Mlade navdušilo tudi nastajanje zvezd

Astronomsko društvo Nanos je mladim navdušencem spoznavanja vesolja tudi letos popestrilo počitnice z astronomskim taborom. Učenci obeh ajdovskih in vipavske osnovne šole ter dijaki Srednje šole Veno Pilon so ob praktičnih izkušnjah dela v observatoriju z zanimanjem prisluhnili dvema gostoma.

Mlade so pritegnile zanimive vsebine in tudi praktična uporaba  
opreme.
Mlade so pritegnile zanimive vsebine in tudi praktična uporaba opreme.  

OTLICA > Taborniški dom na Kovku in observatorij na Otlici sta bila za nekaj dni drugi dom za 23 udeležencev poletnega astronomskega tabora, ki ga že vrsto let organizira Astronomsko društvo Nanos v sodelovanju z OŠ Draga Bajca Vipava, OŠ Šturje, OŠ Danila Lokarja in Srednjo šolo Veno Pilon Ajdovščina. Namenjen je mladim zagnancem, ki jih zanima to področje in se z astronomskimi temami srečujejo že v okviru krožkov ali pa se bodo z njimi srečali v novem šolskem letu.

Ob večji udeležbi so letošnje dogajanje zaznamovale tudi dodatne vsebine, s katerimi so mentorji tabora Sašo Žigon, Andrej Rutar in Samo Jamšek pritegnili učence zadnje triade sodelujočih osnovnih šol in dijake prvih dveh letnikov ajdovske srednje šole. “Doslej smo se posvečali opazovanju in raziskovanju bližnjega vesolja ter uporabi različne tehnologije, manj pa drugim vsebinam, ki mogoče še bolj pritegnejo mlade. Z vključitvijo naše šole v projekt Središče karierne orientacije zahod, kjer bomo v novem šolskem letu zainteresiranim dijakom iz regije v sodelovanju z zunanjimi partnerji omogočali spoznavanje vsebin s področja astronomije, smo tabor že obogatili z dodatnimi dejavnostmi,” je povedal profesor fizike in ravnatelj srednje šole Andrej Rutar.

Dodal je: “Z nami sta bila zunanja sodelavca, dr. Andreja Gomboc z Univerze v Novi Gorici in Andrej Guštin iz Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, ki sta navdušila s predavanji o črnih luknjah, nastanku, razvoju in umiranju zvezd, potovanju po vesolju. Pridružil se nam je tudi naš nekdanji dijak, ki sodeluje z Naso pri načrtovanju naselitve Marsa.”

Ob tem so mladi kljub slabemu vremenu, ki jim je okrnilo program opazovanj, spoznavali orientacijo na nebu, zakonitosti nočnega fotografiranja, gibanja nebesnih teles, opazovali so Sonce in primerjali ločljivost očesa, fotoaparata in teleskopa. Čas so si popestrili s kvizi in tudi z drugimi dejavnostmi.


Najbolj brano