Za ZZP pri oblikovanju pokrajin najpomembnejše vsebine in financiranje

Zveza za Primorsko (ZZP) se že vse od slovenske osamosvojitve trudi prepričati javnost in slovensko politiko o nujnosti oblikovanja pokrajin. Najpomembnejše pa bodo pristojnosti, ki naj bi jih pokrajine dobile, ter njihovo financiranje, so poudarili na današnji novinarski konferenci.

Najpomembnejše  bodo pristojnosti, ki naj bi jih pokrajine dobile, 
ter njihovo financiranje, poudarjajo v Zvezi za Primorsko. Foto: STA
Najpomembnejše bodo pristojnosti, ki naj bi jih pokrajine dobile, ter njihovo financiranje, poudarjajo v Zvezi za Primorsko. Foto: STA

NOVA GORICA > "Z veliko željo, da tokratna pobuda predsednika države in predsednika državnega sveta uspe v odprti razpravi o pokrajinah, posredujemo pobude, ki bi omilile razprtije in omogočile konsenz večine prebivalcev Slovenije za ustanovitev pokrajin," je dejal podpredsednik programskega sveta ZZP Peter Velikonja.

V ZZP menijo, da ideje o pokrajinah, ki prihajajo v javnost, spodbujajo k prepirom o geografskih mejah in središčih, pri tem pa pozabljamo na ključno vprašanje - koliko denarja bo zakon namenil pokrajinam in lokalnim skupnostim. Smisel ustanovitve pokrajin je samoupravljanje z več finančnimi sredstvi in hitrejše izvajanje aktivnosti, ki se zdaj zaustavljajo zaradi ene same točke odločanja.

"S centraliziranim pristopom se izpostavljamo nevarnostim, ki se odražajo kot vedno hitrejše družbene, ekonomske, tehnološke in tudi okoljske spremembe. Pokrajine s samoodločanjem in več finančnimi viri so pravi odgovor na izzive prihodnosti in to mora postati osnova za javno razpravo o ureditvi Republike Slovenije," je dejal Velikonja.

Slovenija je vedno bolj centralizirana država, centralizem pa vodi v avtokratski sistem, je prepričan predsednik programskega sveta ZZP Pavel Gregorčič. Demokracijo torej predstavlja le policentrični razvoj države, k temu pa bi pripomogle predvsem pokrajine.

Zato so danes predstavili dva predloga. Po prvem naj bi država določila zgolj minimalne kriterije za ustanovitev pokrajin, kot so na primer najmanjše število občin ali prebivalcev, občine pa bi se nato odločile, s kom želijo sodelovati. V tem primeru pokrajine ne bi bile zakonsko obvezne.

V drugem predlogu pa se zavzemajo za ustanovitev tako imenovane testne pokrajine, v okviru pilotnega projekta bi nato preizkusili modele upravljanja javnih zadev ter stroške in učinke.

"S tem bi se izognili nepotrebnim napakam in stroškom ter dokazovanju smiselnosti pokrajin, saj bi imeli konkreten vzorec in konkretne rezultate, ki bi jih nato za prevzem modela v celoti še lahko dopolnili," je poudaril Velikonja.

V ZZP so prepričani, da je postavljen rok leta 2030 za oblikovanje pokrajin preveč oddaljen, saj bodo takrat v Sloveniji popolnoma drugačne demografske in ekonomske razmere kot danes.


Najbolj brano