Razklana leva sredina omogočila zmago Logarju

V zadnjih dneh torej Milanu Brglezu ni uspelo prehiteti Nataše Pirc Musar in se tako preriniti v drugi krog predsedniških volitev. Že od začetka uradne predvolilne kampanje je bila to praktično edina neznanka. V zadnjih soočenjih nekdanji predsednik državnega zbora ni zmogel obrniti trenda, pokazal je premalo energije in kljub izdatni pomoči obeh največjih koalicijskih strank je zaostal za dvojcem, ki bo tekel še drugi krog.

Glede na to, da so za njim stali tako Socialni demokrati kot Gibanje Svoboda, lahko njegovo tretje mesto označimo za veliko razočaranje. Glavni razlog za poraz je njegova prepozna odločitev za vstop v kampanjo. Ker je še poleti nekajkrat zavrnil snubitev svoje matične stranke za kandidiranje za predsednika republike, privolil pa je šele, ko ga je podprla tudi Golobova stranka, je v očeh javnosti izpadel kot preračunljivec. V predvolilnih soočenjih je sicer pokazal znanje na poklicnih področjih (pravo, mednarodni odnosi, človekove pravice ...), s katerimi se ukvarja, a je ostal preveč na akademski ravni, tako da iskrica med njim in televizijskim avditorijem, torej ljudstvom, ni preskočila. Poleg tega, da ni bil idealen kandidat, mu tudi taktika njegovih podpornikov, da z vsemi silami udrihajo čez Pirc Musarjevo, očitno ni šla na roko.

Ob medsebojnem boju obeh levosredinskih kandidatov, Brgleza in Pirc Musarjeve, se je Anžetu Logarju lahko zgolj smejalo.

Ob neposrednem medsebojnem boju obeh levosredinskih kandidatov, Brgleza in Pirc Musarjeve, se je Anžetu Logarju lahko zgolj smejalo. V soočenjih, ki so se izkazala za bistven dejavnik vpliva na volilno telo, je večinoma izpadel gospod, takšen, kot mora biti predsednik, saj je njegovo službovanje v zadnji Janševi vladi ostajalo v senci. Z dobrim rezultatom je vlil nekaj optimizma v desnosredinski tabor, še nekoliko omotičen od knokavta na parlamentarnih volitvah. A je izvolitev oddaljena še svetlobna leta.

Kaj bo sledilo v drugem krogu? Predvsem bo kampanja povsem drugačna. Velika večina glasov tretje- in četrtouvrščenega kandidata se bo prelilo k Pirc Musarjevi, ki ima zmago, če se ne bo pojavila kakšna nova velika afera, praktično zagotovljeno. Tudi zato, ker se bo vsa levosredinska politična elita, tokrat tudi s civilnodružbenimi skupinami, postavila proti kandidatu SDS. Težavo bodo imeli zgolj tisti, ki so doslej izpostavljali slabosti in napake Pirc Musarjeve, sedaj pa bodo obrnili ploščo, kar ne bo prav verodostojno.

A bi bilo škoda, da v drugem krogu akterji ne bi zadržali spoštljive komunikacije. Predvolilna kampanja ni bila idealna, a je bila na bistveno višji ravni kot tista za parlamentarne volitve. In tudi to je za slovensko politiko dober dosežek.


Preberite še


Najbolj brano