Bržan: Ekipa podžupanov je cenejša kot zaposlitev svetovalcev

Tako v volilni kampanji kot v dnevih po izvolitvi se je pokazalo, da Aleš Bržan nima številnih ljudi v svojem najožjem krogu. Zanaša se predvsem na svoje sopotnike v Listi Aleša Bržana, ki so ga podprli tudi v obdobju, ko je bil z enim glasom v občinskem svetu skoraj nepomemben politični igralec na lokalnem parketu. Vse kaže, da bo novi koprski župan imel pet podžupanov.

Koprski župan Aleš Bržan Foto: Tomaž Primožič/FPA
Koprski župan Aleš Bržan Foto: Tomaž Primožič/FPA

KOPER > Njegov najbližji zaupnik je Aleksander Pahor, s katerim prijateljuje že od mladostniških let. 42-letni Pahor se ukvarja s sodobnimi komunikacijskimi tehnologijami. Od minulega poletja je zaposlen v Luki Koper, pred tem je poslovno deloval v Italiji.

Koprskemu prvemu možu Alešu Bržanu bo v omejenem obsegu (najverjetneje za 20 odstotkov časa) svetoval o razvoju pametnega mesta in digitalizaciji. “Na tem področju ima Koper še precejšnje možnosti razvoja. Ker imam drugo službo, v kateri sem prav tako prevzel nekaj projektov, se bom z zadolžitvami za župana ukvarjal v svojem prostem času. Ko bom prej omenjeni projekt postavil na trdne temelje, se bom umaknil in bo to področje prevzel kdo drug,” napoveduje. Nekateri poznavalci koprskega političnega okolja so do takšnega razmišljanja skeptični. Menijo namreč, da bi Bržan ob sebi potreboval desno roko za polni delovni čas.

Menjave v vrhu uradov?

Kmalu naj bi se nekatere spremembe zgodile tudi v občinski upravi, kjer naj bi svoje položaje menda izgubili trije predstojniki uradov. Župan Aleš Bržan o tem še ni sprejel nobenega sklepa, saj o teh kadrovskih menjavah še nekoliko koleba.

Šuc kot operativec brez dlake na jeziku?

Prvi v nizu županovih svetovalcev je zaposlitev dobil Robert Šuc. Funkcijo je nastopil zadnji decembrski dan, skrbi za stike s strankami (v prejšnjem mandatu je to počel Dejan Škerlič). Šuca opisujejo kot lojalnega, terenskega človeka in “operativca, ki naredi, kar mu naročiš”. Je pa že slišati, da mu nekaj preglavic povzroča dejstvo, da nima dlake na jeziku.

Leta 1999 je ustanovil vrtnarijo Hrast ob hitri cesti med Škofijami in Koprom, nato je tam nekaj časa deponiral počitniške prikolice. Nekdanji župan Boris Popovič je Bržanu na enem od javnih soočenj očital, da se obkroža z ljudmi (v mislih je imel prav Šuca), ki so občino tožili in tožbo nato tudi izgubili (zahteval je oceno ustavnosti in zakonitosti pravice pridobiti brezplačno dovolilnico za parkiranje v mestu). Šuc je bil v preteklosti menda politično blizu pokojnemu Branku Kodriču, občinskemu in državnemu svetniku LDS.

Softićeva v preteklosti pri Tomažu Gantarju

Profesionalna podžupanja bo Jasna Softić, ki je tudi podpredsednica Liste Aleša Bržana in je na listi za občinski svet kandidirala na visokem četrtem mestu. Softićeva je bila več kot desetletje zaposlena v piranski občinski upravi, kjer se je nazadnje ukvarjala z evropskimi projekti. Politike se je lotila leta 2006, ko je imela pomembno vlogo v štabu Tomaža Gantarja, ki je tedaj premagal staro piransko SD-jevsko oblast. Mimogrede: Gantar je takrat deloval v navezi z Borisom Popovičem, Softićeva pa je bila v ožjem vodstvu stranke Piran je naš.

Slišati je, da je še v času Gantarjeve oblasti težko pogoltnila selitev iz pisarne v pisarno: iz službe za stike z javnostmi v protokol in nazadnje v urad za gospodarstvo in turizem. Poleg poznavanja lokalne samouprave Jasna Softić premore precej znanja o koprskem nogometu, saj je njen pokojni oče Salih Softić v njem pustil neizbrisen pečat kot ustvarjalec ene najbolj nadarjenih koprskih nogometnih generacij.

Morda bo še večji vpliv na Bržanove odločitve imel odvetnik Janez Starman. Pred osmimi leti je že neuspešno kandidiral za župana proti Popoviču, s svojim natančnim vpogledom v pravne posle in zakonske možnosti pa bo imel podobno vlogo, kot jo je imel Franci Matoz pri županu Popoviču. Poleg pravnih zadev bo skrbel tudi za to, da bodo procedure v občinskem svetu tekle po želenem scenariju, a bo tudi on še naprej vodil odvetniško pisarno, ki jo je nasledil od pokojnega očeta Danijela Starmana. Čeprav mu je Bržan sprva nameraval nameniti podžupanski položaj, je ponudbo menda zavrnil.

Vse kaže, da bo Bržan imel pet podžupanov

Med novimi vplivneži koprske občinske politike je Patrik Peroša, vidni član stranke Oljka. Z Bržanom sta sicer znanca še iz študentske politike, a Peroša je ostal povezan z akademsko sfero, saj je predsednik Slovenske univerzitetne športne zveze. Zaradi narave svojega dela menda veliko potuje po svetu, nekateri pa menijo, da mu takšen slog življenja tudi ustreza. Kot poznavalca športa ga Bržan vidi na položaju nepoklicnega podžupana za to področje.

Po nekaterih navedbah naj bi župan še nekoliko okleval pri dveh imenih, ki jih prav tako vidi v svoji neprofesionalni podžupanski ekipi. Majo Tašner Vatovec iz Levice bi zadolžil za kulturne projekte in mestno dediščino, Olga Franca iz gibanja Skupaj pa bi mu menda koristila kot poznavalka težav na podeželju. Čeprav se je sprva nagibal k štirim podžupanom oziroma podžupanjam, pa zdaj vse kaže, da obstaja velika verjetnost, da bo funkcijo dodelil petim sodelavcem. Poleg že naštetih naj bi po Bržanovih pričakovanjih Ondina Gregorich Diabate zastopala interese italijanske narodnosti, kjer pa so si na tem položaju menda še naprej želeli Alberta Scherianija. Sicer pa se Bržan nagiba k številčnejši podžupanski ekipi, ker je ta rešitev po finančni plati bistveno cenejša, kot bi bila zaposlitev svetovalcev.

Občinski svetnik liste Naš kraj Gašpar Gašpar Mišič zanika, da bi imel ambicije na kakšnem ključnem položaju: “Nisem iskalec zaposlitve in ničesar ne pogojujem. Nobeno direktorsko mesto v javnem zavodu ali podjetju me ne zanima. Trenutno mi povsem ustreza, da nisem vezan, ker se ukvarjam tudi s posli v svojem podjetju.” Pravi, da mu povsem ustreza vloga županovega pooblaščenca za pomembnejše infrastrukturne projekte in naložbe na medobčinski in državni ravni. “Svetoval bom na Marjetici, kjer menim, da bo mogoče najti rešitev za nižje zneske na položnicah,” napoveduje. Dodaja, da je tudi v prihodnje pripravljen pomagati pri iskanju dodatnega vodnega vira za Istro.


Najbolj brano