Kakšen je bil Koper nekoč

Obletnico izdaje prvega načrta mesta Koper, ki ga je 1. avgusta 1619 narisal Giacomo Fino, bodo obeležili z več prireditvami. Jutri bodo predstavili knjigo Salvatoreja Žitka o beneškem Kopru in odprli razstavo o omenjenem zemljevidu.

Ponatis načrta mesta Koper iz leta 1619

 Foto: arhiv PN
Ponatis načrta mesta Koper iz leta 1619  Foto: arhiv PN

KOPER > “Ne gre samo za najstarejši ohranjeni načrt mesta Koper, temveč tudi za enega najstarejših zemljevidov mest v severnem Jadranu, ki je shranjen v beneškem državnem arhivu,” je na včerajšnji tiskovni konferenci poudarila koordinatorka projekta dr. Deborah Rogoznica. Organizatorji iz vrst Humanističnega društva Histria, ki so jim pomagali še v Pokrajinskem arhivu Koper in v Skupnosti Italijanov Santorio Santorio, so okrogli obletnici nastanka zemljevida dodali še 200-letnico nastanka franciskejskega katastra, s katerim je habsburška monarhija leta 1819 prvič uredila zemljiške knjige v istrskih mestih.

Jutri ob 20.30 bodo v Palači Gravisi v središču Kopra predstavili monografijo dr. Salvatoreja Žitka “Beneški Koper. Izseki iz zgodovinske dediščine”. “Podatke za knjigo sem zbral v 80. letih v beneškem arhivu, a je šele zdaj dočakalo izdajo, seveda posodobljeno z novimi odkritji in znanji,” je pojasnil Žitko. V knjigi je predstavljenih 23 risb, ki so ohranjene v beneškem državnem arhivu, avtor pa je skozi njihovo podobo predstavil osnovne značilnosti Kopra v beneškem obdobju. Sledila bo še otvoritev razstave v omenjeni palači. Načrt mesta Koper (Pianta di Capod'Istria) avtorja Giacoma Fina je najstarejši ohranjeni tloris mesta. Izdelan je bil pred 400 leti po naročilu koprskega podestata in kapitana Bernarda Malipiera zaradi potrebe po utrditvi mestnega obzidja.

400

let je minilo od objave prvega načrta mesta Koper

200

let je minilo od nastanka franciskejskega katastra v Kopru

Drugi del projekta bo potekal v soboto, 3. avgusta, ko bo zainteresirana javnost lahko sodelovala na sprehodu po koprskih mestnih ulicah, ki ga bosta s strokovnimi komentarji vodila Salvatore Žitko in dr. Neža Čebron Lipovec. Zbor udeležencev bo ob 9. uri ob mestni tržnici.

Projekt bodo nadaljevali jeseni. Organizatorji bodo 29. oktobra pripravili okroglo mizo o franciskejskem katastru, 3. decembra pa študijski dan o Kopru in istrskih mestih v obdobju beneške republike iz arhitekturnega in urbanističnega vidika. Tedaj bodo pripravili še širšo razstavo o tej problematiki s slikovnim gradivom iz beneškega in drugih arhivov. V okviru projekta bodo predstavili še primerjavo z današnjim urbanističnim stanjem mesta Koper, predvsem kako se je mesto spremenilo v teh stoletjih in kaj je pravzaprav ostalo od njegove prvotne urbanistične zasnove.


Najbolj brano