V hribih naj bodo vsaj enakopravni

V Posočju razmišljajo o tem, kako bi gorskim vasem zagotovili posebni status z večjimi ugodnostmi za kmetovanje in infrastrukturno ureditvijo, da bi ljudje in kmetje tam ostali. Vzporedno so začrtali projekt uvrstitve Posočja v ekološko kmetijsko regijo, ker večina kmetov sonaravno kmetuje, čeprav vsi nimajo ekoloških certifikatov. S tem bi bili prvi v Sloveniji in širše.

Delujejo v smeri, da bi bili visokogorsko kraji vsaj enakopravni z dolinskimi. Imajo še višje cilje, namreč, da bi bilo bivanje v vaseh v hribih bolj ugodno kot v dolinah, ker edino na tak način bi ohranili poseljenost in urejeno podeželje, ki bi bilo vabljivo za domačine in turiste.

Kmetijstvo v Posočju, ki temelji predvsem na oddaji mleka, mesa in pridelavi sira, potrebuje korak naprej za dodano vrednost.

Življenje v hribih je iz dolinske perspektive romantično, tisti, ki pa v oddaljenih vaseh živijo in kmetujejo, se soočajo z vsakdanjimi tegobami dostopnosti do dolin in vsaj za 30 odstotkov večjimi stroški kmetovanja, s katerim ohranjajo kmetijsko dejavnost in kulturno krajino. Za strme ceste potrebujejo bolj zmogljiva in draga vozila, mehanizacija je dražja, poraba goriva večja. Če se kdo odloči za gradnjo hleva, ki je v hribih dražja in zaradi tega presega 150.000 evrov, ni upravičen do kandidiranja za državni denar in še bi lahko naštevali. Na nekaterih območjih niti z vodo še niso preskrbljeni. Se pa lokalne skupnosti v Posočju trudijo pri urejanju cest in komunale infrastrukture, za kar so jim občani v visokogorju hvaležni. Bolj zapleteno je pri premalo zmogljivih internetnih povezavah, pri čemer ne vedo, s kom naj se pogovarjajo.

Kmetijstvu v Posočju, ki temelji predvsem na reji govedi z oddajo mleka in mesa ter na ovčjereji ter pridelavi slastnega kravjega in ovčjega sira, je nujna nadgradnja z upanjem na dodano vrednost. Na strokovnjakih od državne do lokalne ravni je naloga, da kmetom svetujejo in jim tudi konkretno pomagajo, kaj vse bi še poleg osnovnih, tradicionalnih pridelkov lahko pridelovali.

Nova finančna perspektiva tudi kmetijstvu v zahodni slovenski regiji ne obeta veliko. Zato ministrstvo za kmetijstvo napoveduje, da se bo poglobilo v potrebe visokogorskih krajev in denar našlo tudi iz naslova blažitve posledice korona virusa, ki ga Sloveniji obljublja Evropa.


Preberite še


Najbolj brano