Mesto glasnik miru

Starodavno mesto, ki se ponaša z nazivom “glasnik miru”, v kotlini med Pohorjem in Uršljo goro je slovenski sinonim za kulturno središče, kjer si bogato izročilo preteklosti podaja roko s sodobnim utripom. Častitljiva urbana tradicija in svetovljanska odprtost v svet predstavljata le del krajinskega in duhovnega ozračja sveta ob reki Mislinji. Podeželsko zaledje z mikavno in neokrnjeno naravo bo zadovoljilo vaše čute v vseh letnih časih.

SLOVENJ GRADEC > Slovenj Gradec je sedež edine mestne občine v statistični Koroški regiji ter pravno, gospodarsko, bančno, šolsko, informacijsko, zdravstveno, oskrbovalno, prometno središče Mislinjske doline in širšega območja statistične Koroške regije. Starodavno mesto v kotlini med Pohorjem in Uršljo goro je tudi slovenski sinonim za kulturno središče, kjer si bogato izročilo preteklosti podaja roko s sodobnim utripom. Pretiran in v smislu vpetosti v starosvetno krajinsko podobo nesorazmeren industrijski razvoj, kakršen je v 19. in 20. stoletju zaznamoval večino slovenskih mest, je bil Slovenj Gradcu prihranjen. Nagel razvoj gospodarskih in storitvenih možnosti v zadnjih letih si je zato tukaj srečno podal roko s starodavnim duhovnim izročilom in naravnimi bogastvi v bližnji okolici urbanega središča. Zgodovinski pomniki nas na vsakem koraku povezujejo s preteklostjo in z lahkoto zazibljejo v občutje romantične nostalgije, obenem pa opominjajo, da smo le ponižni, a ponosni nadaljevalci zgodbe, ki se je začela v sivi davnini.

Živa vez s preteklostjo in bogastvom kulturne dediščine je temelj kulturnega razvoja in osrednja poteza lokalne identitete tudi v času, ki ga živimo. A častitljiva urbana tradicija in svetovljanska odprtost v svet sta le del krajinskega in duhovnega ozračja sveta ob Mislinji. Podeželsko zaledje je tod ohranilo arhaično izvirnost in velik del starodavne prvinske lepote. V vsakem letnem času mikavna in skoraj neokrnjena narava je potopljena v mehko razrahljano veduto z gozdovi poraslega hribovja, ki jo le tu in tam preseka hudourniško vodovje iz mnogoterih virov na površjih Pohorja in Uršlje gore ter zarezuje globoke in ozke globače, koder se meglice plazijo tja do poldneva, ko v dolini sonce že ogreje travnike in polja.

Kaj videti v mestu?

Koroška galerija likovnih umetnosti. V stavbi z napisom “središče sveta” vas z bogato zbirko del sodobne likovne umetnosti pričakuje Koroška galerija likovnih umetnosti, leta 1957 ustanovljena kot Umetnostni paviljon. Ustanova se ponaša z več uspešno izvedenimi razstavami pod pokroviteljstvom Združenih narodov, mednarodnimi projekti in odmevnimi razstavami slovenskih ter tujih umetnikov, kar danes galerijo umešča v širši mednarodni kulturni prostor kot referenčno kulturno institucijo.

Koroški pokrajinski muzej v stavbi nekdanje mestne hiše in na drugih lokacijah v mestnem jedru ponuja vpogled v zgodovino območja. Med stalnimi razstavami so na ogled Božanskim manom, Sokličeva zbirka, Spominska soba Franca Ksaverja Meška in Tretjakova afriška zbirka.

Muzejska zbirka o ansamblu Štirje kovači. V čast najstarejšemu narodno-zabavnemu ansamblu v Sloveniji, ki neprekinjeno deluje od leta 1954, je skozi postavljeno zbirko predstavljena zgodba o njegovem delovanju. Zbrano gradivo sta podarila člana ansambla (zakonca Šegovc), katerega skladba Kam le čas beži je bila izbrana za vižo stoletja.

Muzejska zbirka Čevljarska delavnica Levovnik; zbirka s sodobno muzejsko predstavitvijo predstavlja odličen primer ohranjene obrtne dediščine našega mesta. Postavljena je v prostorih ene najstarejših čevljarskih delavnic v Sloveniji, najstarejši eksponat nosi letnico 1925.

Rojstna hiša svetovno znanega skladatelja poznoromantičnega samospeva Huga Wolfa je danes spremenjena v spominski muzej, v okviru katerega deluje Mednarodni informacijsko dokumentacijski center Hugo Wolf. Spominska razstava, postavljena v interjerju meščanskega bivalnega okolja s konca 19. stoletja, predstavlja Wolfovo življenje in delo skozi vsa značilna obdobja njegovega intenzivnega, ekstravagantnega in tudi tragičnega življenja.

Srednjeveško mestno jedro, ki je ohranilo svojo prvotno zasnovo in s tem srednjeveško obliko, danes predstavlja pomemben urbanistični spomenik. V mestnem središču, kjer se nahajajo najpomembnejše kulturne institucije, zgradbe kažejo podobo iz 19. stoletja. V začetku 14. stoletja so mesto obdali z obzidjem, ki danes velja za najvišje ohranjeno na Slovenskem, saj ponekod dosega višino 4 m.

Graščina Rotenturn. Slikovit dvorec z arkadnimi hodniki in lepim baročnim portalom se je z vrsto prezidav v stoletjih razrasel iz prvotnega obrambnega stolpa, prvič omenjenega v 15. stoletju, in iz dela mestnega obzidja. Rotenturn je še vedno tesno vpet v mestno življenje, njegov atrij je v zadnjih letih postal pomemben prireditveni prostor.

Prva cerkev na svetu, posvečena Elizabeti Ogrski, predstavlja najstarejšo stavbo v mestu. Notranjost 1251. leta zgrajene cerkve krasi glavni oltar Janeza Jakoba Schoya, ki spada med ene največjih dosežkov baročnega oblikovanja oltarjev na Slovenskem. Sliko sv. Elizabete je naslikal Franc Mihael Strauss, v cerkvi pa najdemo tudi vitraž, ki ga je Katarina Wolf posvetila svojemu sinu Hugu Wolfu.

Cerkev sv. Duha; špitalska cerkev, prvič omenjena leta 1428, je lep primer neokrnjene gotske arhitekture, največjo pozornost pa vzbujajo freske Andreja iz Ottinga, ki prikazujejo 27 prizorov iz Pasijona.

Kaj pa zima?

Ko mesto in okolico prekrije snežna odeja, postane obisk posebno doživetje. Če ste navdušeni nad smučanjem ali bordanjem, potem morate obiskati smučišče Kope, ki vas bo pozitivno presenetilo s številnimi progami in zimskimi aktivnostmi tako za odrasle kot tudi za najmlajše. Ste se že preizkusili v krpljanju ali pa se zapeljali s Holcer kingom? Holcer King je nepozabno doživetje z ratrakom. Če vas nore zabave v Holcerju ne pustijo ravnodušne in želite zabavo združiti z avanturo, potem je Holcer King pravo doživetje. Skupaj z zaključeno družbo se s “party ratrakom” podajte na raziskovanje pohorskih lepot z obiskom turističnih kmetij. V družbi prijateljev in glasbe po vašem okusu, svojim rdečim “ferrari” sedežem in “cock pitu” lahko doživite posebno pohorsko avanturo.

Če pa ste bolj za pohodništvo, vas bodo zagotovo navdušile številne pohodniške poti do bližnjih vrhov, kjer se odpirajo čudoviti razgledi na zasneženo pokrajino. Še posebej priporočajo obisk Uršlje gore ter Rahtelovega vrha.

In nenazadnje, ob obisku mesta in okolice se prepustite kulinaričnim užitkom in spoznajte številne zabavne možnosti sprostitve. Vabljeni, da odkrijete radosti zime v Slovenj Gradcu.


Najbolj brano