Pravoslavna cerkev morda v Olmu

Delegacija Srbske pravoslavne cerkve je včeraj obiskala koprskega župana Aleša Bržana, ki jim je predlagal alternativno lokacijo za gradnjo načrtovane cerkve. Namesto ob nakupovalnem središču Planet Koper naj bi cerkev zgradili v Olmu, ob nekdanji tovarni Tomos.

Delegacija Srbske pravoslavne cerkve je  obiskala koprskega 
župana Aleša Bržana, ki jim je predlagal alternativno lokacijo za 
gradnjo načrtovane cerkve. Foto: STA
Delegacija Srbske pravoslavne cerkve je obiskala koprskega župana Aleša Bržana, ki jim je predlagal alternativno lokacijo za gradnjo načrtovane cerkve. Foto: STA

KOPER > “Predstavnikom srbske pravoslavne cerkve smo ponudili lokacijo ob Ulici Istrskega odreda, tik za trgovino Hofer. Gre za okoli 3000 kvadratnih metrov veliko zemljišče, ki je v lasti občine in so jo strokovne službe po preverbi več lokacij ocenile za najprimernejšo,” je po koncu obiska povedal koprski župan Aleš Bržan. V delegaciji pravoslavcev, ki si je ogledala zemljišče tik ob nekdanji tovarni Tomos, kjer je trenutno neurejeno parkirišče, so bili ob zagrebško-ljubljanskem metropolitu Porfiriju Periću še koprski paroh Dejan Mandić, njegov predhodnik Tomo Ćirković in podjetnik Mladen Milanović, ki sponzorira gradnjo pravoslavne cerkve v Kopru.

Cerkev se postavlja za več desetletij

Njihov interes je sicer, da bi cerkev čim hitreje zgradili na zemljišču ob Planetu Koper, ki so ga tudi že kupili in posvetili. “Zaradi načrtovanja prometne infrastrukture na tistem območju, kjer bo ena izmed močnejših vpadnic v mesto, ne kaže, da bi tam lahko hitro zgradili cerkev, zato smo jim predlagali še eno atraktivno in prijetno lokacijo. Nenazadnje se cerkve ne postavlja samo za eno leto, ampak za več desetletij oziroma stoletij,” je še dodal Bržan. Ker zemljišče v Olmu ni obremenjeno s prometno infrastrukturo, bi vso potrebno dokumentacijo lahko uredili že v pol leta. V tem primeru bi se partnerji najbrž dogovorili za menjavo zemljišč.

Ker zemljišče v Olmu ni obremenjeno s prometno infrastrukturo, bi vso potrebno dokumentacijo lahko uredili že v pol leta.

Vendar pa končna odločitev še ni padla, prav tako si partnerji niso določili posebnega časovnega roka, v katerem naj bi se odločili za eno od lokacij; ostali pa bodo v stiku. Na sestanku so sicer zgladili nesporazume, ki so se v javnosti pojavljali v zvezi z gradnjo, razpravljali so tudi o pobudi za vključitev zdajšnjega zemljišča v prostorski načrt, a bi to pomenilo bistveno podaljšanje časa gradnje.

Na vprašanje, ali bi občina preprečila gradnjo pravoslavne cerkve na parceli, ki jo ima ta trenutno v lasti, torej ob Planetu Koper, tik ob hitri cesti, je Bržan odgovoril: “Naša želja ni preprečiti, temveč pospešiti, da se cerkev hitro zgradi. Pri tem mora občina skrbeti za varnost občanov in primerno prometno infrastrukturo. Zato mi je povsem nerazumljivo, zakaj je prišlo do izbire lokacije, ki je danes jedro težav, saj so bile idejne zasnove za to območje stare več let. O kakšni razlastitvi v primeru, če se ne bi strinjali z nadomestno lokacijo, pa ni bilo nikoli govora.”

Zemljišče je možno tudi “desakralizirati”

V javnosti so se pojavljala mnenja o spornosti spremembe lokacije cerkve, saj je bil prvotni prostor že posvečen, opravljeni so bili že obredi, zato bi lahko bila prizadeta verska čustva, ki so še posebej občutljiva.

“Koprskih političnih razmer sicer ne poznam natančno, a strokovni pogled z distance bi težko razkril kaj a-priori spornega v samem dejstvu, da se je nova oblast odločila tisti prostor nameniti nečemu drugemu. Bi pa morala ob tej legitimni politični odločitvi na drugačen način ustrezno odgovoriti na očitno izraženo potrebo po gradnji pravoslavne cerkve - predstavljam si, da brez kakovostne komunikacije s skupnostjo to ni mogoče. Seveda je stvar še malce bolj delikatna, ker gre za religijski objekt in je prvotno zemljišče že posvečeno, a če bodo našli za pravoslavno skupnost sprejemljivo alternativno lokacijo, se da obstoječe zemljišče tudi 'desakralizirati' in z ustreznimi postopki posvetiti novega,” pravi specialist za religiologijo in profesor na katedri za kulturologijo Fakultete za družbene vede Aleš Črnič.


Najbolj brano