Klapavice ne smejo na krožnik

Vsa tri slovenska školjčišča, Debeli rtič, Strunjan in Sečovlje, so zaprta. Prav tako tudi gojišča školjk v Tržaškem zalivu do Timave na italijanski strani. V školjkah so se namnožili toksini, kar pa je naraven in pogost pojav v jesenskih mesecih.

V ribarnicah običajno v obdobju zaprtih istrskih in tržaških 
školjčišč prodajajo klapavice iz Španije. Foto: Profimedia
V ribarnicah običajno v obdobju zaprtih istrskih in tržaških školjčišč prodajajo klapavice iz Španije. Foto: Profimedia

Od minulega vikenda je tako prepovedano nabirati, predelovati, shranjevati in prodajati školjke, predvsem užitne klapavice, ki jih gojijo v zalivu.

To pa ne pomeni, da je morje onesnaženo. “Ne, gre za naravni pojav povsod po svetu, običajno v mesecih, ko se morje ohladi. V morju se pojavijo enocelične alge, s njimi se hranijo školjke in posledično se v školjkah poveča koncentracija toksinov,” pove Mitja Petrič, eden največjih školjkarjev pri nas. Pričakuje, da bo bodo školjčišča zaprta mesec dni ali celo več. “Za ponovno dovoljenje urada za varno hrano za prodajo školjk morata biti negativna dva zaporedna vzorca. Že to traja do tri tedne,” pravi Petrič.

Lipofilnih toksinov DSP se ne odpravi s kuhanjem, zato lahko zaužitje takšnih školjk povzroči trebušne težave z drisko in bruhanjem.

V ribarnicah običajno v obdobju zaprtih istrskih in tržaških školjčišč prodajajo klapavice iz Španije.


Najbolj brano