Supertekač: Britanec, ki je vsak dan v letu pretekel maraton

Britanec Gary McKee je lani maratonski tek dvignil na novo raven, potem ko je, da bi zbral denar za dobrodelne namene, maratononsko razdaljo pretekel čisto vsak dan ali 365 dni zapored.

Gary McKee ni le dosegel svojega cilja in je maraton res odtekel vsak dan, ampak ga je vsak dan odtekel tudi v malo več kot štirih urah, kar je hitreje od povprečnega časa maratonskega teka, ki znaša štiri ure in pol. V letu dni je pretekel več kot 15.289 kilometrov (približno 1287 kilometrov na mesec), kar je razdalja, ki je mnogi ne prevozimo niti z avtomobilom. Da je dosegel svoj cilj, je uničil kar 22 parov tekaških čevljev. Takega števila kilometrov, ki jih je v okviru svojega izziva pretekel McKee, ne pretečejo niti vrhunski tekači na dolge proge.

McKee je leta 2022 skupno tekel okoli 1500 ur ali približno 29 ur na teden. Za tek je torej vsak dan porabil več časa, kot ga odrasli ljudje v povprečju porabimo za gledanje televizije. Hkrati je vse to počel ob službi in razgibanem družinskem življenju. Ob tem njegovem občudovanja vrednem dejanju se mnogi zdaj sprašujejo, kako je McKeeju to sploh lahko uspelo in kaj vse je moral za to storiti.

Enkrat na dan

Vsaka ultra vzdržljivostna preizkušnja močno vpliva na človekovo telo. Med drugim lahko oslabi imunski sistem, vpliva na ravni hormonov, prispeva k nastanku poškodb in povzroči ekstremno izčrpanost. Zato je ključ do uspeha minimiziranje in obvladovanje simptomov izčrpanosti že med tekom in potem čez cel dan. McKeeju je ves čas grozila huda izčrpanost, ki bi lahko pustila negativne posledice na njegovih mišicah in živčnem sistemu. Da bi čim bolj omejil telesne in psihične posledice, kot so denimo bolečine v mišicah in čustvena izčrpanost, je veliko pozornosti namenjal regeneraciji. Če svoje izčrpanosti ne bi ustrezno obvladoval, bi precej težje dosegel svoj cilj.

Na srečo je mogoče izčrpanost uspešno obvladovati s pravilno prehrano. McKee je moral zaužiti približno 5000 kalorij dnevno (kar je enakovredno dvajsetim krožnikom testenin), da je svoje telo oskrbel z dovolj energije, da je lahko vsak dan tudi ustrezno okrevalo. Pri njegovi prehrani je bilo ključno predvsem optimalno ravnovesje ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin. Na tak način si je vsak dan zagotovil dovolj energije za tek in nato še za okrevanje mišic, tetiv, vezi in kosti. McKee se je celo leto izogibal alkoholu, saj ta poslabša kakovost spanca, otežuje regeneracijo mišic in zmanjšuje aerobne sposobnosti.

Čeprav je storil prav vse, kar je lahko, da je optimiziral svoje okrevanje, mu je vseeno grozila nevarnost preobremenitvenih poškodb, saj je vsak dan veliko kilometrov pretekel brez počitka. Nobeno presenečenje torej ni, da si je poškodoval kolensko tetivo. Zaradi vrste mišične aktivnosti, ki jo zahteva, je to dokaj pogosta poškodba pri vzdržljivostnem teku. McKee je moral ves čas prepričevati samega sebe, da je vztrajal in na koncu vendarle dosegel zastavljeni cilj. “Vedno sem našel razlog, da sem maraton odtekel do konca. Obstajala sva samo jaz in cesta, zmagovalec pa je lahko bil le en.” Na pomen te pozitivne naravnanosti so opozorili že znanstveniki, ki menijo, da lahko pri človeku med telesno aktivnostjo omili občutek utrujenosti.

McKee je pred tem podvigom odtekel že mnoge ultramaratone. Leta 2021 je denimo v 110 dneh pretekel 110 maratonov. Pretekle izkušnje so bile zanj zelo dragocene, saj je po njihovi zaslugi obvladoval izčrpanost, preprečeval poškodbe in našel motivacijo za to, da je vztrajal in tekel naprej.

McKee je nedvomno zelo nadarjeni športnik, ki je londonski maraton pretekel v samo treh urah in desetih minutah. To pomeni, da je vsakdanje maratone odtekel v precej slabšem času, kot jih je sposoben preteči. Na začetku teh maratonov je namreč tekel veliko počasneje kot pri tistih, ki jih je pretekel najhitreje, saj se je držal “strategije razumnega tempa”. Ker je med prvimi maratoni v letu začetne kilometre pretekel počasneje, je precej povečal svoje možnosti, da doseže zastavljeni cilj, saj je s tem preprečil preobremenitev in izčrpanost. McKee se je dejansko vse leto zelo dosledno držal svoje strategije glede tempa: prvi maraton je odtekel v treh urah in 53 minutah, zadnjega pa v štirih urah in 22 minutah. Podobno strategijo ohranjanja tempa je uporabila tudi Sharon Gayter, svetovna rekorderka v vzdržljivostnem teku, ko je v desetih dneh pretekla deset maratonov.

Osebni izziv

Pa lahko to res uspe vsakomur? Odgovor je seveda nikalen. McKee se lahko za svoje športne dosežke zahvali popolni kombinaciji genetike, izjemne natreniranosti, mentalne trdnosti ter seveda razumu in motiviranosti. Toda naj vas to ne odvrne od uresničitve svojih osebnih ciljev. Od McKeeja se lahko naučimo veliko, med drugim to, da tudi počasi pridemo daleč ter da lahko s samodisciplino in železno voljo dosežemo več, kot si mislimo.

McKee ima tudi podobne psihične lastnosti kot superprvaki - vključno z močno željo po premagovanju neuspehov in postavljanju vedno novih izzivov. Znanstveniki so dokazali, da lahko, če spremenimo svoj način razmišljanja, lažje premagujemo izzive in dosegamo svoje cilje.

Če vas je McKee navdihnil in bi radi premagali svoj osebni tekaški izziv, začnite počasi ter postopoma povečujte intenzivnost, število in dolžino svojih tekov. Mnogim tekačem začetnikom je uspelo s pomočjo posebnih aplikacij - od tega, da so vstali s kavča, do tega, da so brez težav pretekli pet kilometrov. S strategijo razumnega tempa in motiviranostjo lahko dosežete več, kot ste si kadarkoli predstavljali.


Najbolj brano