Mala borka Metka pogumno stopa na novo pot

Znano, je da imamo Slovenci veliko srce. Še posebej se izkažemo, ko je treba pomagati otroku. Petletna Metka Peternelj s cerebralno paralizo bo lahko z denarjem, zbranem na dobrodelnem koncertu, po operaciji glavnega živca v hrbtenjači hitreje okrevala. Starši ji bodo namreč lahko omogočili dodatne terapije, ki bi za sedemčlansko družino predstavljale veliko finančno breme.

VOLČJA DRAGA > Ko je pred petimi leti rodila zdrava dvojčka Miho in Metko, je bila Barbara Peternelj iz Volčje Drage, vasi v spodnjem delu Vipavske doline, presrečna. V prvem mesecu življenja sta malčka normalno rasla in se razvijala, nato pa se je zgodilo tisto, česar se vsaka mama najbolj boji. Okužila sta se z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), njuno zdravstveno stanje pa se je tako poslabšalo, da so ju s helikopterjem odpeljali v ljubljanski klinični center. “Miha jo je dobro odnesel, saj so ga na helikopterju priklopili na respirator, Metka pa je ostala brez in je med prevozom imela dihalno stisko,” se groznih trenutkov spominja njuna mamica.

Malčka sta okrevala in življenje je teklo dalje. Ko je bila Metka stara skoraj dve leti in se je slabše razvijala kot njeni sovrstniki, pa so zdravniki odkrili možgansko okvaro. Diagnoza: cerebralna paraliza. ”Ni se pa še vedelo, kakšne stopnje, treba je bilo počakati, ali bo govorila, hodila. Pri treh letih je shodila, govorila je normalno, pri osnovnih življenjskih opravilih je bila samostojna,” hčerkin razvoj opiše Barbara Peternelj.

Zaradi možganske okvare pa je hodila po prstih in pri hoji je potrebovala opornice. Redne terapije na Oddelku za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora so ji pomagale, da se je lažje spopadala v težavami pri gibanju in lovljenju ravnotežja, konkretnejše rezultate pa bi lahko prinesla zahtevna operacija glavnega živca v hrbtenjači.

Metko po operaciji čaka še dolgo okrevanje, a mala borka je že presenetila zdravnike, saj zelo hitro napreduje. (foto: Taja Klančič)

Pred operacijo še eno presenečenje

Magnetna resonanca pred načrtovano operacijo pa je pokazala, da ima Metka Chiari malformacijo, gre za težavo, pri kateri del možganov na zadnji strani lobanje izbokne skozi normalno odprtino v lobanji, kjer se pridruži hrbteničnemu kanalu. “To ni nič posebnega, razen če potrebuješ poseg na hrbtenici, kot ga je potrebovala Metka. Tako je morala maja letos najprej prestati operacijo za odpravo te nepravilnosti, saj je bila predpogoj za drugo operacijo na hrbtenici,” razloži Barbara.

Po prvem zdravstvenem posegu je imela punčka manj težav z ravnotežjem. Okrevanje je bilo dolgotrajno, 9. novembra pa jo je čakala še operacija na hrbtenici, ki jo je mala borka tudi uspešno prestala. “Odprejo hrbtenico in potegnejo živček ven, kot bi potegnili šop las, v katerem so drobni laski, in za vsakega preverijo ali ga je treba je odrezati ali ne. In 60 do 70 odstotkov tistih, ki so bili krivi, da je Metka hodila po prstih, so porezali,” preprosto razloži Barbara.

“Metka je mentalno v redu, gibalno od pasa navzgor je super in ta operacija bo bistveno vplivala na kakovost njenega življenja, Neverjetno hitro okreva, rezultati so nad pričakovanji. Doslej je hodila samo po zadnjih treh prstih, zdaj pa stopi na peto. Trenutno še uporablja opornice, morda pa jih kasneje ne bo več potrebovala,” je navdušena Metkina mama.

Okrevanje bo dolgo, trajalo bo najmanj leto dni, z rednimi terapijami pa se punčka že postavlja na noge. Od ponedeljka do petka sta z mamo v Ljubljani, na Rehabilitacijskem inštitutu URI Soča. “Načeloma bova štiri tedne v Ljubljani, nato pa bomo terapije v Soči kombinirali s terapijami v Stari Gori,” razlaga Barbara.

Rada bi čim prej jezdila konja

Ko se bo rana na hrbtenici zacelila, bo lahko Metka spet sedla na konjička. Ena od terapij, s katero so deklici pred operacijami pomagali pri izboljšanju ravnotežja, je namreč tudi hipoterapija. Enkrat tedensko, od marca do junija in nato še septembra in oktobra, sta se z mamo vozili na Preserje, kjer izvajajo terapevtske programe s konji. “Problem je v tem, da ima to terapijo le enkrat na teden po 15-20 minut. Teh 15 minut nam ni treba plačati, ker smo v Društvu za cerebralno paralizo Sonček, super pa bi bilo, če bi lahko bila več časa na konju, sploh zdaj po operaciji, ko se lahko največ naredi za njen razvoj,” meni Barbara, ki že poizveduje, kje bi lahko njeni hčerki še omogočili hipoterapijo. Zaveda pa se, da je vsako dodatno pomoč treba plačati. “Terapije, ki sodijo v rehabilitacijo, so brezplačne, super pa bi bilo, če bi imela še kaj več, in ker ima težave z ravnotežjem, bi bila najbolj primerna hipoterapija,” je prepričana njena mama, ki bi naredila vse, da bi hčerka čim bolj normalno hodila.

Že vožnja na razne terapije je doslej predstavljala velik strošek za sedemčlansko družino, deklica potrebuje tudi posebne čevlje in opornice, za kar je tudi treba doplačati, dodatne terapije pa bi družinski proračun še bolj obremenile.

Vsakršna pomoč je dobrodošla in Barbara je zelo hvaležna društvu Mladi Renče-Vogrsko, ki je za njeno hčerko v Bukovici organiziralo dobrodelni koncert z znanimi imeni. Skupaj z donacijami, ki ji še naprej zbirajo na TRR fundacije Vrabček upanja SI56 0475 0000 1565 243, s pripisom “za Metko”, so doslej zbrali približno 6200 evrov, ki bodo deklici še kako pomagali na dolgi poti, s katere se bo s pravo rehabilitacijo vrnila kot zmagovalka.


Najbolj brano