Čez Slovenijo tihotapili naftne derivate

Italijanska finančna straža je razbila mednarodno kriminalno združbo, ki je v različne pokrajine tihotapila naftne derivate, med drugim tudi iz Slovenije. Sodelovanja v združbi so finančni stražniki iz Trenta osumili 49 ljudi.

Združbi so zasegli tudi  tri cisterne in osem tovornih vozil, s 
katerimi so tihotapili tovor.  Foto: finančna straža
Združbi so zasegli tudi tri cisterne in osem tovornih vozil, s katerimi so tihotapili tovor.  Foto: finančna straža

TRENTO > Zahtevna preiskava, ki so jo poimenovali Turpis Oleum, je trajala približno štiri leta, tako v Italiji kot v tujini. Koordiniralo jo je tožilstvo iz Bolzana. Preiskovalci finančne straže iz Trenta so razbili mednarodno kriminalno združbo, ki je delovala v več italijanskih pokrajinah, pa tudi v Sloveniji, na Poljskem in Češkem. V Italijo so njeni člani med letoma 2015 in 2019 pretihotapili več kot dva milijona litrov naftnih derivatov slabe kakovosti, ki so bili namenjeni na črni trg.

Šlo naj bi za tako imenovana dizajnerska olja, različne mešanice dizelskega goriva in različnih olj, s katerimi so se ob “uvozu” izognili davščinam. V združbi naj bi sodelovali Italijani, Poljaki, Čehi, Slovenci in Albanci. Čeprav so združbi večkrat zasegli različne količine naftnih derivatov, so nadaljevali s svojo nezakonito dejavnostjo. Spreminjali so modus operandi, način delovanja, da bi se izognili nadzorom. Med preiskavo, v kateri je sodeloval tudi Europol, so prek Eurojusta pridobili več evropskih preiskovalnih nalogov. Finančna straža je sporočila, da so usmerjene preiskovalne aktivnosti izvedli tudi na Poljskem, Češkem, Slovaškem, Madžarskem, v Sloveniji, Grčiji in na Malti.

Nezakonite tovore so v Italijo pretihotapili prek mejnih prehodov na območju Trsta in Trbiža, pa tudi prek Brennerja. Naftne derivate so nato prepeljali v Apulijo, Lacij, Abrucij, Toskano, Emilijo-Romanjo, Lombardijo in Kampanijo. V Italiji so naftnim derivatom slabe kakovosti dodali še nekaj dizla in spremenili sestavo, da je bil primeren za uporabo, čeprav škodljiv za vozila.

Tovore je spremljala ponarejena dokumentacija, v kateri so bile kot končne države navedene Malta, Grčija in Ciper, čeprav do tja vozila niso prispela. Ko je tovor prišel do cilja, so dokumentacijo uničili, da ni bilo mogoče slediti izvoru blaga. Plačila so bila največkrat v gotovini. Ko so finančni stražniki nekaj takšnih tovorov prestregli, so člani združbe v dokumentaciji namesto omenjenih držav navajali imena podjetij, v katerih niso vedeli, kaj se dogaja, ali pa neobstoječa podjetja.

Po končani preiskavi so finančni stražniki prijavili 49 ljudi, zasegli 160 ton različnih mešanic, enajst vozil (tri cisterne in osem tovornjakov s priklopniki). Z nezakonitim poslom so se člani združbe izognili plačilu več kot dveh milijonov evrov davčnih obveznosti.


Najbolj brano