Tudi na Severnem Primorskem zaradi suše nekaj težav z vodooskrbo

V sušnem času imajo nekaj težav z vodno preskrbo tudi občine na Severnem Primorskem. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni.

 Foto: Zdravko Primožič/FPA
Foto: Zdravko Primožič/FPA

SEVERNA PRIMORSKA Občine večinoma sprejemajo ukrepe prepovedi nenamenske uporabe pitne vode in vklopov rezervnih črpališč, redukcije vode pa zaenkrat še niso bile potrebne.

V občinah Ajdovščina in Vipava, kjer za vodooskrbo skrbi Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina, so razmere ob spoštovanju varčevalnih ukrepov zaenkrat večinoma še vzdržne. Vsi viri, vključno z največjim, pa so drastično upadli, največ v zadnjih 30 letih, zato imajo težavo z zagotavljanjem zadostnih količin vode predvsem v konicah. Že pred tedni so tako prepovedali vsako nenujno uporabo pitne vode, denimo, za zalivanje in pranje avtomobilov, v jutranjih in večernih urah.

Najbolj kritično je področje Podkraja in Stare Pošte

Vodo so doslej morali enkrat prepeljati v vodohran Vrhpolje, najbolj kritično pa je področje Podkraja in Stare Pošte, ker so na tem delu vsi trije izviri praktično presahnili. V Podkraj so opravili že kakih 30 voženj po šest kubičnih metrov vode, na Staro Pošto pa preko 35 takih voženj, vendar tja vodo vozijo skorajda vsako poletje. Na tem področju se tudi gradi nov vodovod, ki bo v naslednjem letu povezal kraje Višnje, Podkraj in Belo na sistem iz Skuka.

Izvir je presahnil tudi pri zaselku Skrilje, ki so ga zato začasno, preko črpalk, priključili na hubeljski vodovod. Na področju reke Vipave obenem opozarjajo tudi na nedovoljeno črpanje vode za potrebe namakanja, ki vodotoke še dodatno siromaši, znižuje količino kisika v vodi ter pospešuje naraščanje temperature, ki lahko vodi do zrušitve ekosistemov.

Komunala Tolmin skrbi za vodooskrbo na 52 sistemih v občinah Tolmin, Kobarid in Bovec. Opozorili so, da na tem področju do julija v povprečju pade od 1100 do 1300 milimetrov padavin, letos pa jih je padlo 480 milimetrov. Zaradi tega so viri močno upadli, situacijo na vodovodnih sistemih pa redno spremljajo preko daljinskega nadzora in z rednimi obhodi.

Veliki problemi z oskrbo vode možni tudi v Baški grapi, Šentviški planoti, Livškem, Breginjskem kotu ter na Drežniškem

Kljub temu na večjih vodovodnih sistemih (Zadlaščica, Kobarid in Bovec) ne pričakujejo pomanjkanja, saj so vodni viri stabilni tudi v sušnih obdobjih. Na ostalih vodovodnih sistemih, predvsem v Baški grapi, Šentviški planoti, Livškem, Breginjskem kotu ter na Drežniškem pa, v kolikor v krajšem času ne bo obilnejših padavin, pričakujejo velike probleme z oskrbo. Na teh območjih ni več rezervnih vodnih virov, obstoječi viri pa bodo dosegli rekordno nizke vrednosti.

Kakor so zapisali, v občini Bovec ni težav z vodooskrbo, v občini Kobarid pa je oskrba s pitno vodo motena v naseljih Trnovo, Jevšček, Livek, Ladra, Smast in Libušnje. V teh naseljih je zato do preklica prepovedano vsakršna nenujna uporaba vode. Voda se dovaža na vodovodni sistem Livek in Jevšček. Dodatno z vodo oskrbujejo podjetje Oplast, ki mu je presahnilo lastno zajetje.

V občini Tolmin je motena oskrba s pitno vodo v naseljih Sela pri Volčah, Sela nad Podmelcem, Logaršče in Ljubinj, kjer je prav tako do preklica prepovedana nenamenska uporaba vode iz omrežja. Voda se dovaža v Sela nad Podmelcem, Sela pri Volčah, Ljubinj in Logaršče. Dodatne (rezervne) vodne vire so vključili na vodovodnih sistemih Volče, Grahovo, Slap ob Idrijci in Šentviška Gora, kjer v prihodnjih tednih tudi najprej pričakujejo poslabšanje razmer.

Stanje je zaskrbljujoče tudi v občini Kanal

V občini Cerkno v tem trenutku večinoma še nimajo težav s preskrbo z vodo, omejitve veljajo le na vodovodu Jesenica in Šebrelje. Na Jesenici je od 13. junija v veljavi ukrep varčevanja, ta teden pa so tja tudi odpeljali 15 kubičnih metrov vode iz drugega vira. V Šebreljah pa je ukrep varčevanja v veljavi od 22. julija.

Stanje je zaskrbljujoče tudi v občini Kanal, kjer se soočajo z manjšo izdatnostjo virov pitne vode, na udaru so vsi vodni viri, razen vodarne Močila, kamor vodo črpajo iz Soče. Prvič po 19 letih je zaznati tudi upad vodostaja v zajetju Kajža in Avšček, ki napajata naselja Avče, Bodrež, Kanal, Morsko in Gorenja vas.

V prejšnjem tednu so po vseh gospodinjstvih razposlala letak s pozivom k skrajnemu varčevanju s pitno vodo, s katerim naprošajo občane, da vode iz vodovoda ne uporabljajo za zalivanje vrtov, njiv, zelenic, pranje avtomobilov, polnjenje bazenov in ostalin nenamenskih porab.

Trenutno so vodne zaloge skoraj po vseh zajetjih zelo nizke, ponekod pa morajo vodo dovažati gasilci. V kolikor vode ne bi dovažali, bi brez vodooskrbe ostala naselja Srednje, Kambreško, Lig, Gorenje Deskle Krstenice, Kanalski vrh in Levpa. Vodo dovažajo dnevno, ponekod tudi dvakrat na dan.

V Idriji imajo trenutno težave le na vodooskrbnem sistemu Godovič

Občina Kanal je glede vodooskrbe nekoliko specifična, okrog 10 odstotkov občanov ni priključenih na vodovodno omrežje, zato je tudi število prevozov nekoliko višje. PGD Kanal je tako letos opravilo že 383 prevozov vode, PGD Avče pa je vodo večinoma fizičnim osebam po zaselkih Podkras, Senica, Koprivišče, Avšje, Široka njiva, Škodniki, Ilovica, Zavrh, Zabrdo, Avče - železniška postaja dostavilo 282-krat.

V Idriji, kjer za oskrbo skrbi Komunala Idrija, imajo trenutno težave le na vodooskrbnem sistemu Godovič, kjer pa v zadnjem obdobju opažajo tudi povečano porabo (pribl. 50 kubičnih metrov dnevno več od povprečne dnevne porabe); sumijo, da gre za posledico pomanjkanja vode v lastnih zajetjih uporabnikov in dejstvu, da se vodo, kljub prepovedi, uporablja za polnjenje bazenov, zalivanje in druge nenujne namene.

Večino občine oskrbujejo z načrpano vodo, zato večjih težav na drugih vodooskrbnih sistemih nimajo. Edini doslej sprejeti ukrep je bil na vodooskrbnem sistemu Godovič, kjer je prepovedana uporaba vode za nenujne namene, da pa vode ne bi povsem zmanjkalo, imajo vključeno tudi rezervno črpališče.


Najbolj brano