Kadorna je vžgal ob prvem poskusu

Ko je predsednik gasilskega društva Kobarid Sašo Rosič na ročni pogon v prvem poskusu vžgal motor obnovljenega starodobnika kadorna fiat 15 Ter, se je razlegel aplavz vseh, ki so bili v obnovo vpleteni. Nato je s cvetjem okrašeno, 109 let staro vozilo, ki bi lahko imelo vrednost približno 100.000 evrov, zaokrožilo po kobariških ulicah. Obnovili so ga v okviru čezmejnega projekta Walk of Peace.

 Foto: Neva Blazetič
Foto: Neva Blazetič

KOBARID > Starodobnik kadorna je v lasti kobariških gasilcev od leta 1947, ko so jim ga iz Italije pripeljali na prošnjo, da z osli ne morejo več voziti vode za gašenje. Ime so mu nadeli po generalu Luigiju Cadorni, ki je v prvi svetovni vojni na soški fronti poveljeval italijanskim silam. Vozilo je v Kobarid, skupaj s še dvema enakima v Bovec in Tolmin, prispelo po drugi svetovni vojni v času cone A in B. Ostali so jih vrnili, Kobaridci po ne. Številni gasilci, med njimi tudi pokojni Marjan Stres, so zaznali vrednost in si prizadevali, da bi vozilo obdržali in tudi obnovili, ko bo na voljo denar.

Negotovost pred zagonom motorja starodobnika kadorne je bila precejšnja, Sašo Rosič (v ospredju), ga je na ročni pogon vžgal takoj. (foto: Neva Blazetič)

PRC načrtuje vrsto izobraževanj, s katerimi bodo mladim na prijazen način približali zgodbo o prvi svetovni vojni in njeno sporočilnost miru.

S skupnimi močmi kobariških gasilcev, Občine Kobarid in vpletenih v projekt Walk of Peace z vodilnim partnerjem Posoškim razvojnim centrom in strokovnim sopartnerjem Fundacija Poti miru so končno našli denar za obnovo v vrednosti okoli 58.000 evrov, v kar je všteta tudi ureditev premičnega paviljona, v katerem bo vozilo na ogled vse dokler ne bodo zgradili centra za zaščito in reševanje. Ko jim bo to uspelo, bodo vozilo preselili na stalno lokacijo ob vstopu v Kobarid.

Vozilo so več mesecev obnavljali v specializirani trboveljski delavnici Ekoen z direktorjem Metodom Kurentom: “Delo se je zaradi korona epidemije zavleklo, ker smo glavnino delov iskali v najbolj ogroženem območju Torina, kjer so vozilo v Fiatu izdelali.” Kot dodaja Sašo Rosič, so skice o tem, kakšno je bilo vozilo ob izdelavi, poiskali v muzeju v Torinu.

V okviru čezmejnega strateškega projekta Walk of Pece na Kobariškem obnavljajo tudi italijansko vojaško kapelico Bes na Planici, za kar bo šlo 32.000 evrov. Slovesnost ob zaključku obnove načrtujejo konec septembra.

(foto: Neva Blazetič)

Kot je povedala nekdanja direktorica PRC Almira Pirih, je za projekt Walk of Peace, v okviru katerega deset partnerjev na obeh straneh meje ureja, ohranja in na različne sodobne načine predstavlja dediščino prve svetovne vojne oziroma soško fronto, na voljo skoraj tri milijone evrov. Evropa poskrbi za povrnitev 85 odstotkov denarja, ostalo prispevajo vpletene občine. Pohodniška pot od Loga pod Mangartom do Trsta je dolga 430 kilometrov. V tem okviru urejajo tudi tematsko pot Kluže. Med ključnimi točkami na poti bodo Sabotin s centrom za obiskovalce in z multimedijskim muzejem, Kobariški muzej in muzej Cerje.

PRC načrtuje vrsto izobraževanj, s katerimi bodo mladim na prijazen način z ogledi na terenu približali zgodbo o prvi svetovni vojni in njeno sporočilnost miru. Vključili bodo 300 učencev osnovnih šol v Posočju in Kanalu ob Soči ter srednješolce.


Najbolj brano