Spomladi bodo začeli prenavljati Hotel Cerkno

Spomladi se bo začela prva faza obnove Hotela Cerkno. Prenovili bodo en trakt, recepcijo s sprejemnim prostorom in restavracijo, je danes na novinarski konferenci povedal lastnik hotela Marjan Batagelj, ki pričakuje, da bo obnova trajala tri leta, za investicijo pa bodo odšteli sedem milijonov evrov.

CERKNO > Večino denarja za prenovo bo zagotovil hotel sam, pridobili pa ga bodo z odprodajo objektov, ki jih ne potrebujejo za svojo osnovno dejavnost, kot so turistične zmogljivosti na obali. Razmišljajo tudi o prodaji stanovanj in drugih nepremičnin v Cerknem.

Hotela med obnovo ne bodo zapirali. “Res pa je, da bo to vplivalo tudi na goste,” je povedala direktorica Hotela Cerkno Manuela Božič Badalič, ki meni, da bo verjetno potrebno veliko improvizacije in potrpljenja. “Da pa bi zapirali cel hotel, je vendarle škoda, ker imamo tudi poletni turizem, in ta je v porastu,” je dejala. Depandansni del hotela naj bi bil prenovljen do naslednje zime.

Obeta se štirizvezdični hotel

Ko bo investicija končana, bo v Cerknem zaživel štirizvezdični hotel. Večji del hotela bo namenjen družinskemu turizmu, del pa poslovnim gostom, ki bi v Cerkno prihajali zaradi bližnjih podjetij. Števila sob, ki sta trenutno gostom na voljo 102, pa ne bodo večali.

Z drugo fazo obnove bi sicer lahko začeli jeseni 2020. Eden izmed pogojev za začetek druge faze obnove je namreč zaprtje trgovine, ki deluje v okviru hotela, ker gre za največjo trgovino v občini, pa bi to povzročilo težave pri oskrbi prebivalcev. V začetku meseca je bila zato podpisana pogodba s trgovsko verigo Spar, ki bo na drugi lokaciji zgradila trgovino. Marjan Batagelj pričakuje, da bo gradnja končana septembra 2020.

Prenovo pa si lahko obeta tudi apartmajski kompleks Alpska perla, ki stoji na vrhu smučišča Cerkno. Ta naj bi bil namenjen gostom, ki v naravi iščejo petzvezdnično izkušnjo. “Vidimo ga kot resort poletnega turizma na izredno visoki ravni. Vendarle so razgledi in vsa infrastruktura, ki obstaja na 1200 metrih, neprecenljivi. V Sloveniji tega enostavno ni. Da na eni strani vidiš Triglav, na drugi pa skoraj do morja,” je povedal Batagelj.

Smučanje ogroženo tudi zaradi podnebnih sprememb

Pri obratovanju smučišča pa Batagelj pričakuje tudi pomoč države, ki bo morala začeti vlagati v žičniške naprave po vsej Sloveniji. Bo besedah Božič Badaličeve je povprečna starost žičniških naprav v Sloveniji 42 let. Smučišče Cerkno ima pri nas najmlajše naprave, saj so v povprečju stare 35 let. Glavna težava pa je, ker po evropskem pravnem redu naprava, ki je starejša od 50 let, ne dobi več obratovalnega dovoljenja. Tako lahko pričakujemo, da bo v prihodnosti treba zamenjati večino slovenskih žičnic.

“Smučanje zagotovo ni dejavnost, ki bi bila perspektivna. Tudi zaradi podnebnih sprememb. Obratovanje smučišč je izredno drago in zime so vedno krajše. Mi stavimo na poletni del turizma, v zimskem času pa toliko, kolikor dopuščajo takratne razmere. Na splošno pa smučanje v Sloveniji na teh nadmorskih višinah ni dejavnost, ki bi bila perspektivna,” je svoje videnje zimske sezone na smučišču Cerkno pojasnil Batagelj.

V Hotelu Cerkno je v zadnjem času prišlo tudi do nekaterih kadrovskih sprememb. Pri delovanju smučišča bo pomagal novi tehnični vodja Matej Fučka, kot vodja hotelske operative pa je v hotel prišel Jože Oplotnik, ki je pred tem nabiral izkušnje v podjetjih, kot so Hit Gorica, Adria Ankaran in Grand hotel Union. “Prvi ukrep je prenova hotela. Drugi pa je napolniti ta hotel. To sta dve prioriteti, ki ju moramo narediti,” je povedal Oplotnik, glede kadrov pa dejal, da morajo najprej zagotoviti ustrezne pogoje dela, potem pa bodo prišli tudi ti.


Najbolj brano