Na Goriškem slabši skupen rezultat poslovanja zaradi izgube dveh družb

Predvsem zaradi dveh velikih družb v regiji, ki sta pridelali vsaka več kot 20 milijonov evrov izgube, so skupni podatki o poslovanju gospodarskih družb v regiji v letu 2022 v primerjavi s super letom 2021 slabši. Na to so vplivali tudi manjši izvozni prihodki in višji stroški. Najbolje so poslovala mala podjetja. Obeti za letos so boljši.

 Gradbena podjetja so bila lani med tistimi v regiji, ki so najbolj 
izboljšala poslovni izid. Tudi povpraševanje po delavcih v gradbeništvu je še vedno zelo veliko.  Foto: Leo Caharija
Gradbena podjetja so bila lani med tistimi v regiji, ki so najbolj izboljšala poslovni izid. Tudi povpraševanje po delavcih v gradbeništvu je še vedno zelo veliko.  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > “V letu 2022 je gospodarstvo goriške regije kar znatno poslabšalo rezultat poslovanja, in sicer zaradi večjega obsega ugotovljene izgube. Ta se je glede na predhodno leto povečala kar za dvakrat, tako da je znašal neto čisti dobiček 212 milijonov evrov, kar je za petino manj kot v letu 2021,” je povedala Mara Kos Maver, vodja novogoriške izpostave Ajpes. Uspešnost goriškega gospodarstva se je lani poslabšala bolj kot na državni ravni, predvsem zaradi zmanjšanja izvoznih prihodkov. Na slabše rezultate je vplival tudi dvig cen in stroškov materiala.

Imen dveh velikih podjetij z največjo izgubo, v skupni višini 44 milijonov evrov, sicer ni razkrila. Skupaj predstavlja njihova izguba kar 60 odstotkov celotne izgube na ravni regije. Eno od njih ima sedež v ajdovski, drugo pa v šempetrski občini, kjer je bil poslovni izid na ravni občine lani negativen.

Mara Kos Maver

vodja izpostave Ajpes Nova Gorica

“V letu 2022 je gospodarstvo goriške regije kar znatno poslabšalo rezultat poslovanja. Izguba se je glede na predhodno leto povečala kar za dvakrat, tako da je znašal neto čisti dobiček 212 milijonov evrov, kar je za petino manj kot v letu 2021.”

Najbolje so poslovala mala podjetja

Rezultate poslovanja so lani najbolj izboljšala podjetja na področju kulturne in razvedrilne dejavnosti in gradbeništva, večje poslabšanje rezultatov pa je izkazovala predelovalna dejavnost, predvsem proizvodnja motornih vozil, plovil in drugih vozil.

“Povprečna bruto plača v regiji je znašala 1984 evrov. Za državnim povprečjem je zaostajala za dva odstotka, glede na leto 2021 pa je ostala na enaki ravni,” je še pojasnila Mara Kos Maver. Na povečanje neto čistega dobička v regiji so najbolj vplivala mala podjetja, pri katerih je bila rast dobička glede na predhodno leto 16-odstotna. Skupni obseg dobička, ki so ga ustvarila, je predstavljal kar 40 odstotkov celotnega dobička regije.

Nevenka Volk Rožič

direktorica severnoprimorske gospodarske zbornice

“Dnevno slišimo spodbudne novice, o otvoritvi nove linije v Mlinotestu, o sklenitvi strateškega partnerstva avtomobilske industrije z vlado in predstavniki za razvoj mobilne prihodnosti. V regiji imamo kar precej akterjev na področju avtomobilske industrije.”

Največje povečanje dobička so zabeležile gospodarske družbe v občinah Kanal, Brda, Idrija, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko, najbolj pa so se rezultati poslabšali v občini Ajdovščina, ki je bila v letu 2021 paradni konj glede ustvarjenega neto čistega dobička, lani pa se je ta zmanjšal za 75 odstotkov.

Situacija na trgu dela je izjemno ugodna

Situacija na trgu dela je bila lani izjemno ugodna. Na novogoriški območni službi zavoda za zaposlovanje so leto zaključili s 1931 osebami v evidenci brezposelnih (3,6-odstotna stopnja brezposelnosti). V primerjavi s koncem leta 2021 se je brezposelnost znižala za 21 odstotkov.

“Ocenjujemo, da se bo ta padec še nadaljeval, vendar bolj počasi glede na bolj umirjeno rast gospodarstva in pomanjkanje delovne sile,” je pojasnila direktorica območne službe Tanja Cink. Največ povpraševanja po delavcih je trenutno v predelovalni dejavnosti, sledijo gradbeništvo, izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, gostinstvo in trgovina. Najtežje zaposljive so osebe, starejše od 50 let, ki ostajajo v evidenci. Med njimi prevladujejo ženske.

Ni razlogov za pesimizem

Kot je poudarila direktorica severnoprimorske gospodarske zbornice Nevenka volk Rožič, ni vse tako črno, kot kaže statistika.

“Dnevno slišimo spodbudne novice, o otvoritvi nove linije v Mlinotestu, o sklenitvi strateškega partnerstva avtomobilske industrije z vlado in predstavniki za razvoj mobilne prihodnosti. V regiji imamo kar precej akterjev na področju avtomobilske industrije,” je poudarila. V zvezi s poslovanjem gospodarstva v letu 2022 je na prvem mestu izpostavila povišanje cen energentov in kronično pomanjkanje kadrov.

Zelo spodbudni pa so podatki, ki jih je v letu 2022 zabeležil regijski turizem. Za več kot tretjino se je povečal prihod gostov, za slabo tretjino število nočitev.

“Vse lokalne skupnosti so beležile rast na področju prihodov in nočitev gostov,“ je še povedala direktorica in dodala, da se razmerje tujih in domačih gostov znova približuje 80:20, kot je veljalo pred letom 2019.


Najbolj brano