Nekateri naj bi že prodajali avte

Po neuradnih podatkih naj bi nekateri Novogoričani, ki živijo v Gorici, zaradi nujne registracije vozil v državi, kjer prebivajo, že imeli opravka z italijanskimi oblastmi. Širijo se informacije, da je med njimi veliko takih, ki že prodajajo avtomobile s slovenskimi tablicami, saj so kazni visoke, s preregistracijo pa je preveč stroškov.

Novogoričani, ki se vsak dan po službi odpravijo “domov” v 
Gorico, se bojijo visokih kazni in že iščejo način prilagoditve 
ostrejši zakonodaji na področju registracije vozil v Italiji. Foto: Nace Novak
Novogoričani, ki se vsak dan po službi odpravijo “domov” v Gorico, se bojijo visokih kazni in že iščejo način prilagoditve ostrejši zakonodaji na področju registracije vozil v Italiji. Foto: Nace Novak

NOVA GORICA, GORICA > “Ta Salvinijev zakon si za zdaj še vsak drugače interpretira. Neuradno naj bi dobili policisti ukaz, da v januarju še nič ne izvajajo, potem pa naj bi se lotili. Bojda so tudi že fotografirali slovenske registrske tablice avtomobilov in jih dajejo v neko bazo,” je povedal Novogoričan, ki se je že pred dvanajstimi leti z družino preselil v Gorico, z imenom in priimkom pa se ni želel izpostaviti.

Sam je načeloma “čist”, saj ima avtomobil s slovenskimi tablicami na lizing pri Abanki, ki nima podružnice onkraj meje, kar nova zakonodaja omenja kot eno od izjem. Če bi ga vzel na lizing pri Intesi Sanpaolo, bi avto že moral registrirati v Italiji. Denarna kazen za neupoštevanje zakonske novosti, ki velja od začetka lanskega decembra, znaša od 712 do 2848 evrov.

139

Novogoričanov se je v minulih desetih letih po uradnih podatkih odselilo v Gorico

“Bomo videli, kaj bo v praksi”

Drugi Novogoričan, ki se je v Gorico preselil pred sedmimi leti, za to novost ni vedel, tretji, ki se je na drugo stran meje odselil pred kratkim (imena in priimki so znani uredništvu), pa je povedal:

“Zdaj je cel halo. Bomo videli, kaj bo v praksi. Vsi zagovarjamo to, da imamo ekonomski in davčni interes v Sloveniji. Delamo v Sloveniji, tu plačujemo davke, v Italijo hodimo dejansko samo spat.” Dodal je, da so njegovega prijatelja, ki tudi živi v Gorici, policisti že ustavili in izpraševali zaradi slovenske registracije, niso pa ga še oglobili.

Po njegovih informacijah naj bi pri blokih takoj čez mejo, nedaleč stran od Trga Evrope, ki jih je pred leti zgradilo slovensko podjetje, v njih pa živijo večinoma Slovenci, tudi že obravnavali dva stanovalca, ki sta morala svoja avtomobila deponirati v garažo.

Takih in podobnih zgodb, tudi o tem, da so nekateri že plačali kazen, pa o tem, da tisti, ki živijo v Gorici, prodajajo avtomobile s slovenskimi registracijami, ker naj bi se bolj izplačalo prodati avtomobil in kupiti novega v Italiji in ga tam registrirati, kot obstoječega na novo registrirati v Italiji, ker to preveč stane ... je zadnje dni v obeh Goricah slišati kar precej.

V Gorico vlečejo bistveno cenejše nepremičnine

Po podatkih, ki smo jih pridobili na ministrstvu za notranje zadeve, se je v obdobju zadnjih deset let v italijansko Gorico stalno odselilo 139 slovenskih državljanov, ki so predhodno stalno prebivali v novogoriški mestni občini. A v številnih primerih so se preselile cele družine, onkraj meje pa je prebivališče prijavil le tisti starš, ki je uradno lastnik nepremičnine, tako da je Novogoričanov, ki živijo v Gorici, verjetno precej več. “Dejstvo je, da je mogoče za vrednost garsonjere v Novi Gorici v Gorici dobiti trisobno stanovanje,” je o razlogih za selitev onkraj meje povedal direktor občinskega stanovanjskega sklada Tomica Dumančić.

“Zdi se mi, da bi bilo prav, če bi se oblasti na lokalni ravni pogovorile o tem,” je še povedal eden od Novogoričanov, ki živijo v Gorici. In kaj pravijo na novogoriški občini? “Glede na to, da ustvarjamo z Gorico somestje, bi veljalo vztrajati, da gre v tem primeru za izjemo in take ovire odpraviti. Na to temo sem že govoril z goriškim županom Ziberno, ki mi je obljubil, da bodo župani Furlanije-Julijske krajine napisali skupno pismo vladi v Rim s prošnjo, naj v zvezi z nujno registracijo vozil v Italiji uvedejo izjemo za območje obmejnega pasu v Furlaniji-Julijski krajini,” je povedal novogoriški župan Klemen Miklavič.


Najbolj brano