Delavcu IPS ni uspelo iztožiti Luke za zaposlitev

Delavcu, ki je v koprskem pristanišču na avtomobilskem terminalu delal za podjetje ST, enega od podjetij izvajalcev pristaniških storitev (IPS), na delovnem sodišču v Kopru ni uspelo uveljaviti delovnega razmerja v Luki. Odločitev še ni pravnomočna. Delavec se je pritožil na višje sodišče.

Sodišče ni pritrdilo delavcu in ni potrdilo trditev, da bi delavca  
najemala neposredno Luka Koper. Foto: dokumentacija Luke Koper
Sodišče ni pritrdilo delavcu in ni potrdilo trditev, da bi delavca najemala neposredno Luka Koper. Foto: dokumentacija Luke Koper

KOPER > “Postopek še ni končan, zato ga še ne moremo komentirati,” so po odločitvi delovnega sodišča na prvi stopnji povedali v Luki Koper. “Počakajmo na odločitev višjega sodišča,” je previden tudi odvetnik delavca Marko Blatnik iz pisarne delavske pravne zaščite Sonce.

Delavec Renato Koršič, ki dela pri izvajalcu pristaniških storitev ST, je hotel iztožiti zaposlitev v Luki. Tožbo je vložil tako proti svojemu delodajalcu ST kot proti Luki Koper - za ugotovitev ničnosti pogodb in ugotovitve pogodbe o zaposlitvi ter priznanje vseh pravic iz delovnega razmerja z Luko Koper. Koršičev zagovornik Blatnik je ocenil, da oškodovanje delavca iz naslova razlike v plači znaša 40.000 evrov.

Delavec hoče dokazati, da je bil v resnici “zaposlen” pri Luki Koper. Njegov odvetnik Blatnik je na sodišču poudarjal, da delavec v Luki dejansko opravlja delo v organiziranem delovnem procesu, da pri delu sledi navodilom in odredbam Luke in ne podjetja IPS. “Kar pomeni, da gre za tipično opravljanje agencijske dejavnosti in za to izvajalec pristaniških storitev nima dovoljenja,” je trdil Blatnik.

Zagovornik Luke je vse trditve zavrnil in trdil, da je Luka Koper delavcu priznala vse pravice iz naslova izvajalca storitev, ter da ne drži, da je sistem naročanja IPS neprimeren. Zagovornica družbe ST je na sodišču poudarila, da je Koršič pogodbo z njimi podpisal prostovoljno.

Sodišče ni pritrdilo delavcu in ni potrdilo trditev, da bi delavca najemala neposredno Luka Koper, saj je delal pri podjetju ST. Blatnik pa ob tem dodaja, je delovno sodišče kljub vsemu v obrazložitvi sodbe pokazalo, da gre za naravo agencijskega dela. Pritožil se je na višje sodišče. “V bistvu je šel delodajalec v spremembo modela, v katerem uvaja tudi agencijsko delo,” še pripominja odvetnik.

To je ena od dveh tožb delavcev pri IPS za zaposlitev v Luki Koper. Ena je bila že prej ustavljena.

Furs v davčni nadzor Luke
Luka Koper je pod drobnogledom finančne uprave zaradi 15,6 milijona evrov rezervacij, ki jih je v računovodskih izkazih za leto 2017 oblikovala uprava Dimitrija Zadela. Gre za rezervacije za morebitne tožbe delavcev IPS, ki pa jih ni bilo. Furs je uvedel davčni nadzor.
Delavci, ki v Luki delajo prek podjetij IPS, niso množično vlagali tožb, v katerih bi zahtevali zaposlitev v Luki, niti jih niso napovedovali. Uprava Luke pa je za tveganja za morebitne tožbe vseeno oblikovala za 15,6 milijona evrov rezervacij. Kako so prišli do tega zneska, ni znano, saj uradno o razlogih za rezervacije ne govorijo, ker so poslovna skrivnost.
Luka Koper je z rezervacijami za petino znižala rekordni dobiček iz poslovanja za leto 2017 in je tako plačala tudi manj davka na dobiček, nižji pa so bili tudi bilančni dobiček in dividende.
Na finančni upravi (Furs) so Luko lani sredi leta opozorili, da te rezervacije niso v skladu z računovodskimi standardi, a v Luki vztrajajo, da so bile rezervacije upravičene in da so za to pridobili pravna mnenja. Na Fursu pa so zaradi rezervacij uvedli davčni nadzor. “Vendar Furs postopka ni zaključil oziroma ni izdal nobene odločbe,” so včeraj povedali v Luki.
“Tožbe, ki niso ne vložene ne napovedane, zavezancu ne morejo biti niti poznane, zato do oblikovanja rezervacij na tej podlagi sploh ne more priti,” so na finančni upravi pred časom odgovorili na vprašanje, v katerih primerih lahko podjetje oblikuje rezervacije zaradi tveganj za tožbe, ki še niso vložene niti napovedane.

Najbolj brano