Golob: “Po banki Goriška izgublja še elektriko”

Petrol bo kmalu tudi uradni lastnik novogoriškega distribucijskega podjetja E3. Za distributerja bo ljubljanska energetska družba odštela 15 milijonov evrov. Direktor družbe Gen-i, ki je oddala ponudbo za E3, Robert Golob, je prepričan, da je za regijo prodaja Petrolu slaba odločitev.

E3 menjuje lastnika. Bo dolgoročno ostala samostojna, ali se bo 
izgubila v veliki Petrolovi poslovni skupini?  Foto: Leo Caharija
E3 menjuje lastnika. Bo dolgoročno ostala samostojna, ali se bo izgubila v veliki Petrolovi poslovni skupini?  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Prodaja distribucijskega podjetja E3, ki je v stoodstotni lasti Elektra Primorska, ni bila nobeno presenečenje. V zraku je že kar nekaj let. Tudi zaradi evropske zakonodaje in presoje države, da je opravljanje tržne dejavnosti, kar distribucija je, v nasprotju z gospodarsko javno službo vzdrževanja in gradnje električnega omrežja. Elektro Primorska mora torej E3 prodati, če želi dobiti koncesijo sistemskega operaterja za distribucijsko omrežje za področje Primorske. Poleg formalnega vodstvo družbe za prodajo navaja tudi nekaj poslovnih razlogov.

Odločilna je bila cena

Zavezujoče ponudbe so na Elektru Primorska zbirali do konca novembra lani. Prispele so tri: od Holdinga slovenskih elektrarn, Petrola in družbe Gen-i. Za najugodnejšega ponudnika so nadzorniki izbrali Petrol in se z njim pogajajo o podpisu pogodbe. Sprva so napovedovali, da bo prodaja zaključena do konca januarja. Postopki so torej nekoliko daljši od pričakovanega, a sklenitev pogodbe je pred vrati.

Več prihodkov, manj dobička

Tržni delež družbe E3je na slovenskem trgu dobrih enajst odstotkov. 15-odstotni delež ima na trgu gospodinjskih odjemalcev in je trenutno na četrtem mestu na lestvici slovenskih trgovcev z električno energijo. Družbe E3 se ne ukvarja samo s prodajo električne energije, ampak ima tudi del proizvodnih kapacitet. Iz dveh toplarn, na Majskih poljanah in v industrijski coni Meblo, s toploto oskrbuje velik del Nove Gorice. Tudi v Podmarku v Občini Šempeter-Vrtojba ima koncesijo za oskrbo s toploto, poleg tega pa proizvaja elektriko iz kogeneracij. Prihodki družbe so se v minulih letih bistveno povečali. Znašali so 55,7 milijona v 2014 in 85,8 milijona v 2018. A medtem ko se prihodki višajo, se slabša poslovni izid. Čisti dobiček iz poslovanja je bil leta 2014 1,3 milijona, leta 2018 pa slabega pol milijona evrov. Družba ima nekaj več kot 50 zaposlenih.

V Elektru Primorska so vse od začetka prodaje napovedovali, da bodo postopek peljali previdno, ker sem jim ne mudi in jim je pri srcu nadaljnji razvoj družbe E3. Pri zbiranju ponudb so od kupcev zahtevali, da se zavežejo k ohranjanju samostojnosti podjetja in številu zaposlenih ter vlaganju v razvoj podjetja. A pri izbiri kupca je na koncu pretehtala cena. Petrol naj bi ponudil 15 milijonov evrov.

Robert Golob, predsednik uprave družbe Gen-i pravi: “Mi smo ponudili 17 milijonov.” Kot ugodnejša naj bi Petrolova ponudba obveljala zaradi računovodskih prevrednotenj, a Golob je prepričan, da že srednjeročno izbira Petrola pomeni izgubo denarja, tako za podjetje kot za zaposlene.

Spopad gigantov: na lestvici slovenskih poslovnih skupin z najvišjimi prihodki v letu 2018 sta Petrol in GEN-i na prvem in drugem mestu. Prihodki prvega so približno pet milijard evrov.

Je bilo vse dogovorjeno vnaprej?

Časnik Finance je prodajo E3 poimenoval “primorska mineštra”. Golob se je javno zelo ostro odzval na dogovor s Petrolom in med drugim izjavil, da je bil posel dogovorjen vnaprej. Direktor Elektra Primorska Uroš Blažica je bil podobno oster v odzivu na Golobove besede.

“Ko so se v Elektru Primorska vendarle odločili za javno zbiranje ponudb, smo pričakovali in upali, da bodo res iskali strateškega partnerja, ki bo vlagal v razvoj podjetja. A razen tega, da so formalno postavili nekaj pogojev, ki na dolgoročno prihodnost E3 nimajo nobenega učinka, je bila glavni kriterij višina kupnine,” je povedal Golob.

Dodal je, da je Gen-i za E3 ponujala popolnoma nov poslovni model. “Za elektroindustrijo se v zadnjem obdobju odpirajo popolnoma novi trgi, kot so mobilnost, ogrevanje, samooskrba. Prednost pri vstopu na te trge bo imel ponudnik, ki bo imel najboljše kadrovske resurse. Če bi Gen-i lahko delal s kadri, zaposlenimi v E3, bi se v Novi Gorici vzpostavil razvojni center, usmerjen v tehnologije prihodnosti in z ambicijo prodora na veliko italijansko tržišče,” poudarja Golob. To bi pomenilo, pravi, povečanje števila delovnih mest, višje plače, že zato, ker so zaposleni v skupini Gen-i plačani po krovnih pogodbah za energetiko, tisti v skupini Petrol pa po kolektivnih pogodbah za trgovino. Pomenilo pa bi tudi večjo gospodarsko moč regije, ohranitev centrov odločanja, več donacij in sponzorstev. “Seveda sem lokalpatriot, ampak ne želim reči, da je pomembno, od kod je kupec družbe E3. Pomembno je, ali bo vlagal v njeno prihodnost. In GEN-i bi vlagal.”

Kaj bo ostalo Novi Gorici

Golob, ki je precej aktiven v lokalni politiki, dodaja: “Kolikokrat smo se pritoževali nad tem, kaj vse so Goriški vzeli. Kako smo zaradi centrov moči izgubili, denimo, banko. No, po banki Goriška izgublja še elektriko in za mizo, kjer je bila sprejeta ta odločitev, ni sedel prav noben Ljubljančan. Samo domačini.”

V Petrolu so do uradnega zaključka posla pri odgovorih na vprašanja zelo splošni. Ko bo prodajna pogodba uradno podpisana, pa bodo morali pojasniti, kako nameravajo ravnati s primorskim distributerjem. Lokalno okolje bo zanimalo predvsem, ali bo družba E3 dolgoročno samostojna, torej tudi po tem, ko se izteče prehodno obdobje, določeno v kupoprodajni pogodbi. Ter ali bo sedež sploh ostal v Novi Gorici.


Komentar novinarja

Vesna Humar

Primorska ostaja na robu

Tako Nova gorica kot Koper se spopadata z marginalizacijo. Malo z občutkom odrinjenosti, ki mu ne uide nobeno obmejno območje. In veliko z otipljivim, statistično merljivim nazadovanjem. Še nekaj desetletij nazaj sta bili Goriška in Slovenska Istra s svojim geostrateškim položajem, odprtostjo na Sredozemsko morje in bližino državne meje, ki je bila vedno ovira, a tudi dobra poslovna priložnost, med najbolj uspešnimi pokrajinami. Z dobrim standardom, visokimi plačami in upoštevanja vrednim ...

Preberi več

Najbolj brano