Še en način, kako mladi pridejo do služb

Koper je od včeraj bogatejši za stično točko, na kateri bodo mladi lahko poiskali pomoč pri razvijanju svojih podjetniških idej. Tam bodo dobili pomoč, osnovno infrastrukturo in nasvete, kako se lotiti socialnega podjetništva ter na ta način najti zaposlitev.

Včeraj so slovesno odprli novo stično točko v prostorih Fakultete 
za management. Od leve: Armand Faganel, Aleksij Skok; skrajno 
desno Maja Koblar; v sredini Maja Meško. Foto: Denis Sabadin
Včeraj so slovesno odprli novo stično točko v prostorih Fakultete za management. Od leve: Armand Faganel, Aleksij Skok; skrajno desno Maja Koblar; v sredini Maja Meško. Foto: Denis Sabadin

KOPER > “Cilj projekta je, da se okrepijo kompetence mladih na trgu dela in da se v čakanju na zaposlitev kdo odloči za realizacijo svoje ideje skozi obliko socialnega podjetništva,” bistvo projekta socialneet pojasni vodja projekta dr. Armand Faganel, sicer profesor na Fakulteti za management UP (FM).

Armand Faganel

Zakaj Socialneet

Kratica neet v angleškem jeziku pomeni not in education, employment or training (ni v izobraževalnem procesu, ni zaposlen, ni na praksi, s katero bi pridobival delovne kompetence).

Stična točka, ki so jo preuredili iz prostorov nekdanjega vložišča FM na Cankarjevi ulici, je namenjena brezposelnim mladim do 29. leta, ki se ne izobražujejo ali usposabljajo. Med izvajanjem projekta bodo pridobivali znanje in veščine, ki jim bodo omogočale vstop v svet socialnega podjetništva z razvojem ideje, poslovnega modela ter realizacijo na trgu dela.

Partnerji iz socialnih podjetij

“Glede na to, da brezposelnost še vedno predstavlja precejšnjo težavo v našem okolju, sem zelo vesela, da smo odprli socialneet, ki se z novimi metodami ukvarja s to problematiko in na inovativen način rešuje brezposelnost mladih. Pri projektu sodelujejo ljudje, ki imajo veliko izkušenj s socialnim podjetništvom, socialno ekonomiko in imajo veliko znanja s tega področja,” je ob včerajšnji otvoritvi povedala dr. Maja Meško, prodekanja Fakultete za management za raziskovanje.

dr. Armand Faganel

vodja projekta socialneet

“Cilj projekta je, da se okrepijo kompetence mladih na trgu dela.”

Novo stično točko sta včeraj slovesno odprla prodekanja FM dr. Maja Meško in podžupan izolske občine Aleksij Skok. (Foto: Denis Sabadin)

K projektu, ki je financiran iz EEA in Norveškega finančnega mehanizma za zaposlovanje mladih, so pritegnili tudi zunanje partnerje iz civilne družbe in uspešnih socialnih podjetij, ki bodo izvajali različne delavnice in seminarje. Zainteresirani se bodo lahko vključili v pet področij: kmetijstvo, turizem in kulturo, zdravstvo in socialno skrbstvo, informacijsko tehnologijo ter obnovljive vire energije, možni pa so tudi podjetniški projekti v drugih sektorjih.

“Bistvo socialnega podjetništva je, da na inovativen način rešuje probleme, ki so v lokalni skupnosti. Hkrati rešuje tudi določene stiske, zaposluje ranljive skupine, deluje na področju neprofitnosti. S tem projektom se bo FM postavila na zemljevid organizacij, ki podpirajo socialno podjetništvo,” pravi Bojan Mevlja, direktor Središča Rotunda in tudi predavatelj na FM. Trenutno v Sloveniji deluje okrog 200 socialnih podjetij, od tega enajst na obalno-kraškem območju.

Vsak bo imel svojega mentorja

Mladi med 18. in 29. letom se bodo najprej prijavili na projekt, nato bodo z mentorji po skupinah sodelovali na delavnicah. Sledila bo predstavitev poslovne ideje in s pomočjo predavateljev izdelava poslovnega načrta za vajo. Nato sledi individualni del, vsakemu kandidatu pa bo pri razvoju njegove lastne ideje pomagal mentor. “Socialno podjetništvo se od podjetništva razlikuje zgolj v tem, da se dobička ne more potegniti iz podjetja, temveč se ga investira nazaj v podjetje. Pomagamo mu najti vir financiranja, po določenem času pa se bo moral obdržati na trgu. Ta ideja lahko samostojno zaživi, a tudi v primeru, če ne bo uspešna, bo posameznik pridobil nova znanja in izkušnje, ki mu bodo pomagale pri zaposlitvi nekje drugje,” pojasnjuje Armand Faganel, ki poudarja, da bo pri njih vsakdo dobrodošel.

Projekt, ki se je začel lani in bo trajal do sredine leta 2021, sicer poteka v osmih državah z devetimi partnerji, njegova skupna vrednost je dva milijona evrov, od tega je 1,6 milijona evrov prispeval omenjeni norveški sklad, delež FM pa znaša 200.000 evrov.


Najbolj brano