Razočarani so zaradi počasne obnove ulice

Prenova Delpinove ulice trgovcem in gostincem, ki tam delajo, načenja živce. Kljub drugačnim obljubam prvi del še ni prenovljen. Dostopi so ovirani, promet jim je upadel, strank je manj, razočarani so nad neinformiranjem občine. “Njihove težave razumemo, verjamemo, da bo nadaljevanje obnove teklo hitreje,” odgovarja vodja službe za investicije Simon Mlekuž.

Prvi del Delpinove ulice prenavljajo že od konca marca, a ga, kljub 
drugačnim napovedim,  še vedno niso končali.  Foto: Mitja Marussig
Prvi del Delpinove ulice prenavljajo že od konca marca, a ga, kljub drugačnim napovedim, še vedno niso končali.  Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > Da bodo morali zaradi prenove Delpinove med Erjavčevo in Trubarjevo ulico potrpeti, so trgovci, gostinci in ostali, ki tam delajo, vedeli. Začetek prenove v lanski jeseni, kot je bilo sprva napovedano, bi jim šel zelo na roko, saj so morali imeti lokale in trgovine tako ali tako zaprte zaradi epidemije. Dela pa so se začela konec marca, nedolgo preden so jih lahko spet odprli. A so se nekako sprijaznili, da bo poslovanje začasno ovirano, ker bo po prenovi ulica dobila drugačen, bolj sodoben in urejen videz. Na občini so si zamislili cono mešanega prometa, na kateri bodo prednost imeli kolesarji in pešci. Cestišče bodo dvignili, da bo vsa ulica na isti ravni, hitrost bo omejena na 20 oziroma 30 kilometrov na uro. Namestili bodo nove klopi, koše za smeti, stojala za kolesa, nova bo javna razsvetljava, parkirnih mest bo manj in bodo drugače razporejena.

Vleče se in vleče

Da ne bi preveč ovirali življenja v ulici, je bilo določeno, da se bodo dela izvajala v fazah. Če je bilo sprva napovedano, da naj bi prvi del končali junija, se je rok nato zamaknil na začetek julija, ko naj bi znova omogočili dostop z Erjavčeve ulice, ki je že štiri mesece zaprt. Vodja službe za investicije na mestni občini Simon Mlekuž je konec junija utemeljeval, da so za zamude delno krive težave z dobavo materiala, delno pa dodatne menjave komunalne infrastrukture, ki je bila zaradi ohranjanja dreves nekoliko težja. A še mesec dni kasneje ta del še vedno ni dokončan, vhod z Erjavčeve šele v teh dneh asfaltirajo.

Vojkova šele proti koncu avgusta

Konec marca so se lotili tudi obnove Vojkove ceste v Solkanu, med krožiščema z Ulico Milojke Štrukelj in Ulico XXX. divizije, kjer ožijo vozišče, urejajo površine za kolesarje in pešce in postajališče za avtobuse, hitrost bo omejena na 30 kilometrov na uro, križišče pa bo preurejeno v mini krožišče. Sprva je občina napovedala, da bodo dela končana julija, po zdajšnjih napovedih pa naj bi bila ulica in krožišče preurejena okrog 20. avgusta.

Mlekuž potrjuje, da je prišlo do zamika. “Izvajalec ima težave, nekatere so utemeljene, denimo zaradi dobave materiala, nekatere zamude pa ne in bo moral pospešiti dela. Del prenove od križišča z Erjavčevo ulico je najdaljša in najbolj zahtevna faza, verjamemo da bo nadaljevanje teklo precej hitreje,” pravi Mlekuž. In potrjuje, da se na občini oglašajo lastniki ali najemniki lokalov in trgovin. “Jih razumemo, upamo, da bo prenova končana čim prej,” pravi. Najavlja, da naj bi dela v celotni ulici zaključili do konca avgusta.

Trgovci in gostinci izgubljajo živce

A trgovci, gostinci, obrtniki in drugi, ki delajo v tej ulici, imajo sive lase. Prenova se predolgo vleče, agregat za elektriko ropota, že mesece imajo razrito ulico oziroma gradbišče pred nosovi, zaradi česar jim krepko upada promet, opozarjajo. In to po tem, ko so morali biti že zaradi korone zaprti dlje časa. Slaščičarne in restavracije Pecivo, denimo, ki ima tam priljubljen senčni letni vrt, zaradi prenove ulice aprila sploh niso odprli. “Česa takega še nisem videla, vse gre počasi, to je nemogoče. Rečeno je bilo, da bo konec junija, zdaj je že skoraj avgust, pa vidite, kakšno je še tu,” nam je dejala zaposlena v enem od lokalov. Tudi stranke samo zmajujejo z glavami. Kritičen je tudi Boris Tušar, direktor Manufakture, ki ima tam trgovino. Ker imajo zaprt dostop, so morali začasnega urediti z zadnje strani. “Razočarani smo. Lahko bi začeli novembra, ko smo bili zaradi korone zaprti. Rečeno nam je bilo, da bo dostop vedno zagotovljen, zdaj pa se je še zavleklo.” Stranke prihajajo v trgovino skozi skladišče. “Saj jih nekaj pride, a če bi vedeli, da bo trajalo toliko časa, bi raje zaprli trgovino in trgovke poslali na dopust,” dodaja. Razočaran je nad neodzivnostjo občine: “Med prenovo Bevkovega trga smo imeli dostop do Modnega doma. Saj so bile težave, a je vseskozi tekla komunikacija. Zdaj pa od občine nismo dobili enega obvestila v dveh mesecih.” Podobno pravi podjetnik iz bližnjega lokala, ki se je s konkretnimi vprašanji večkrat obrnil na občino. “Po dveh mesecih čakanja sem dobil neke splošne odgovore,” pravi. Zdaj se o situaciji pogovarja neposredno z izvajalci na gradbišču. “Tako vsaj vem, kdaj se bo kaj delalo, da lahko načrtujem za naprej,” pravi.

Tudi Na Hitu, ki ima tam hotel in igralnico Park, niso zadovoljni. V nasprotju s trgovinami in lokali pa se lahko vsaj prilagodijo; goste iz hotela preusmerjajo v Perlo, v bližini imajo parkirišča in podobno. “Res pa upamo, da bo avgusta konec gradnje pred Parkom, saj je to za nas zelo pomemben mesec.”


Najbolj brano