Nagradili najboljše mlade podjetniške ideje

Kljub vsem omejitvam so organizatorji tekmovanja v podjetniških idejah mladih Popri tega izpeljali do konca in izmed 36 ekip, ki so se prebile v finale, izbrale najboljše tri v vsaki kategoriji. Zmagovalci med dijaki in študenti bodo Slovenijo zastopali na mednarodni ravni tekmovanja Popri, ki bo 11. in 12. maja v Portorožu.

Tekmovanje Popri, vključno z zaključnimi predstavitvami in 
izborom zmagovalcev, je potekalo  letos preko spleta. Foto: Primorski tehnološki park
Tekmovanje Popri, vključno z zaključnimi predstavitvami in izborom zmagovalcev, je potekalo letos preko spleta. Foto: Primorski tehnološki park

VRTOJBA > Vsaka od 36 skupin, ki se je na predizborih prebila v finale, je prejela 500 evrov iz nagradnega sklada za izboljšanje poslovnega modela pred zaključnim delom tekmovanja. V Primorskem tehnološkem parku (PTP), ki organizira tekmovanje, so že razglasili zmagovalce - po tri najboljše ekipe v kategorijah osnovnošolci, dijaki in študenti in mladi do 29. leta.

“Tekmovanje Popri dokazuje, da tudi izredne razmere v času pandemije ne morejo preprečiti tega, da bo mladi ustvarjali svojo prihodnost z inovativnimi idejami in optimizmom,” so sporočili iz PTP in dodali, da jih moramo pri tem podpreti.

344

mladih oziroma

134

ekip je letos sodelovalo na tekmovanju Popri

Med nagrajenci štiri primorske ekipe

Med osnovnošolci sta ostali prvo in drugo mesto na Primorskem. Prvo je zasedla ekipa Satar z Osnovne šole Dobravlje. Satar je naprava, namenjena čebelarjem. Pomaga jim pri čiščenju satnikov. Druga nagrada je šla ekipi BiPar z OŠ Draga Bajca v Vipavi, ki se je lotila reševanja problema izgubljenih nogavic. Snovalci ideje so poskrbeli za to, da z BiParom nogavice v paru operete, posušite in nato tudi zložite.

V kategoriji dijaki sta primorski ekipi zasedli drugo in tretje mesto. Drugo je zasedla ekipa Pocketlib z Gimnazije Nova Gorica. Pocketlib je spletna stran, nadgradnja Cobissa, ki ponuja virtualno izkušnjo knjižnice. Ekipa s Šolskega centra Nova Gorica pa je razvila aplikacijo Alergenko, ki na podlagi skenirane črtne kode in alergenov v izdelku pove, ali je izdelek primeren za uporabnika ali ne. Prvo mesto pa so osvojili novomeški gimnazijci s pametno napravo See with me, ki slepim in slabovidnim s pomočjo inovativne tehnologije pomaga pri orientaciji.

Nagrade na Primorsko so šle na Osnovno šolo Dobravlje, Osnovno šolo Draga Bajca Vipava, Gimnazijo Nova Gorica in Šolski center Nova Gorica.

Denarne nagrade in mednarodni preizkus

V kategoriji študenti in mladi do 29. leta je prvo mesto osvojila ideja za navijalec povezovalnih trakov, razvita na Šolskem centru Novo mesto, drugo mesto je šlo za idejo Gift buddy - mobilno aplikacijo za iskanje osebnih in izvirnih daril, ki so jo razvili na ljubljanski fakulteti za računalništvo in informatiko, tretje pa je zasedla ideja obeska za avtomobilske ključe 0,0 šofer - trezna odločitev.

V vsaki kategoriji so najboljšim trem ekipam razdelili 700, 1300 oziroma 2000 evrov. Zmagovalci med dijaki in študenti bodo Slovenijo zastopali tudi na evropski ravni tekmovanja Popri, ki bo za devet držav jadransko-jonske makroregije 11. in 12. maja potekalo v Portorožu. Prve tri dijaške ekipe so prejele vstopnico na mednarodno tekmovanje Genius Olympiad, drugo uvrščena ekipa med študenti in mladimi do 29. leta pa vavčer za podjetniško usposabljanje Erasmus.


Najbolj brano