Razvojni posvet o pomenu ohranjanja čistosti slovenskih voda

22. marec je razglasila za mednarodni dan voda Generalna skupščina OZN leta 1993, da bi opozorila svetovno javnost na pomen pitne vode in na nujnost dobrega gospodarjenja z njenimi zalogami.

Vsako leto 22. marca obeležujemo zelo pomemben dan. Če pomislimo, kako smo začeli današnji dan, potem je jasno, da je brez vode naše življenje zelo neprijetno, brez čiste pitne vode pa celo nemogoče. Naše telo lahko brez vode zdrži okoli tri dni. Če vemo, kako ključna je ta tekočina za naš obstoj, zakaj potem še vedno ne ravnamo z njo, kot da je zlato. Seveda so premiki v tej smeri tudi glede zaščite vodnih virov. Še več je napredka na področju čiščenja odpadnih voda. Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d. bodo v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica mednarodni dan voda letos obeležili z razvojnim strokovnim posvetom o pomenu ohranjanja čistosti slovenskih voda. Posvet bo v četrtek, 22. marca ob 10. uri na Gradu Kromberk.

Zlasti goriška regija je v zadnjem obdobju naredila zelo pomemben korak naprej na področju čiščenja voda, implementirane so bile številne tehnološke izboljšave in posodobitve osrednje vodovodne infrastrukture. Priznani slovenski strokovnjaki bodo v omizju predstavili tokrat širši okvir nujnosti zagotavljanja čistosti voda za družbeni razvoj. Osrednja govorca bosta cenjena in ugledna strokovnjaka: klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj in prof. dr. Matevž Dular iz Univerze v Ljubljani.

In ker je pred nami svetovni dan voda, je prav, da vas opomnimo na nekaj zanimivih podatkov. Ko ste zjutraj potegnili vodo na stranišču, ali ste pomislili, da ste v kanalizacijo spustili okoli šest litrov sveže pitne vode? Pa poglejmo še umivanje rok in zob: v minuti iz naše pipe priteče okoli tri litre vode. Če pipe niste zaprli med dvominutnim umivanjem zob, potem je je v kanalizacijo odteklo okoli šest litrov. Računajte pa še na tri litre vode, ki gre v nič, ko si splaknete obraz in roke. Minuta tuširanja bo porabila okoli šest litrov vode. Ogromno lahko naredi vsak od nas – zlasti pri porabi vode. Žal pa potrebujemo kakovostna kanalizacijska podjetja in omrežja, s katerimi bomo te odpadne vode prečistili in jih varno vrnili v naravo. Obstaja veliko znanj in veliko učinkovitih sistemov. Enega od njih, ki se osredotoča na čiščenje odpadnih voda, razvijajo na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani pod vodstvom raziskovalca Matevža Dularja. Postopek čiščenja vode s pomočjo kavitacije so kot izredno priložnost spoznali tudi strokovnjaki na ravni EU. Mogoče bo prav slovensko znanje zaslužno, da bomo v prihodnje v vode zlivali precej manj kemikalij, da bi jo naredili znova uporabno. Matevž Dular bo seveda naš gost v omizju, ki bo potekalo v četrtek na Gradu Kromberk.

Vabljeni.


Najbolj brano