Zadnja pridobitev jezikovnega portala SMeJse

V zadnjem letu, zlasti pa v času pouka na daljavo, ko so se učenci in dijaki morali šolati od doma, je bilo na spletni strani SMeJse - Slovenščina kot manjšinski jezik objavljeno več kot 240 vsebin za različne starostne stopnje, od gradiv raznih založb do avtorskih učnih enot.

Portal sooblikujejo sodelavci, ki se ukvarjajo s področjem italijansko-slovenskih jezikovnih stikov. Predvsem gre za učitelje in profesorje, ki poučujejo v šolah s slovenskim učnim jezikom, in se tako odzivajo na pomanjkanje učnega gradiva za specifične zahteve slovenske šole Italiji.

Za celo paleto naslovnikov

Jezikovni portal SMeJse je nastal iz potrebe razvijanja in spodbujanja različne uporabe živega slovenskega jezika na območju italijansko-slovenskega jezikovnega stikanja, predvsem v Italiji. Cilj je prispevek k doseganju visoke sporazumevalne zmožnosti v slovenskem jeziku in uravnoteženi dvojezičnosti. Spletna stran je namenjena različnim naslovnikom, od predšolskih otrok, učencev, dijakov in študentov do strokovne javnosti. Najmlajši si lahko v razdelku Igralnica ogledajo didaktične igre, učenci in dijaki v razdelku Učilnica najdejo učne liste in interaktivne učne enote, v rubriki Spletišče pa povezave do obstoječih jezikovnih virov, spletnih strani in vsebin. Na podstrani Mediateka so objavljene radijske in televizijske oddaje, v Orodjarni najdemo povezave do e-priročnikov in slovarjev, v Knjižnici pa so dostopne novejše diplomske in magistrske naloge s področja didaktike manjšinskih jezikov in razni članki o slovenščini, večjezičnosti in jezikovnem stikanju. V Svetovalnici so med drugim zbrani tudi jezikovni nasveti delovne skupine SLORIjezik, ki sicer izhajajo v rubriki Jezikovna pošta v Primorskem dnevniku.

Jezikovni portal SMeJse je nastal iz potrebe razvijanja in spodbujanja različne uporabe živega slovenskega jezika na območju italijansko-slovenskega jezikovnega stikanja, predvsem v Italiji.

Nazadnje so v okviru projekta Nadgradnja in aktualizacija portala SMeJse, ki je bil izbran v okviru razpisa za (so)financiranje projektov, namenjenih predstavljanju, uveljavljanju in razvoju slovenskega jezika ter njegovi promociji v letih 2020 in 2021, pripravili devet samostojnih interaktivnih učnih enot s skupnim naslovom Rastoča slovenščina. Projekt, ki ga je vodila raziskovalka dr. Maja Melinc Mlekuž, je sofinanciralo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, izvedel pa ga je Slovenski raziskovalni inštitut.

Naloge rešujejo kar na spletu

Zbirka Rastoča slovenščina združuje devet interaktivnih učnih enot, učenci in dijaki lahko rešujejo naloge kar na spletu, dodani pa so tudi slušni posnetki literarnih del in videoposnetki izsekov televizijskih oddaj.

Predšolskim otrokom je namenjena zbirka didaktičnih iger Z igro do besed, ki zajema igrico Čudežna vas avtorja dr. Borisa Kerna in sklop petih igric Besede nagajivke Nastje Gherlani. Učencem prvih razredov osnovne šole so namenjene tri učne enote: V družbi besed avtorice Nastje Gherlani, literarno obarvana enota Besede s knjižne police Dunje Grgič in Besede v vsakdanji rabi 1 Dafne Marko. Vse tri enote avtorice Dafne Marko Besede v vsakdanji rabi 1 za osnovno šolo, Besede v vsakdanji rabi 2 za prvostopenjsko srednjo šolo in Besede v vsakdanji rabi 3 za drugostopenjsko srednjo šolo zajemajo besedišče in sporazumevalne vzorce iz konkretnih sporazumevalnih praks. Prvostopenjski srednji šoli sta namenjeni tudi učna enota Slovnica je mala malica, ki ponuja sistematično razlago temeljnih oblikoslovnih zank, in sociolingvistično obarvana enota Slovenščina in njene bližnje in daljne sosede Vita Poredoša. Dijaki drugostopenjskih srednjih šol se lahko preizkusijo tudi v prepoznavanju paronimov in analizi ter razumevanju neumetnostnega in umetnostnega besedila v enoti Meje mojega planeta niso meje mojega jezika avtorja Alexa Devetaka. Učno gradivo je grafično oblikovala Slorijeva sodelavka Martina Pettirosso. V začetku decembra so avtorji učnih enot ter urednika zbirke Maja Melinc Mlekuž in Boris Kern nastalo gradivo predstavili javnosti na spletnem dogodku, nova zbirka pa je že objavljena na platformi SMeJse (https://www.smejse.it/).


Najbolj brano