Nemška komisija cepivo AstraZenece priporoča le mlajšim od 65 let

Nemška komisija za cepiva (STIKO) je cepivo družbe AstraZeneca in oxfordske univerze proti covidu-19 danes priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let. Kot je pojasnila, še ni zadostnih podatkov o učinkovitosti cepiva pri starejših od 65 let.

 Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

BERLIN > Komisija pri nemškem Inštitutu Robert Koch je še ocenila, da je z izjemo te starostne omejitve to cepivo varno za uporabo.

Nemški časnik Handelsblatt, ki se je skliceval na neimenovane vire, je v ponedeljek poročal, da je po ocenah znanstvenikov v Berlinu učinkovitost tega cepiva pri starejših od 65 let le osemodstotna. Po pisanju časnika Bild, ki prav tako citira anonimne vire, pa je učinkovitost tega cepiva manj kot desetodstotna. Tako AstraZeneca kot nemško ministrstvo za zdravje sta te navedbe odločno zavrnila.

Evropska agencija za zdravila (Ema) naj bi pogojno dovoljenje za promet s cepivom AstraZenece in Univerze v Oxfordu v EU predvidoma odobrila v petek.

Izvršna direktorica agencije Ema Emer Cooke je sicer ta teden v Bruslju v odzivu na navedbe o slabi učinkovitosti tega cepiva pri starejših dejala, da je mogoča odobritev cepiva za določeno, bolj omejeno starostno skupino.

Cepivo AstraZenece in oxfordske univerze je sicer v raziskavah izkazalo manjšo učinkovitost od predhodno odobrenih cepiv, a je njegova prednost v tem, da ga je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih in to celo do šest mesecev. Je tudi bistveno cenejše.

V nasprotju z BioNTechovim in Pfizerjevim cepivom ter cepivom ameriške Moderne to švedsko-britansko cepivo ni mRNA cepivo. Aktivna sestavina tega cepiva je AZD1222 in temelji na oslabljeni različici prehladnega virusa šimpanzov. Vsebuje genski material iz površinske beljakovine, s katero se virus sars-cov-2 pritrdi na človeške celice.


Najbolj brano