OŠ na Škofijah ne bodo energetsko sanirali

Osnovne šole na Škofijah ne bodo energetsko sanirali, sporoča koprski župan Boris Popovič, ki krivdo za nenaden preobrat zvrača na civilno iniciativo Špet. Med poletnimi počitnicami bodo tako opravili zgolj vzdrževalna dela v notranjosti, zunanjost pa bo ostala nespremenjena.

 OŠ na Škofijah ne bodo  energetsko sanirali, v notranjosti bodo 
opravili zgolj vzdrževalna dela. Foto: Nataša Hlaj
OŠ na Škofijah ne bodo energetsko sanirali, v notranjosti bodo opravili zgolj vzdrževalna dela. Foto: Nataša Hlaj

ŠKOFIJE > “Z izvedbo nujnih vzdrževalnih del se strinjamo, obenem pa župana pozivamo, da občinski svet na prihodnji seji sprejme sklep o gradnji nove osnovne šole na Škofijah,” pravi Alan Radin iz civilne iniciative Špet.

Spomnimo, da sta se koprska občina in iniciativa pred kratkim sicer dogovorili, da bosta predstavnika iniciative spremljala energetsko sanacijo, nakar so v Špetu od tega odstopili, saj niso želeli prevzemati odgovornosti za izvedbo projekta. Pravijo, da jim je župan obljubil, da bodo uredili prav vse podrobnosti in pomanjkljivosti, ki bi se pokazale med sanacijo, nakar jim je dal jasno vedeti, da do prvega septembra ne bodo uspeli obnoviti in izolirati podov, ne dograditi manjkajočih prostorov, ne poskrbeti za dotrajano električno napeljavo (povečali bodo le moč toka).

“Če bi nam kot tretjo možnost res ponudil, da otroci ostanejo še dve leti v stari šoli, medtem pa bi gradili novo, bi na to takoj pristali. Takšen načrt je obstajal že leta 2009 in je predvidel nemoten potek pouka med samo gradnjo. To je bil tudi naš predlog, ki pa ga je župan že na zadnjem zboru občanov za KS Škofije zavrnil,” opozarjajo v Špetu.

Ker si je minule dni koprski župan Boris Popovič znova ogledal šolo, v iniciativi ugibajo, ali si ni morda vzel še nekaj časa za razmislek, če je naložba v obnovo tako starega objekta sploh smiselna. “V nekaterih drugih občinah so v podobnih primerih objekte porušili in investirali v novogradnjo. Denimo v Ilirski Bistrici, Podgradu in Prestranku,” spomni Radin.

V koprski občini civilni iniciativi očitajo politične ambicije, enostranske poteze, da na plečih otrok nabirajo politične točke, kar pa v Špetu zanikajo. “Prav nasprotno! Civilna iniciativa je posledica štirih zborov krajanov, kjer je bila izražena večinska volja krajanov po novi šoli in 700 podpisnikov, ki so jasno povedali, kaj je treba narediti,” pravijo.

Župan zdaj napoveduje, da bo pravilnost svoje odločitve preveril na novembrskih lokalnih volitvah. V volilni program bo uvrstil popolno prenovo in dograditev novih prostorov zdajšnje osnovne šole na Škofijah.

“Najlažja pot je povleči ročno in za svoje neizpolnjene obljube prenesti krivdo na drugega. Če imate namen zgraditi novo šolo, ni treba čakati in ponovno nabirati volilne točke. Šolo na Škofijah ste v predvolilnih kampanjah uporabili že trikrat. Kaj ni to že malo preveč?” Popoviča z drugega brega sprašujejo člani civilne iniciative.


Najbolj brano