Priročnik za čezmejne študente in diplomante

Sodobne generacije mladih imajo možnost, da študirajo in delajo v drugih državah, saj je načelo prostega pretoka oseb in storitev ključna svoboščina evropskih državljanov, zajamčena v Pogodbi o delovanju Evropske unije.

V obmejnem območju je ta pravica še aktualna, saj je tu pretočnost za študij in delo večja. Vendar vemo, da je velikokrat uveljavljanje pravic lahko vse prej kot preprosto. Tako je tudi s pravico do študija in dela v sosednji državi. Evropska pravila nam dovoljujejo, da državljani držav članic opravljamo poklic v državi članici, ki ni država, v kateri smo pridobili svojo poklicno kvalifikacijo. In pri tej kombinaciji mehanizmov se pogosto zatakne, pravila in zakonodaja se namreč razlikujejo: v državi, v kateri študiramo, državi, v kateri si pridobimo poklicno kvalifikacijo, in v državi, v kateri bi se radi zaposlili.

Da bi mladim pomagali razumeti te mehanizme, je v sklopu projekta EDUKA2 nastal priročnik za čezmejne študente. Namenjen je sodobnim generacijam študentov in diplomantov, ki razmišljajo in se odločajo za študij čez mejo. Priročnik je na voljo v slovenščini in italijanščini na spletni strani www.eduka2.eu/slv/priznavanje-nazivov.

Namen priročnika je mladim ponuditi jasne odgovore in praktične usmeritve pri postopkih priznavanja izobrazbe in poklicnih kvalifikacij v čezmejnem prostoru. Prvi del priročnika obravnava postopke priznavanja izobraževanja za tiste, ki bi radi nadaljevali visokošolsko izobraževanje v drugi državi. Ta del je torej zanimiv predvsem za bodoče študente, ki razmišljajo o študiju v sosednji državi.

Drugi del priročnika pa opisuje postopke za priznanje poklicnih kvalifikacij in je namenjen prvenstveno diplomantom, ki so študij že zaključili oz. ga zaključujejo. Posebna pozornost je namenjena primerom priznavanja poklicnih kvalifikacij s področja vzgoje in izobraževanja v Sloveniji in Italiji. V tem primeru gre namreč za regulirane poklice. Regulirani poklici so tisti, za opravljanje katerih so z zakonom predpisani posebni pogoji in potrebne poklicne kvalifikacije. Nacionalni predpisi pa se razlikujejo od države do države, kar pomeni, da mora posameznik, ki si je poklicno kvalifikacijo pridobil v drugi državi, sam sprožiti postopek za priznanje, saj ta mehanizem na meddržavni ravni ni samodejen.

Avtorica priročnika je dr. Maja Mezgec, v čezmejni delovni skupini za njegovo pripravo pa sta sodelovali še dr. Nina Krmac in mag. Martina Kovačič-Kuzmić.


Najbolj brano