Tekmovalcev je bilo več kot gledalcev

V soboto se je na smučarskem centru Cerkno v spomin na edinstvene smučarske tekme sredi okupirane Evrope januarja leta 1945 v Cerknem med veleslalomskimi vratci pomerilo 332 tekmovalcev. To je nekajkrat več kot med vojno, ko si je tekme v treh disciplinah ogledalo preko tisoč ljudi. Teh na tekmah ni več in vse manj tudi na spremljajočih dogodkih.

Množica 332 tekmovalcev je na spominskih partizanskih smučinah 
tekmovala v osrčju SC Cerkno, a daleč stran od pozornosti 
občinstva.  Foto: Saša Dragoš
Množica 332 tekmovalcev je na spominskih partizanskih smučinah tekmovala v osrčju SC Cerkno, a daleč stran od pozornosti občinstva.  Foto: Saša Dragoš

CERKNO > Partizanska prestolnica Cerkno je 20. in 21. januarja leta 1945 vrvela od navdušenja ob patruljnem teku, veleslalomu in smučarskih skokih, zvokih godbe 31. divizije in preletu angleških letal s spuščanjem dragocenih daril za partizansko vojsko. 75 let pozneje navdušenja na spominski tekmi Partizanske smučine ni več čutiti. 332 tekmovalcev, ki so v soboto počastili spomin na edinstven športni vojni dogodek z veleslalomom, je kljub temu zelo visoka številka.

Spomin in prizadevanje za mir

“V okviru smučin organiziramo prvenstvo slovenske vojske v veleslalomu. Veseli smo, ker smo del prireditve, saj spomin na partizansko smučarsko olimpijado zelo spoštujemo,” je povedal podpolkovnik Franc Pangerc. “Zavedamo se, da spomina na partizanske tekme ne smemo zanemariti. Žal med našimi člani skoraj ni smučarjev, a smo letos vendarle udeleženi s tremi tekmovalci. Tudi sam sem se po 21 letih ponovno spustil med vratci,” je dodal predsednik idrijskega združenja borcev za vrednote NOB in državni svetnik Bojan Režun.

V NOB ali na smučinah v Cerknem udeleženih borcev na tekmovanjih že desetletje ni več. Med najbolj množičnimi udeleženci ostajajo člani borčevskega društva iz Nove Gorice. Daleč najbolj množični tekmovalci pa so člani zveze veteranov vojne za Slovenijo. Njihov predsednik generalmajor Ladislav Lipič je skupaj z županom občine Cerkno Gašperjem Uršičem na petkovi slavnostni akademiji v Cerknem in pred sobotnim začetkom veleslaloma obudil pomen partizanskih tekmovanj, ohranitev spomina in prizadevanj za mir.

Tudi mladi tekmovalci

Tekmovali so še policijski veterani in častniki, vsi skupaj pa so se razšli s srečanja v hotelu v Cerknem. “Vse smo pred četrt stoletja povabili k sodelovanju, da smo ohranili množičnost spomina to veliko in v svetu edinstveno partizansko športno prireditev. Hvaležen sem občini in hotelu Cerkno, ki nas ves čas podpirata. Seveda tudi osnovni šoli Cerkno, ki sodeluje s kulturnim programom in mladimi tekmovalci,” se je vsem zahvalil predsednik organizacijskega odbora Miha Butara.

Osnovnošolci Cerknega, Idrije, Železnikov in Poljan so s svojo spominsko tekmo prireditev minuli četrtek tudi začeli.


Najbolj brano