Pouk na daljavo in lekcije življenja

Pravijo, da vsako generacijo doleti nekaj, kar predhodnikov ni. Zdajšnji šolarji še ne vedo, kaj jih čaka v življenju, si bodo pa šolska leta zagotovo zapomnili po pouku na daljavo, ki so ga pred njimi imeli le redki posamezniki - zaradi zdravstvenih težav ali neomajnih prepričanj staršev. Ker pa je v vsakem slabem tudi nekaj dobrega, so šolarji že po nekaj tednih pouka izpred domačega računalnika (beri izolacije doma) ugotovili, da pogrešajo šolo. Manjkajo jim sovrstniki, manjkajo jim celo učitelji, ki znajo bolj ali manj zanimivo pojasniti še najbolj zapletene matematične račune, fizikalne ali kemijske formule, družbeno-politične preobrate in nepravilne glagole v tujem jeziku. Celo zgodnje vstajanje in nenapovedano spraševanje je za razliko od napovedanih testov postalo manj moteče. Do spoznanj pa so prišli tudi učitelji in ena od razredničark je svojim učencem po elektronski pošti zgovorno zapisala: “Ko sem se sama šolala, je pouk odpadel samo enkrat, ker je tako močno snežilo in je toliko zasnežilo, da smo morali ostati doma. Vašo generacijo pa si bom zapomnila po tem, da so mi vas ukradli za tako dolgo.”

Če bodo učenci in učitelji vsa ta spoznanja ohranili v spominu tudi, ko se bodo vrnili v ustaljene tirnice vsakodnevnega obiskovanja šole, potem bodo bogatejši ne samo za izkušnjo osvajanja oziroma podajanja učne snovi prek elektronske pošte, spletnih učilnic in videokomunikacij, ampak tudi za pomembna življenjska spoznanja. Lekcije o tem, da v življenju štejejo tudi svoboda gibanja, pridobivanje znanja in druženje s sovrstniki (lahko v drugačnem vrstnem redu). Predvsem pa je dragoceno zavedanje, da ni nič samoumevno in da se je treba zavedati pomena ljudi in stvari. Morebitne luknje v znanju bodo kratkohlačniki že nadomestili z voljo in delom. Tudi zdajšnji neenakopravni položaj, ko imajo eni doma tudi tiskalnik, drugi pa so komaj uspeli dobiti računalnik in internetno povezavo, bodo v življenju že še presegli. Glede manjkajočih ocen pa jim je naproti prišlo ministrstvo za izobraževanje, ki je prejšnji teden sprejelo precej ohlapnejša pravila za zaključek šolskega leta. V tem obdobju bo učencem zadostovala po ena ocena, v višji razred pa bodo lahko napredovali tudi s tremi opravljenimi popravnimi izpiti.

Šolarji bodo bogatejši za lekcije o tem, da v življenju štejejo tudi svoboda gibanja, pridobivanje znanja in druženje s sovrstniki.


Preberite še


Najbolj brano