Cimos namerava odpustiti 50 delavcev iz tovarne v Senožečah

Cimos zaradi posledic koronakrize napoveduje, da bo ukinil proizvodnjo na lokaciji v Mariboru, v tovarni v Senožečah, kjer naročila sicer postopoma naraščajo, pa naj bi odpustili približno 50 delavcev. V Sindikatu Skei poudarjajo, da bo treba najprej pripraviti program presežnih delavcev in določiti merila za njihovo ugotavljanje.

 Foto: Zdravko Primožič/FPA
Foto: Zdravko Primožič/FPA

KOPER > Covid-19 je močno udaril avtomobilsko panogo, tudi Cimos. Pozno spomladi so morali za nekaj časa prekiniti proizvodnjo, tudi v Senožečah, samevala je tudi stavba v Kopru, kjer so vse centralne funkcije. S tem so obvarovali zdravje svojih zaposlenih, je pa to hkrati pomenilo hud udarec za poslovanje. Konec maja so proizvodnjo v tovarnah spet zagnali, a v zmanjšanem obsegu. Naročila postopoma rastejo, a povpraševanje kupcev je že daleč od normalne ravni.

“Za to, da bi vzpostavi dolgoročno vzdržno poslovanje, se Cimos ne more izogniti ukrepom, neprijetnim, a nujnim za čim hitrejšo in uspešnejšo prilagoditev novim razmeram na trgu,” pravijo v družbi. Začeli so prestrukturiranjem procesov, prelagajo nekatere naložbe, pripravljajo pa se tudi na prilagoditev stroškov poslovanja na vseh ravneh v celotni skupini, tudi stroškov dela. V Sloveniji bodo po izvedbi posvetovanj in predpisanih postopkov s socialnimi partnerji v podjetju taki ukrepi zajeli tovarni v Senožečah in Mariboru.

Senožeška lokacija bo - sodeč po prejetih naročilih - kljub postopnemu rasti obsega dela, še vedno zaostaja za načrti. “Novemu obsegu naročil je potrebno prilagoditi število zaposlenih in ocenjujemo, da bo zmanjšanje zajelo približno 50 zaposlenih te lokacije,” so sporočili iz podjetja.

Na Cimosovi lokaciji v Mariboru pa program in obseg naročil že nekaj časa ni več rentabilen, izbruh okužb s covidom-19 pa je razmere še poslabšal. V Cimosu pravijo, da je ukinitev te lokacije postala neizogibna.

Mariborsko lokacijo tako nameravajo zapreti, delu tamkajšnjih zaposlenih pa omogočiti delo na drugih Cimosovih lokacijah. Z zaprtjem tovarne v Mariboru bo delo po ocenah vodstva izgubilo približno 150 zaposlenih.

Ristič: najprej program presežnih delavcev

“To je govorjenje na pamet. Najprej je treba pripraviti program presežnih delavcev in določiti merila za njihovo ugotavljanje. Ugotavljanje presežkov poteka na ravni celotne družbe, zato zdaj še ni mogoče napovedovati, koliko bo presežnih delavcev v posameznih obratih,” pravi Sašo Ristič, predsednik Sindikata SKEI za kraško-notranjsko in obalno regijo.

Cimosovi prihodki od prodaje zaostajajo za načrti; aprila so bili kar za 77 odstotkov nižji od načrtovanih, maja in junija za polovico, avgusta pa so bili nižji za dobro petino. Visoka dvoštevilčna odstopanja od načrtov pričakujejo tudi še vse do konca leta.

Odpravnine za odpuščene

V Cimosu zagotavljajo, da bo spoštovali zakonodajo in odpuščenim delavcem izplačali odpravnine, hkrati pa jim bodo pomagali pri iskanju primerne zaposlitve pri drugih delodajalcih.


Najbolj brano