Razmere v domu upokojencev so težke, a anonimka ni pravi način

Svet zavoda Doma upokojencev Podbrdo se do anonimnega pisma dela zaposlenih, ki niza očitke zoper vodstvo, ni pozitivno opredelil. Predsednik sveta Jože Dakskobler in predsednik sindikata v DU Srečko Kemperle pravita, da jih o navedenih težavah delavci nikoli niso seznanili. “Takšnega načina ne odobravamo,” pravi. Kemperle. “Vemo pa, da so razmere težke,” dodaja Dakskobler.

Kot pravi direktorica Krajnik, dodatek za demenco izplačujejo v 
varovanem oddelku v enoti Tolmin.   Foto: Neva Blazetič
Kot pravi direktorica Krajnik, dodatek za demenco izplačujejo v varovanem oddelku v enoti Tolmin.  Foto: Neva Blazetič

PODBRDO > Anonimno pismo s številnimi očitki in prošnjami za preverjanje poslovanja je romalo na številne naslove, med drugim tudi na ministrstvo za delo, na inšpekcije in Občino Tolmin. O njem smo podrobneje poročali v sobotni številki Primorskih novic, ko smo navedli tudi odgovor direktorice Ines Krajnik, ki zavrača očitke.

V osmih letih niso dobili nobene pobude

Ministrstvo za delo je hitro reagiralo in je svet zavoda Doma upokojencev Podbrdo zaprosilo za mnenje. Predsednik sveta Jože Dakskobler pojasnjuje: “V torek smo sklicali izredno sejo, na kateri je bil prisoten tudi predsednik sindikata zavoda. V svetu in tudi v sindikatu nismo pozitivno ocenili vsebine tega pisma. Mnenje smo že poslali na ministrstvo.” Kot pravi, svet zavoda v osmih letih, kar je njegov član, v zadnjem mandatu pa predsednik, nikoli ni dobil na mizo nobene pobude ali pripombe, kakršne so navedene v tem pismu. “Vemo pa, da se v domu soočajo s pomanjkanjem delavcev, da so razmere za delo težke, da ni zanimanja za prijavo na odprte razpise.” Predsednik sindikata Srečko Kemperle: “V sindikatu s problematiko, ki je navedena v pismu, nismo bili nikoli seznanjeni. Takšnega načina ne odobravamo.”

Dodatek izplačujejo na varovanem oddelku

Direktorica Ines Krajnik pravi, da je vse to pripeljalo do tega, da se bodo še bolj potrudili v komunikaciji, boljši informiranosti zaposlenih: ”Delovne razmere so težke, izgorelost je velika. Težko je izkoristiti dopust, nadure se nabirajo.” Na očitek, da nekaj ni v redu z izplačevanjem dodatka za skrb za dementne osebe pa odgovarja: “Dodatek za dementne osebe redno izplačujemo v enoti Tolmin na varovanem oddelku. Znaša 12 odstotkov osnovnega osebnega dohodka. Za razpršeno demenco, kot ji pravimo, ga res ne izplačujemo, ker zaenkrat še ni dorečena točna pravna podlaga in niti kriteriji.” Počakati je treba, ali se bo katera od pristojnih služb, predvsem socialna inšpekcija, odločila za nadzor. Kot so nam povedali, bodo zadevo prednostno obravnavali.


Najbolj brano