Nardin ob izolski vodi še šempetrsko bolnišnico

Šempetrska bolnišnica ima od včeraj novo vodstvo. Stanislava Rijavca, ki ga je predsinočnjim razrešil svet zavoda, je kot vršilec dolžnosti zamenjal Radivoj Nardin, ki obenem vodi tudi izolsko bolnišnico. Včeraj se je v Šempetru že sestal s strokovnim svetom bolnišnice. “Izguba je velika, a ni alarmantna. Problemi so rešljivi,” zatrjuje.

 “Kjer je zdaj Šempeter, smo bili pred leti v Izoli,” ugotavlja novi v. 
d. direktorja šempetrske bolnišnice Radivoj Nardin.  Foto: Mitja Marussig
“Kjer je zdaj Šempeter, smo bili pred leti v Izoli,” ugotavlja novi v. d. direktorja šempetrske bolnišnice Radivoj Nardin.  Foto: Mitja Marussig

ŠEMPETER > Da se Stanislavu Rijavcu maje direktorski stolček, je bilo slutiti že nekaj časa. Šempetrska bolnišnica je imela ob koncu lanskega leta 5,6 milijona evrov izgube, tudi letošnje poslovanje je daleč od pozitivnega, obenem skrbijo čez osem milijonov evrov težki dolgovi do dobaviteljev.

“Sanacijski ukrepi se ne realizirajo po pričakovanjih, posledično ne prinašajo rezultatov. Delež realizacije je najnižji med vsemi bolnišnicami v Sloveniji, na kar smo opozorili vodstvo, posledično je tudi finančna situacija resna,” je julija ob obisku bolnišnice dejal minister Aleš Šabeder, ki je dal vedeti, da mora odgovornost prevzeti vodstvo, v prvi vrsti direktor.

Že peti direktor v sedmih letih

Da je šempetrska bolnišnici v globoki krizi, je videti tudi po tem, da se vodstva menjujejo skoraj kot po tekočem traku, direktorji pa praviloma ne dokončajo mandata. Silvana Saksido, ki mu leta 2012 vlada ni potrdila mandata, je najprej leta 2012 kot vršilec dolžnosti, nato pa leto kasneje kot direktor s polnim mandatom nasledil Darko Žiberna. Na tem mestu pa ni zdržal dolgo, saj je leta 2014 odstopil. Leto kasneje je direktorica postala Nataša Fikfak, ki je bolnišnico vodila tri leta, v začetku lanskega leta pa je tudi ona odstopila z enakim pojasnilom: osebni razlogi. Lani spomladi je direktorsko mesto zasedel Stanislav Rijavec, ki ga je, kot rečeno, svet zavoda predsinočnjim razrešil. Radivoj Nardin je tako že peti vodja bolnišnice v sedmih letih.

Rijavec je moral iti, Nardin je že na delu

V četrtek zvečer so se domneve, da se Rijavec poslavlja, potrdile, saj ga je svet zavoda razrešil z mesta direktorja. Uradno sicer na predlog za sporazumno prenehanje delovnega razmerja, a je bolj ali manj jasno, da je k temu botrovalo ministrovo nezadovoljstvo s pičlim učinkom bolnišnice pod njegovim vodstvom.

Svet zavoda je za vršilca dolžnosti za največ leto dni imenoval mag. Radivoja Nardina, ki ob tem ostaja tudi direktor izolske bolnišnice. Svetniki od njega pričakujejo, da bo tudi bolnišnico v Šempetru popeljal iz rdečih številk, kot je to storil skupaj s svojo ekipo v Izoli.

Nova predsednica sveta zavoda

Svet zavoda je predsinočnjim dobil tudi novo predsednico. Ta je Kristina Kuhanec Tratar, ki je obenem v.d. generalnega direktorja direktorata za zdravstveno varstvo. V svet je bila imenovana sočasno z Nino Cek Perhavec, zamenjali sta nekdanjo predsednico Anito Manfreda in članico Metko Cerar, ki sta konec avgusta odstopili.

Radivoj Nardin

Nardin priznava, da ga je za prevzem mesta v.d. direktorja osebno zaprosil minister Šabeder. Za delo v obeh bolnišnicah ima soglasje ministrstva. Včeraj se je že sestal s strokovnim svetom šempetrske bolnišnice, v katerem so predstojniki vseh oddelkov. “Nikogar ne bom klical na odgovornost, ne gledam nazaj, ampak naprej. Vse smo resetirali, od danes naprej je vse drugače,” je pojasnil, da se z odgovornostjo predhodnika ne bo ukvarjal.

“Izguba je velika, a ni alarmantna”

Izgubo šempetrske bolnišnice pozna. “Številke so velike, a zadeva ni alarmantna. Prihodki niso tako majhni, da se ne bi zadeva sproti sanirala. Izziv jih je uravnotežiti z odhodki,” je dejal in dodal, da je dela veliko, zlasti bodo nujne temeljite spremembe v organizaciji dela na vseh ravneh: “Najprej se moram pogovoriti z bližnjimi sodelavci, da ugotovimo, kateri ukrepi so potrebni, da se čim prej izvlečemo iz godlje.” Poudarja nujno tesno sodelovanje z medicinsko stroko in pomen ekipnega dela, strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler ostaja na tem mestu. O morebitnih kadrovskih spremembah včeraj še ni želel govoriti, saj je za to prezgodaj, je pa dal vedeti, da niso čisto izključene: “Vsak mora sprejeti dejstvo, da bo treba delati drugače, kot se je včasih delalo.”

Obenem napoveduje, da bo v Šempetru pomagala tudi njegova ekipa iz izolske bolnišnice. “Kjer je zdaj Šempeter, smo bili pred leti v Izoli. Ekipa, ki jo imam v Izoli, vsi profili, ki jih bomo v Šempetru potrebovali, bodo pomagali pri ustvarjanju drugačnih temeljev za delo, strokovnjaki iz Šempetra pa bodo prišli v Izolo, da vidijo, kako delujemo tam.”

Kar se tiče sanacijskega programa, je pojasnil, da bo najprej naredil analizo. “Takrat bo jasno, kje smo. Mogoče ne bodo vsi ukrepi lepi, enostavni, a žal so nujno potrebni, da se reorganizacija naredi,” je zatrdil. Med prioritetami je tudi posodobitev informatike v bolnišnici: “Ta je na psu, če hočemo spremeniti procese, je informatika temeljna, tu bo treba marsikaj storiti.”

Če bodo delali brez izgube, bo tudi ministrstvo pomagalo

Glede na to, da ga je minister nagovoril, naj sprejme vedejevstvo v Šempetru, mnogi pričakujejo, da bo ministrstvo sedaj tudi denarno bolj izdatno pomagalo bolnišnici. “Najprej moramo pokazati, da znamo delati brez izgube, takrat bodo tudi ministrstvo in ostali prišli naproti in nam pomagali, da se rešimo starih bremen,” je dal vedeti, da je ključno stabilno tekoče poslovanje.

Delo v Izoli ne bo trpelo?
Radivoj Nardin bo sočasno vodil kar dve bolnišnici: kot direktor izolsko, kot vršilec dolžnosti pa še šempetrsko. Ob tem se pri mnogih v slovenski Istri pojavljajo pomisleki in tudi strah. “Imam skrite rezerve,” pa odgovarja na vprašanja, ali bo zmogel.
“Minister očitno ceni znanje in uspehe v Splošni bolnišnici Izola (SBI), saj se naše organizacijske spremembe in nasploh organizacija dela izkazujejo za dobre in torej posnemanja vredne,” je včeraj dejal Radivoj Nardin, ko je potrdil, da vodenje šempetrske bolnišnice prevzema, ker ga je za to osebno prosil minister Aleš Šebeder. Kljub temu pa bo vodenje kar dveh bolnišnic naenkrat, od katerih je ena v zelo hudi krizi, zelo velik zalogaj. In najbolj pogosto vprašanje včeraj je bilo: bo zmogel? “Imam skrite rezerve in veliko podporo družine, mislim, da vsi vedo, kaj me čaka in da bomo to zdržali. Je pa dejstvo, da bom moral, vsaj na začetku, verjetno večino dela posvetiti Novi Gorici, da se ta zadeva premakne,” je dejal.
Bojazen, da bosta zaradi dodatnega bremena trpela delo in razvoj izolske bolnišnice, se utrinja tudi med člani sveta zavoda izolske bolnišnice. Pomisleki vznikajo tudi med zaposlenimi in ljudmi v Istri, ki so zadovoljni, da je Nardinu kot prvemu direktorju v SBI po dolgih desetletjih to bolnišnico v času enoletnega v.d.-jevstva in zatem enega polnega mandata uspelo spraviti ne le iz rdečih številk, temveč v zelo uspešno bolnišnico.
Nardin je v SBI avgusta letos začel že svoj drugi polni mandat. Predsednica sveta zavoda Maja Praček je za odločitev, da bo prevzel dodatno delo, izvedela dva dni pred sejo sveta šempetrske bolnišnice. “Pomisleke sem imela tudi sama - že takoj ob seznanitvi s to novico. Mi je pa direktor Nardin zagotovil, da gre za največ leto dni, da bo delal vse dneve v tednu in v obeh bolnišnicah, da bo sledil svojemu programu dela in projektom, ki jih je zastavil v SBI in da delo v Izoli ne bo trpelo. Bomo pa proti koncu meseca sklicali izredno sejo sveta SBI, kjer se bomo s tem ne le seznanili, ampak od direktorja Nardina zahtevali vsa podrobna pojasnila,” našteva Pračkova. JA

Komentar novinarja

Jasna Arko

Jahati dva konja je izjemno težko

Voditi bolnišnico, ki si še gradi ugled, ki jo v kakovosti in posodabljanju čaka še veliko dela in mora dobro poslovati ter ustvarjati prihodke za novosti, so zelo zahtevne naloge. Če jim dodaš nove, še zahtevnejše - sanirati ogromno izgubo in izjemno slabe medsebojne odnose ter na glavo postaviti organizacijo dela na vseh ravneh, pa je to že skoraj misija nemogoče. Če vse to za povrh zahtevaš od istega posameznika, sicer sposobnega, bi to lahko označili za težko uresničljive sanje. Nedvomno ...

Preberi več

Najbolj brano