Sprehod med jarki, bunkerji in kavernami v Viniščah

Z uprizoritvijo oskrbe ranjencev na fronti in vojaške kuhinje, ki je ponujala golaž in joto, so danes slovesno odprli spominski park prve svetovne vojne v renškem zaselku Vinišče. Glavna zanimivost je visok lesen stolp, ki so ga postavili Slovaki v spomin na njihove vojake.

Spominski park prve svetovne vojne obiskovalce popelje v vojaške   
jarke, kaverne in bunker, osrednja atrakcija pa je lesena slovaška 
zvonica.   Foto: Leo Caharija
Spominski park prve svetovne vojne obiskovalce popelje v vojaške jarke, kaverne in bunker, osrednja atrakcija pa je lesena slovaška zvonica.  Foto: Leo Caharija

RENČE > Odprtja parka prve svetovne vojne z jarki, bunkerji, kaverno in urejenimi potmi so se udeležili tudi številni gostje iz Slovaške in slovaški veleposlanik v Sloveniji Peter Zelenak. Ob kaverni na vrhu hriba, kjer je lično urejen kotiček z mizo in klopmi, so namreč Slovaki v spomin na svoje vojake postavili zvonico, šestmetrski lesen stolp. Namesto običajnih zvonov ima na vrhu prazne čaure oziroma naboje od bomb, konstrukcija pa je sestavljena iz rdeče smreke, posebnega in menda zelo redkega lesa, ki so ga pripeljali iz Slovaške in ima dolgo življenjsko dobo. Slovaki take stolpe postavljajo na frontnih linijah, kjer so se bojevali njihovi vojaki, in za soško fronto so izbrali območje s številnimi zgodovinskimi ostanki na Viniščah.

10.000

kvadratnih metrov meri spominski park prve svetovne vojne Vinišče

V občini je šest vojaških pokopališč

V občini Renče-Vogrsko je šest pokopališč iz prve svetovne vojne, od tega tri v Renčah, ki sporočajo, da se je tu bojevalo ogromno vojakov iz vse takratne avstroogrske monarhije, je poudaril župan Tarik Žigon. “Z današnjim dogodkom posebej obujamo spomin na naše prijatelje Slovake, ki so v trajen spomin padlim rojakom postavili to lepo zvonico.”

“Ideja je spomin na prvo svetovno vojno in ljudi, ki so morali umreti. Taki tragični dogodki se žal ponavljajo v človeški zgodovini, čemur smo lahko priča še sedaj, tudi v Evropi, in to je glavni pomen: da se spomnimo grozot in jih poskusimo ne ponavljati, kajti vsi se želimo izogniti vojni,” je poudaril slovaški veleposlanik.

Občina je uredila vse vojaške jarke, ki pripeljejo do zvonice. “Park zajema tudi bunkerje, v dolžini 150 metrov so kar trije, in kaverno z vhodom in izhodom. Vse skupaj je na območju približno 10.000 kvadratnih metrov, zato to imenujemo tudi muzej v naravi,” je razložil predsednik občinske delovne skupine za turizem Milivoj Perkon.

Park je del Poti miru

Območje so vključili v Poti miru. “Občina Renče-Vogrsko si je želela, da bi potekala tudi po njenem ozemlju in tako smo jo speljali s sv. Ota čez Bukovico in Renče na Kraški rob, kjer je bilo zgodovinsko zelo pomembno območje, saj so bili tu jarki avstro-ogrske vojske. In to območje nad zaselkom Vinišče je skupaj z nami uredila v muzej na prostem,” je razložil Tadej Koren iz Fundacije Poti miru v Posočju. Kot je še povedal, se tudi Slovenija želi pokloniti vsem slovenskim fantom, ki so se borili na vzhodni fronti, v tako imenovani Galiciji. “Če govorimo, da je v prvi svetovni vojni padlo okrog 35.000 slovenskih vojakov, je treba poudariti, da jih je velika večina padla na območju današnje Slovaške, primernega obeležja pa nimajo. Želja je, da bi v prihodnjih letih Slovenija naredila nekaj podobnega na ozemlju Slovaške, kot so Slovaki naredili na soški fronti.”


Najbolj brano