Markočič za svoje oljke iztržil astronomski znesek

Po aferi s kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec, ki ji je izolska občina plačala nastanitev v hotelu (sprva naj bi nameravala plačati tudi nastanitev za njena sinova), je izolski župan Danilo Markočič ponovno vzbudil pozornost javnosti s prodajo svojih oljk v Strunjanu podjetju, ki mu je zanje plačalo astronomski znesek.

Izolski župan Danilo Markočič je ponovno vzbudil pozornost 
javnosti  s prodajo svojih oljk v Strunjanu  podjetju, ki mu je zanje 
plačalo astronomski znesek. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Izolski župan Danilo Markočič je ponovno vzbudil pozornost javnosti s prodajo svojih oljk v Strunjanu podjetju, ki mu je zanje plačalo astronomski znesek. Foto: Zdravko Primožič/FPA

IZOLA, STRUNJAN > Po poročanju TV Slovenija je izolski župan Danilo Markočič svoj strunjanski oljčnik prodal ruskemu nepremičninarju Borisu Leonidu Kopileviču, solastniku izolskega podjetja BM21, drugi solastnik je domačin Marjan Milič.

470 evrov za eno oljko

Omenjeno podjetje je Markočiču plačalo skoraj 244.000 evrov za celotni nasad oziroma kar 470 evrov za eno oljčno drevo. Številni istrski oljkarji so ob teh številkah zelo presenečeni, saj se cene dreves za pridelavo gibljejo okoli 35,5 evra na drevo. Za 20 let staro oljko okrog 140, za 50 let staro drevo pa od 200 evrov dalje, je za TV Slovenija pojasnil oljkar Janko Bočaj.

Župan je zemljišče najel pred leti od sklada kmetijskih zemljišč in posadil približno 400 dreves, nato pa od zakupa odstopil s pojasnilom, da mu zaradi županskih obveznosti primanjkuje časa za redno obdelavo. Zato je oljčni nasad šel v prodajo. Županovo naložbo v oljčnik je ocenila sodna cenilka kmetijske stroke iz Izole Ema Zadel, ki jo je izbral župan sam.

Zadelova: Markočičev oljčnik je med najboljšimi v Istri

Nacionalna televizija je ob tem poročala, da sta županova žena in cenilka sodelavki v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Nova Gorica. Tako Zadelova kot Markočič trdita, da stikov, razen srečanja pred 20 leti, nista imela. Župan je ob tem še dejal, da je Zadelovo izbral med dvema razpoložljivima cenilkama iz Izole - druga naj bi bila neustrezna. Zadelova je še dodala, da je Markočičev oljčnik med najboljšimi v Istri, cena pa upravičena.

Prispevek TV Slovenija še navaja, da je Kopilevič lani po precej hitrem postopku prišel do elitne zazidljive parcele za gradnjo stanovanjskih stolpičev v Livadah. Občinski svetnik Leonid Danilović iz Levice je dejal, da je občina Kopileviču parcelo prodala po hitrem postopku in izklicni ceni, oklic pa da je bil objavljen le na oglasni deski občine. Izolski župan je trenutno na dopustu.

“Gre za nesprejemljivo ravnanje, ki pa je le odraz splošnega stanja duha med funkcionarji in visokimi uradniki izolske občine”

Na zadnje burno dogajanje v izolski občini so se odzvale tudi opozicijske stranke Izola prihodnosti, Izolani in Levica ter sporočile, da “gre za nesprejemljivo ravnanje, ki pa je le odraz splošnega stanja duha med funkcionarji in visokimi uradniki izolske občine, pa tudi med tistimi, ki v občinskem svetu nekritično podpirajo takšen način vodenja lokalne skupnosti. To stanje duha se odraža v številnih nepremičninskih poslih Občine Izola, ki so se v tem mandatu silno razbohotili, čeprav imajo nekateri korenine že v mandatu prejšnjega župana. S prihodom novega župana so na starih položajih načrtovalcev prostora ostali isti funkcionarji in uradniki, od takratnega in sedanjega podžupana in predsednika Odbora za okolje in prostor, Alekseja Skoka do vodje Urada za prostor in nepremičnine, Marka Starmana. V nespremenjenem kadrovskem okolju je tudi nastajal Občinski prostorski načrt, ki je tik pred sprejetjem, čeprav je bilo pripomb na dokument skoraj 300, bil pa je tudi povod za aktiviranje Civilne iniciative.”


Najbolj brano