Na Debelem rtiču lovili mole in “ujeli” morskega psa

Ljubiteljski ribiči, ki so zjutraj ribarili na območju Debelega rtiča, so se domov vrnili z dvojnim ulovom - na trnke so ujeli mole, v fotografske objektive pa kar velik, približno dva metra dolg primerek morskega psa.

Morskega psa je v bližino čolna Alojza Geca pritegnil na trnek 
ulovljeni mol.
Morskega psa je v bližino čolna Alojza Geca pritegnil na trnek ulovljeni mol. 

DEBELI RTIČ > Šlo naj bi za sinjega morskega psa, znanega tudi s hrvaškim imenom modrulj. Čeprav je bil pred leti že opažen, njegova prisotnost v našem morju ni običajna, saj se raje zadržuje v hladnejših vodah. Manjši, do dveh metrov veliki primerki človeku niso nevarni.

Na zanimivo morsko družbo je zjutraj naletela druščina treh ljubiteljskih ribičev, med katerimi sta bila tudi Alojz Gec, istrski javnosti znan kot nekdanji upravljalec odbojkarskih igrišč na Sv. Katarini, in nekdanji istrski dopisnik Pop TV Iztok Presl.

Lovili so na območju Debelega rtiča, približno dva kilometra od obale v smeri Gradeža. “Morskega psa je najprej opazil kolega Zvone, ki je lovil približno sto metrov od naju. Čez nekaj minut pa sva tudi midva okrog čolna pol metra pod gladino opazila dva morska psa, manjšega in večjega. Večji je v dolžino meril približno dva metra,” nam je o nenavadnem srečanju povedal Gec, ki sklepa, da je morska psa v bližino čolna pritegnil mol, ki ga je ravno ujel na trnek.

“Najprej smo opazili rep, nato je odplaval pod čoln in se znova prikazal pri motorju, potem pa je izginil,” je povedal Gec. Ker so si ribiči hoteli nepričakovanega gosta bolje ogledati in ga fotografirati, so se domislili, kako bi ga pritegnili nazaj. In priplavala sta kar dva, večji in manjši.

“Žrtvoval sem štiri že ulovljene mole. Nataknili smo jih na trnke in jih vrgli v vodo in že kmalu zatem sta bila morsaka psa pri čolnu. Potem smo metali trnke v globino in ko se je prijel mol, ga je morski pes zagrabil in odtrgal navezo. Meni je odtrgal dve in še dve Preslu,” je še povedal Gec.

O prisotnosti večjega primerka modrulja pri nas smo poročali denimo julija 2012, ko je na približno trimetrski primerek blizu rta Ronek naletel potapljač Marko Petrič iz Izole. Na kopališču v Strunjanu so tedaj preventivno izobesili rumeno zastavo.

Profesor dr. Lovrenc Lipej z Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo je tedaj pojasnil, da je modrulj zaščitena vrsta, ki ga pri nas vidimo redkeje, čeprav je bil nekdaj značilen za severno Jadransko morje. Manjši modrulji, do poldrugega metra veliki, človeku niso nevarni, zelo veliki pa bi lahko bili, je dodal.

Za to vrsto so značilne zelo dolge prsne plavuti, sloka vretenasta oblika in temno modra barva.


Najbolj brano