Interseroh, Alpla in Donat - pomembni partnerji slovenskega krožnega gospodarstva

Po ocenah znanstvenikov na svetu letno proizvedemo več kot 350 milijonov ton plastike, odpadki pa se posledično prehitro kopičijo in uničujejo že tako krhke naravne ekosisteme. Kljub številnim prizadevanjem okoljevarstvenikov in vse večji ozaveščenosti potrošnikov, vsako leto na svetovni ravni recikliramo zgolj deset odstotkov plastike, zaskrbljujočih osem milijonov ton pa je letno konča v oceanih. Inovativne rešitve družbeno odgovornih podjetij na področju ravnanja z odpadki so zato nujne za omejitev negativnih vplivov onesnaževanja.

Vzporedno z naprednimi tehnologijami se razvijajo tudi projekti, ki odpadni plastični embalaži, med drugim tudi zeleni PET embalaži, omogočajo ponovno uporabo. Z novo strategijo in prenovo blagovne znamke Donat se je podjetje Atlantic Droga Kolinska odločilo, da ob navadah sodobnega potrošnika, ki na račun udobja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja, poišče inovativnejšo rešitev. Skupaj s podjetjem Alpla so tako začeli uresničevati projekt, sistem popolnega kroženja (do zelenega za zeleno), katerega brez ostalih deležnikov za zbiranje in predelavo ne bi bilo možno izpeljati. Med njimi je tudi podjetje Interseroh, ki v sistemu popolnega sistema kroženja plastike iz odrabljene plastenke zagotovi sekundarne surovine za novo PET plastenko. Ekonomija zaprte zanke tako s podaljševanjem življenjske dobe izdelkov zmanjšuje količino odpadnih materialov in ohranja naravne vire.

Koncept zaprte odpadkovne zanke

Interseroh, Alpla in Donat so v Sloveniji uspešno implementirali koncept zaprte odpadkovne zanke, ki podjetjem omogoča, da svojo odpadno embalažo ponovno uporabijo tudi po tem, ko jo potrošnik zavrže. Interseroh pri tem zagotovi določene količine odpadne PET zelene plastične embalaže, jo s pomočjo partnerjev reciklira ter tako ustvari novo 100-odstotno reciklirano plastenko. Kakovost in količina pridobljenih recikliranih surovin je namreč neposredno odvisna od kakovosti dela z izdelkom v vsaki etapi njegovega življenjskega kroga – od nabave in zasnove izdelka do trženja, uporabe in na koncu recikliranja odpadnega materiala.

Da bi zagotovili učinkovito gospodarjenje s surovinami in materiali v zanki ter hkrati ohranili njihovo vrednost, morajo pri tem sodelovati vsi deležniki v verigi, tudi ekološko usmerjeni trgovci in ozaveščeni potrošniki. Kakovost in količina pridobljenih recikliranih surovin je namreč neposredno odvisna od kakovosti dela z izdelkom v vsaki etapi njegovega življenjskega kroga – od nabave in zasnove izdelka do trženja, uporabe in na koncu recikliranja odpadnega materiala.


Najbolj brano