Aleksandrinkam so vrnili dostojanstvo

Na latinskem pokopališču v Kairu ponovno postavljajo ploščo, ki je v spomin na aleksandrinke do nedavnega stala na pročelju tamkajšnje kapele. Zadrego s kamnitim obeležjem, ki ga je pred leti postavila Mestna občina Nova Gorica, novi upravljalec pokopališča pa ga je dal odstraniti, je pomagala rešiti država.

Spominsko ploščo postavljajo na manjšo grobnico, ki jo je 
slovensko veleposlaništvo najelo za deset let.
Spominsko ploščo postavljajo na manjšo grobnico, ki jo je slovensko veleposlaništvo najelo za deset let.  

KAIRO, NOVA GORICA Na latinskih pokopališčih v Kairu in Aleksandriji je pokopanih več sto Slovencev, večinoma žensk, aleksandrink. Že pred časom so civilna družba in posamezniki začeli opozarjati, da grobovi, na katerih so slovenska imena in napisi, počasi izginjajo, saj jih nihče ne vzdržuje.

Na kapeli jih niso hoteli

Potem ko je leta 2007 Društvo za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink postavilo spominsko ploščo v Domu šolskih sester v Aleksandriji, so nekaj let kasneje kamnit pomnik ob pomoči novogoriške občine in države postavili tudi v Kairu.

Za ploščo, ki je namenjena temu, da ohranja spomin na pokopane v Kairu, pa tudi na tisoče žensk, ki so živele izseljensko usodo v Egiptu, so takrat našli mesto na pročelju pokopališke kapelice. “Ko je prišel nov upravnik, je presodil, da mesto ni primerno in zato so ploščo odstranili. Shranili smo jo in začeli iskati nove možnosti,” je povedala veleposlanica Republike Slovenije v Egiptu Mateja Prevolšek, ki se je težave lotila odločno in zavzeto.

Na nujnost ohranitve spomina na izjemne ženske, ki so sto let reševale domačije in družine ščitile pred revščino, je večkrat opozoril tudi primorski poslanec Matjaž Nemec.

Rešitev vsaj za deset let

Zunanji minister Miro Cerar je na današnji seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko sporočil, da bo Slovenija spominsko ploščo preselila na manjšo grobnico, ki jo je najela za deset let.

Cerar je pojasnil, da naj bi spominsko ploščo, ki je darilo novogoriške občine, uradno otvorili na slovesnosti ob dnevu slovenske samostojnosti 26. decembra.

V grobnici, ki jo je v ta namen najelo slovensko veleposlaništvo v Kairu, naj bi bile po podatkih pokopališča pokopane tudi Slovenke, čeprav imen na njej ni. Sredstva za najem in prenovo grobnice, približno 1500 evrov, je zagotovilo ministrstvo za kulturo.

“To je zelo državniška poteza, ki dokazuje, da se v Sloveniji vendarle zavedamo, kako pomembno je ohranjanje spomina na naše prednike in stika s sledmi, ki so jih ti pustili po svetu,” je povedal Nemec. Še posebej pomembno in simbolično se mu zdi, da bodo od prihodnjega leta dalje slovesnosti ob plošči vsako leto. Pripravljali jih bodo na 15. september, dan vrnitve Primorske matični domovini.

Naslednji korak je ureditev groba arhitekta primorskih korenin Antona Laščaka, ki je prav tako v Kairu. Kot pojasnjuje Nemec, se stvari tudi tu premikajo v pravo smer.


Najbolj brano