Zanimanje za programe in tečaje na ljudskih univerzah v “koronačasu” ni upadlo

Ljudske univerze na Goriškem so v novi val okužb vstopile pripravljene, izobraževanje na daljavo v kombinaciji z učenjem v živo je že uveljavljena praksa. Zanimanje za razna znanja se v kriznih časih ni zmanjšalo, ljudje se bojijo le druženja. V poglobljenih pogovorih pa se pokažejo tudi stiske, povezane s covidom-19, denimo osamljenost in pomanjkanje motivacije.

Zanimanje za izobraževanje na ljudskih univerzah  v času novega 
koronavirusa   ni upadlo.  Foto: LUNG
Zanimanje za izobraževanje na ljudskih univerzah v času novega koronavirusa ni upadlo.  Foto: LUNG

GORIŠKA > Na Ljudski univerzi Nova Gorica (LUNG) je izobraževanje na daljavo lani teklo odlično, udeležba je bila nad pričakovanji, nekaterim je ta način bolj ustrezal, pravi direktorica Nada Uršič Debeljak. “Tudi zdaj vse teče, v veliko pomoč je kombiniran, hibridni način poučevanja, kjer udeleženci, ki zaradi karantene ali bolezni ne morejo na tečaj, predavanja spremljajo prek zooma. S tem ostanejo v stiku tako s snovjo kot tudi s skupino, v kateri obiskujejo tečaj. Največ zanimanja je za jezikovne tečaje slovenščine, italijanščine in angleščine ter tečaj fotografije.”

Tudi pri srednješolskih programih kombinirajo izvajanje v živo in na daljavo, v zadnjem času je obisk predavanj upadel, veliko je karanten in okužb tako med učitelji kot udeleženci. Osnovna šola za odrasle zaenkrat poteka v živo.

Nada Uršič Debeljak

direktorica LUNG

“Se pa v naših poglobljenih pogovorih kažejo tudi stiske, ki so se pojavile kot posledica situacije, v kateri smo. Največkrat opažamo osamljenost, odtujenost, pomanjkanje motivacije, razdvojenost. Svetovanje in sploh izobraževanje pri izboljšanju stanja načeloma vedno pomaga.”

“V Večgeneracijskem centru se pozna strah, obisk je manjši, tudi nekateri izvajalci so svoje vsebine preložili na poznejši čas. V Kariernem centru za mlade smo prejšnji teden še izvedli delavnice po šolah, načrtujemo Tehniške dneve,” pristavlja direktorica LUNG.

Izobraževanje pomaga, če je človek v stiski

Na področju svetovanja opažajo, da se ljudje raje udeležujejo srečanj v živo. “Se pa v naših poglobljenih pogovorih kažejo tudi stiske, ki so se pojavile kot posledica situacije, v kateri smo. Največkrat opažamo osamljenost, odtujenost, pomanjkanje motivacije, razdvojenost. Svetovanje in sploh izobraževanje pri izboljšanju stanja načeloma vedno pomaga, poročajo udeleženci. To potrjuje tudi dober vpis v vse programe, tako formalne, za pridobitev izobrazbe, kot neformalne, ki se zaradi koronavirusa ni zmanjšal,” poudarja Nada Uršič Debeljak.

Na Ljudski univerzi Ajdovščina (LUA) so se že v prvem valu hitro prilagodili kriznim razmeram. “Usposobili smo zaposlene, predavatelje in udeležence. Večina udeležencev je hitro vzpostavila pogoje za izobraževanje na daljavo, nekateri so potrebovali našo pomoč. Največji izziv se je pojavil pri udeležencih z nizkimi digitalnimi spretnostmi ali slabimi pogoji za učenje na daljavo, ki so povezani bodisi s slabimi internetnimi povezavi, IKT opremo, idr. V nov val epidemije smo vstopili pripravljeni in kompetentni,” zagotavlja direktorica LUA Eva Mermolja. Večino programov so prenesli na splet.

Digitalnih znanj ne iščejo le starejši

Tudi na LUA ugotavljajo, da zanimanje za izobraževanje zaradi koronavirusa ne upada. Še vedno so popularni jezikovni programi in programi za dvig digitalnih kompetenc. “Mnogi najprej pomislijo, da digitalna znanja pridobivajo predvsem starejši, a ni tako. V času intenzivne digitalizacije na področju izobraževanja, dela, storitev, potrošništva in družbe nasploh, se potreba po dvigu digitalnih kompetenc izrazito kaže pri zaposlenih vseh starosti. Mladi se sicer znajdejo v digitalnem svetu, ko pa vstopijo na trg dela, se pogosto pokažejo potrebe po dodatnih, bolj zahtevnih IKT znanjih.”

Ljudje povprašujejo tudi po raznih uporabnih znanjih za vsakdanje življenje in delo. “Zanimajo jih vsebine s področja osebne rasti, odnosov, komunikacije, predelave sadja, zeliščarstva, socialne oskrbe, ... Vse bolj se na nas obračajo tudi podjetja, ki prepoznavajo potrebo po dodatnih znanjih zaposlenih,” pravi direktorica LUA.

V Posoškem razvojnem centru, Organizacijski enoti ljudska univerza, trenutno vpisujejo v spomladanske tečaje, ki naj bi se začeli konec januarja oziroma februarja. “Pri vpisu se novega vala okužb zaenkrat ne čuti, bomo pa videli pred dejanskim pričetkom skupin. Tečaje in delavnice, ki so v teku, smo delno preselili na splet, kjer je bilo to mogoče, nekatere pa izvajamo v živo v učilnici. Nekaj je zanimanja za hibridno obliko učenja. Udeleženci se iz karantene ali izolacije povežejo prek spleta v učilnico in tako vseeno sledijo uri na daljavo,” razlaga vodja enote Brigita Bratina Peršin. Največ zanimanja pri njih je za programe Izzivi podeželja in za tuje jezike.


Najbolj brano