Naslednje poletje bo zaživel sistem deljenih prevozov tudi na morju

V okviru posebnega projekta so se v slovenski Istri lotili vzpostavljanja sistema ponujanja in iskanja prevozov po morju med slovenskimi kraji s pomočjo informacijske rešitve, ki jo še razvijajo. Predvidoma bodo prevoze vzpostavili junija prihodnje leto, v sistem pa se bodo ob izpolnjevanju pogojev lahko vključili različni ponudniki, tudi ribiči.

Predvidoma bodo prevoze vzpostavili junija prihodnje leto, v 
sistem pa se bodo ob izpolnjevanju pogojev lahko vključili različni 
ponudniki, tudi ribiči. Foto: Jaka Ivančič
Predvidoma bodo prevoze vzpostavili junija prihodnje leto, v sistem pa se bodo ob izpolnjevanju pogojev lahko vključili različni ponudniki, tudi ribiči. Foto: Jaka Ivančič

STRUNJAN > Projekt vzpostavitve informacijske rešitve za morske prevoze med slovenskimi mesti in turističnimi točkami je vreden skoraj 200.000 evrov. Glavni partner projekta je podjetje Emigma, ki razvija aplikacijo Wayv, ki bo omogočila iskanje in ponujanje morskih prevozov. Vsa komunikacija in plačila bodo potekali prek te aplikacije, kar bo omogočalo nadzor, hkrati pa bo to tudi varneje in bolj zanesljivo za uporabnike.

Aplikacija bo za operacijski sistem Android pripravljena junija prihodnje leto, za sistem iOS pa predvidoma leto dni kasneje. Partnerji pri projektu so še turistični združenji iz Portoroža in Izole ter Ribištvo Domenico Steffe.

Sistem deljenih prevozov se seli tudi na morje

Sistem deljenih prevozov, ki je po svetu že uveljavljen za prevoze po cestah, se tako seli tudi na morje. V sistem se bodo lahko vključili lastniki plovil, morajo pa biti registrirane pravne osebe in izpolnjevati določene pogoje, tako da bo zagotovljena varnost potnikov. Med drugim morajo imeti opravljene ustrezne izpite, posebno opremo in sklenjeno zavarovanje potnikov.

To bo priložnost tudi za manjše prevoznike in ribiče, ki v poletni sezoni nimajo veliko dela, je za STA povedala Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož. Pojasnila je še, da v slovenski Istri že obstajajo komercialni prevozniki po morju, a jih še vedno ni toliko, kot bi si morda želeli. Tudi turisti povprašujejo po morskih prevozih, predvsem pa pogrešajo neke redne pomorske linije med kraji v Istri, je dodala Šuligojeva.

Dodaten vir prihodka ribičem in obstoječim ponudnikom morskih prevozov

Osnovni namen projektne ideje je tako razviti prometne povezave med kraji ob slovenskem morju, kar bi omogočilo dodaten vir prihodka ribičem in obstoječim ponudnikom morskih prevozov. Gre tudi za razbremenitev obstoječih prometnih tokov po kopnem ter lažjo in regulirano dostopnost do zavarovanih območij. Deljenje morskih prevozov in usmerjanje potnikov na dovoljenja pristajalna mesta predstavlja tudi razbremenitev morja s plovili in tako prispeva k ohranjanju narave, poudarjajo sodelujoči pri projektu.

Za zdaj so predvideni samo morski prevozi med slovenskimi obmorskimi kraji in turističnimi točkami, a Šuligojeva ne izključuje možnosti, da bi se v prihodnosti projekt razširil na sosednje obmorske države.

V okviru projekta bodo organizirali tudi različna izobraževanja za ribiče in druge potencialne prevoznike. Poskrbljeno bo tudi za nakup dodatne opreme, ki bo dodeljena ustreznim prevoznikov, pri čemer bo pozornost usmerjena predvsem na prevoznike, ki opreme še nimajo. Oprema bo služila tudi kot promocijski material, prek logotipa Wayv pa bodo potniki lažje prepoznali plovila, ki sodelujejo v projektu.

Projekt, ki so ga predstavili na današnji novinarski konferenci v Strunjanu, sofinancirata država in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt se je začel izvajati aprila in bo trajal do konca avgusta 2021.


Najbolj brano