Slovensko šolstvo v Italiji v mednarodnem dosjeju

V večkulturni in večjezični Evropi si manjšinske skupnosti vztrajno prizadevajo za čim boljšo opaznost in pozornost. S samopromocijo širijo poznavanje lastnih etničnih značilnosti in ozaveščajo o pomenu njihovega vključevanja v zgodovinsko in kulturno dediščino evropskega prostora.

V tej smeri razvija svojo dejavnost Mercator - Evropsko raziskovalno središče za večjezičnost in učenje jezikov -, ki ponuja informacije o večjezičnem šolanju in izobraževanju ter o političnih in pravnih vidikih ohranjanja in širjenja manjšinskih jezikov v Evropi. Informativno gradivo ustvarja po merilih akademskega raziskovanja in v sodelovanju s strokovnjaki in institucijami, ki se ukvarjajo z manj razširjenimi jeziki in manjšinskimi vprašanji nasploh. Mercator ima sedež na frizijski univerzi v Leeuwardnu na Nizozemskem (www.mercator-research.eu/en/).

Eno izmed pomembnih Mercatorjevih informativnih gradiv so regionalni dosjeji v angleščini. Na spletu je trenutno objavljenih 60 novejših izdaj. Vsak dosje je namenjen predstavitvi enega izmed manjšinskih jezikov, ki so v rabi v posamezni evropski državi. Posebna pozornost je namenjena učenju in poučevanju jezika.

Mercator - Evropsko raziskovalno središče za večjezičnost in učenje jezikov -, ki ponuja informacije o večjezičnem šolanju in izobraževanju ter o političnih in pravnih vidikih ohranjanja in širjenja manjšinskih jezikov v Evropi.

Med novejšimi objavami je tudi tretja izdaja regionalnega dosjeja o slovenščini v Italiji, ki nosi naslov SLOVENE: The Slovene language in education in Italy. Posodobitev besedila za novo izdajo dosjeja je bila zaupana Slovenskemu raziskovalnemu inštitutu (SLORI). Uvod vključuje opis splošnih značilnosti slovenskega jezika in slovenske narodne skupnosti v Furlaniji Julijski krajini ter pravni okvir rabe tega jezika na obmejnem območju. Sledita podrobna analiza upravnih in organizacijskih vidikov delovanja slovenske šolske mreže in izobraževalnih dejavnosti v slovenščini ter pregled zadnjih raziskav in odprtih vprašanj v zvezi s šolanjem v slovenskem jeziku v Italiji in z učenjem slovenščine nasploh. Dosje zaključujejo statistični podatki, ustrezna bibliografija ter naslovi slovenskih ustanov in organizacij.

Gradivo je uredila SLORI-jeva raziskovalka Norina Bogatec, pri posodobitvi besedila pa so poleg urednice sodelovali še Maria Bidovec, Matejka Grgič, Miran Košuta, Maja Mezgec, Tomaž Simčič in Pavel Slamič.

Dosje je dostopen na spletni strani: www.mercator-research.eu/fileadmin/mercator/documents/regional_dossiers/slovene_in_italy_3rd.pdf.


Preberite še


Najbolj brano