Slika Marije z Jezusom znova varuje predor Rabelj

Pred dnevi so predali namenu predor Rabelj na italijanski strani pod Predelom, ki so ga obnavljali od začetka leta 2021. Ker je čezmejna cesta čez prelaz in skozi predor pomembna mednarodna prometna žila, so vsi vpleteni na obeh straneh med gradnjo zgledno sodelovali, da je bil promet čim manj moten.

Prekomejni prijatelji in delavci Anasa (v sredini Valter Mlekuž in 
Stafano Mazzolini) pred sliko na lesu v obnovljenem predoru 
Rabelj.  Foto: Občina Bovec
Prekomejni prijatelji in delavci Anasa (v sredini Valter Mlekuž in Stafano Mazzolini) pred sliko na lesu v obnovljenem predoru Rabelj.  Foto: Občina Bovec

PREDEL > Mednarodno pomembna cesta prek italijansko-slovenske meje na prelazu Predel in naprej skozi predor proti Rablju in Tržiču je zlasti za Posočje in še posebej za Bovško izjemno pomembna v več pogledih. Po njej se številni vozijo na delo v Italijo, hkrati je najkrajša povezava Bovške s centrom Slovenije. Je turistična vpadnica v Bovec iz osrednje Slovenije in iz centralne Evrope. Predstavlja najkrajšo vez z evropskimi avtocestami. Nenazadnje, vodi do smučarskega centra Sella Nevea, od kjer je možen dostop do kaninskega smučišča, če gondola v Bovcu ne obratuje.

Ublažili so popolne zapore

“Prenova predora pri Rabeljskem jezeru je bil velik izziv zlasti glede urejanja prometa. Vseskozi odlično sodelovanje med Občino Bovec, italijanskim upravljalcem cest Anas ter deželnimi in lokalnimi oblastmi Furlanije Julijske krajine je ublažilo težave,” poudarja odgovoren za mednarodno sodelovanje v bovški občinski upravi Milan Štulc. Ko so investitorji aprila leta 2021 predstavili načrt z daljšimi popolnimi zaporami, so Bovčani opozorili, da bi povzročile katastrofo za Bovško in da zato niso sprejemljive. Izvajalci so razumeli in sprejeli pobudo, da so delali v nočnem času. “Vse dogovorjeno so upoštevali. Iz srca se jim zahvaljujem, da je bila investicija minimalno obremenjujoča za naše migrante, študente, nenazadnje za tiste, ki so potrebovali zdravniško pomoč v bolnišnici na Jesenicah in seveda za turiste iz vse Evrope,” se zahvaljuje bovški župan Valter Mlekuž. Z vso podporo je pomagal trbiški župan Renzo Zanette. Župana in obe občini tesno sodelujejo na številnih področjih, tudi pri kaninskem centru, med njimi se je razvilo čezmejno prijateljstvo.

Valter Mlekuž

župan Občine Bovec

“Iz srca se jim zahvaljujem, da je bila investicija minimalno obremenjujoča za naše migrante, študente, nenazadnje za tiste, ki so potrebovali zdravniško pomoč v bolnišnici na Jesenicah, in seveda za turiste iz vse Evrope.”

Skoraj pozabili na sliko Marije z Jezusom

Na slovesnem odprtju predora so na vidno mesto ponovno obesili sliko na lesu Marija z Jezusom. Skoraj bi pozabili nanjo. Da se to ni zgodilo, je zaslužen Štulc, ki je nanjo opozoril vodjo investicije Pierpaola Di Marca. “Takoj je šel v akcijo. Sliko na lesu so našli in jo delno restavrirali,” je zadovoljen.

Odprtje predora je bila priložnost za dogovarjanje o reševanju nekaterih drugih težav, pri čemer je sodeloval tudi podpredsednik Deželnega sveta FJK Stefano Mazzolini. Govorili so o usposobitvi podzemnega predora med rudnikom Rabelj in Logom pod Mangartom za turistične namene, pri čemer bi morali sodelovati obe državi in EU. Dogovorili so se za skorajšnje srečanje predsednika FJK Massimiliana Fedrige in ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana v Logu pod Mangartom. Trbiški župan pa do maja obljublja preplastitev razdrapane ceste, ki pred Trbižem zavije proti Ratečam in je najkrajši dovoz do avtoceste.


Najbolj brano