Letošnja smuka na Cerknem pod vprašajem

Zaradi nesoglasij in ker je že leta 2017 potekla najemna pogodba s Hotelom Cerkno (HC) je Valentin Čemažar, lastnik zemljišč, po katerih je razpreden Smučarski center Cerkno in kjer so širili kolesarski park, prepovedal uporabo zemljišč za kolesarjenje. Direktor HC Jože Oplotnik skuša priti do dogovora, če ga ne bo, se lahko zaplete zimska sezona v SC Cerkno.

Valentin Čemažar zahteva skupno pogodbeno rešitev:  povrnitev 
kolesarskih prog v prvotno stanje in ureditev služnosti za smučišče 
na njegovem zemljišču.   Foto: Saša Dragoš
Valentin Čemažar zahteva skupno pogodbeno rešitev: povrnitev kolesarskih prog v prvotno stanje in ureditev služnosti za smučišče na njegovem zemljišču.  Foto: Saša Dragoš

NOVAKI >Pred petimi leti sta se Hotel Cerkno (HC) in Valentin Čemažar, lastnik dobre desetine oziroma 7,3 hektara zemljišč smučarskega centra Cerkno, sporazumela za ureditev kolesarske proge z vrha centra do vznožja sedežnice Počivalo. Ko so kolesarski park razširili na pet prog čez prvo vodovarstveno območje in posegli še v gozd, je Čemažarju prekipelo. Ker je leta 2017 potekla pogodba za najem zemljišč za smučišče, je pred poldrugim letom HC, ki odtlej ni plačeval niti zimske najemnine, opozoril, da želi povratek prog v prvotno stanje in naj se HC k temu zaveže z enotno pogodbo za zimsko služnost zemljišč.

Kolesarski spusti čez vodovarstveno območje na SC Cerkno so grobo posegli v gozd in onesnažili vodo, poudarja lastnik zemljišč, ki je dosegel zaporo parka.

Jože Oplotnik

direktor Hotela Cerkno

“Menim, da sta park in smučišče ločeni zadevi in ju je treba tako obravnavati. Po podpisu pogodb za uporabo smučišča bomo poravnali dolgove.”

Ne za denar, gre za varovanje Črnega vrha

Ker se leto dni od uvodnega opozorila ni zgodilo nič, je letos prepovedal uporabo zemljišč za kolesarjenje in park je ostal zaprt. Bivša direktorica HC Manuela Božič Badalič mu je po letu dni, po drugem pisnem opozorilu, posredovala pogodbo o služnostni pravici. S podpisom naj bi omogočil upravljanje petih prog za 15 let in dostope do njih. Za poltretji kilometer prog na 5327 kvadratnih metrov zemljišča naj bi mu na sezono plačali 1864 evrov. Za uporabo 7,3 hektara zemljišč za smučarske proge in poletno vzdrževanje zemljišč s košnjo so mu plačevali 1300 evrov. A zadnja tri leta nič.

“Ni denarja, da bi podpisal tako pogodbo. V Novakih pijemo oporečno vodo, a ne od nekdaj. Razmere so se poslabšale z ureditvijo smučišča in zaostrile s kolesarskim parkom. Proge so speljane čez prvo vodovarstveno območje, v katerem zakon ne dovoljuje nobenega posega v prostor. Najprej je zdravje, potem pa denar. Leta 2015 smo se dogovorili za ureditev le ene proge,” je odločen Čemažar.

Valentin Čemažar

lastnik zemljišč

“V primeru, da ne bom dosegel nič, bom posegel po skrajni možnosti in odrekel gostoljubje smučarskim progam na mojem zemljišču.”

V daljšem pismu HC je med drugim zapisal, da spusti z mogočnimi skoki zanj niso kolesarjenje, pač pa norija, ki ogroža obiskovalce Črnega vrha, kmete, ki poleti tam gospodarijo, in dela nepopravljivo škodo okolju, zlasti gozdu. Ne le, da je padlo ogromno dreves, pač pa “se s spusti koplje zemlja, ki jo odnaša voda, vse globlji kanali načenjajo korenine dreves. Gre za območje med 900 in 1100 metri nadmorske višine, v katerem je najbolj rastoč gozd. Proge za tako norijo sodijo v višja območja, kjer so zemljišča z ničvrednim grmovjem in peskom. Ker se kolesarji na progah pojavljajo ne glede na obratovanje sedežnice, bi bil jaz odgovoren za nesrečo v gozdu, če bi se kolesar zaletel v traktor ali podrto drevo čez progo, ko izven uradnih ur parka delam na Črnem vrhu.”

Lani spomladi je bil še pripravljen podpisati pogodbo za prvotno dogovorjeno eno progo. Ko ni dobil odgovora na dve pisni opozorili, je s pomočjo odvetnika dokazal protizakonito ravnanje HC in dosegel zaprtje parka.

Direktor Hotela Cerkno Jože Oplotnik je zapleteno zgodbo podedoval od predhodnikovi in stavi na dobro sodelovanje z lastniki zemljišč smučarskega centra.

Hotel se ne boji, da bi bila ogrožena smuka

“Spoštujem lastnino! Zato smo park zaprli. Z lastnikom sem se skušal dogovoriti, saj smo v park vložili ogromno dela in denarja za vzdrževanje. V sodelovanju z lastniki zemljišč je bila urejena dovozna pot in vlake. Po parku je še zdaj veliko povpraševanje. Med ostalim je bil generator obiska pri ponudnikih prenočišč,” je povedal direktor HC Jože Oplotnik.

Zapleteno, nerešeno zgodbo z najemom zemljišč je podedoval od predhodnikov in v nasprotju z njimi takoj obiskal Čemažarja. “Dostavil sem mu pogodbo za zimsko sezono in zagotovil, da smo zapadle najemnine pripravljeni takoj poravnati, a on vztraja pri svojem. Menim, da sta park in smučišče ločeni zadevi in ju je treba tako obravnavati. Po podpisu pogodb za uporabo smučišča bomo poravnali dolgove. Po mnenju revizorjev jih je nemogoče poplačati, če ni podpisane pogodbe ali izdanega računa. Zato menim, da zimska sezona ni sporna,” je dodal Oplotnik.

Oplotnik upa na dogovor o sodelovanju

”Novi direktor se je res večkrat oglasil pri meni, tudi z županom Občine Cerkno Gašperjem Uršičem, a dosegel nisem nič. Ne morem razumeti, zakaj občina dopušča poseganje v vodovarstveno območje. Poleg tega so mi pred ureditvijo parka dopovedovali, da se bo povečal obisk, a v mojih apartmajih in gostilni se ni ustavil niti en kolesar,” Čemažar vztraja pri pravni zavezi HC za povrnitev zemljišč v prvotno stanje skupaj z dorečeno uporabo zemljišč za smuko.

“Vsaka zgodba ima dve plati. O ureditvi parka se je začel dogovarjati že predprejšnji direktor Vasilij Sedej. Pri gradnji prog HC ni nič naredil na lastno pest, saj je pri vseh posegih v prostor sodeloval Čemažarjev sin Boštjan. Verjamem, da bomo tudi z njegovim očetom uredili sodelovanje, saj je bil skupni dogovor, da v park ne bomo posegali, dokler ne rešimo zapleta. Če dogovor ne bo mogoč v kratkem, bomo vrnili služnosti in zemljišča v dogovoru z lastniki v prvotno stanje. Turistični razvoj je mogoč le v sodelovanju vseh deležnikov, brez tega in zavezujočega dogovora pa je zelo vprašljiv,” še meni Oplotnik.

Če dogovora ne bo, bo šel spor na sodišče

“Morda sem bil naiven in sem čakal predolgo, a to ne spremeni ničesar. Če HC ne popravi storjene škode na vseh kolesarskih spustih, ne bom podpisal nobene pogodbe. Sedaj vse kaže, da bomo spor reševali na sodišču,” je jasen Čemažar. Četrt stoletja je služboval na smučarskem centru, spremljal njegovo rast in v sedanji stiski in izgubi HC zimske sezone resnično ne želi ogrožati. “V primeru, da ne bom dosegel nič, bom posegel po skrajni možnosti in odrekel gostoljubje smučarskim progam na mojem zemljišču,” je zaključil.


Komentar novinarja

Saša Dragoš

Dogovor in smuk!

Smučarski center Cerkno so v bivši državi zgradili z vizionarsko idejo preživetja Cerkljanske, ko bo usahnila mogočna industrija. Čeprav na nizkem hribu Črnem vrhu je bil podprt z izdatno snežno odejo v več predhodnih desetletjih. Kakopak je nastal v sistemu, v katerem je bilo vse naše in so si pobudniki in investitorji - vodstvo tedaj mega Ete - izdatno pomagali z argumenti moči. Lastniki so ji zemljišča na nedotaknjenem hribu s stisnjenimi zobmi odstopali opozorjeni na možnost izgube kruha v Eti....

Preberi več

Najbolj brano