Molitev za dež in brezvetrje

Šumenje ognja, ki brezglavo hiti proti kraškim vasem in pred sabo požira borov gozd, ustvari zatišje pred ... negotovostjo in obenem nemočjo Kraševcev. Vse, kar lahko storijo v teh dneh, je, da zaupajo gasilcem, izjemnim človeškim silam, ki že slab teden dajejo vse od sebe ter v prvih bojnih linijah varujejo stanovanjske hiše, gospodarske objekte in ljudi v požarnem obroču. Pogled v nebo je siv, ker dim zakriva žgoče sonce in meče na presušen kraški teren zloveščo svetlobo. Veter izkorišča ekstremne vremenske razmere, za katere pa so v minulih dneh rešitve iskali predsednik države, obrambni minister, premier in evropski komisar za krizno upravljanje. Pa so jih našli?

Predsednik vlade se sicer zaveda, da imamo na terenu močne in usposobljene ekipe, (z)manjkajo pa nam okrepitve v zraku. K sreči ponovno gasi vojaški pilatus, propelerji vseh naših razpoložljivih helikopterjev nenehno brnijo. Peticijo za nakup letala za gašenje canadair na spletu je podpisalo več kot 3000 ljudi. Kaj bo po naravni katastrofi izjemnih dimenzij storila država, bo pokazal čas. V dolgoročna ukrepanja jo namreč sili tudi globalno segrevanje ... A pljuča Krasa so že požgana, prestrašene živali brezciljno bežijo. Kakšen zrak bomo odslej dihali na Primorskem?

Slehernik, ki je v teh dneh menil, da je požar še daleč, se je ob srečanju z ognjenimi zublji na svojem vrtu streznil. Ni jih bilo malo, ki so pred vročo požarno nevihto bežali iz svojih domov ...

Sosednje in druge evropske države so boju z ognjeno stihijo na Krasu namenile vso možno pomoč iz zraka. Hrvati so poslali letalo za gašenje že v nedeljo, včeraj je prišlo le “na izlet”. Italijani so pomagali gasiti s helikopterji in letali, Avstrijci s helikopterjem, Slovaki so se pripeljali s “črnim jastrebom”. Kljub velikodušni pomoči pa je gašenje iz zraka vse dni oteževal gost dim. Slehernik, ki je te dni menil, da je požar še daleč, se je ob srečanju z ognjenimi zublji na svojem vrtu streznil. Ni jih bilo malo, ki so pred vročo požarno nevihto bežali iz svojih domov ... in prosili za dež in brezvetrje.

Največji požar v zgodovini Slovenije v teh dneh gasi več kot tisoč požrtvovalnih gasilcev iz vse države. Cela gasilska armada Slovenije je na Krasu, kar dokazuje, da se v najhujših scenarijih lahko nanje vedno zanesemo. V konvojih se pripeljejo v zgodnjih jutranjih ali poznih popoldanskih urah, da zamenjajo utrujene, preznojene, lačne in žejne domače kolege. Njihove izmene štejejo tudi 16 ur. Z nenehnimi preskoki ognja se v vročini borijo v debelih gasilskih oblačilih. Pa prav nič ne tarnajo, četudi so žal še “daleč od konca”.

In bolj kot gori Kras, bolj “gori” njihova hrabrost. V nedogled vseeno ne bo šlo. S čim bomo na zemljo spet poslali dež?


Preberite še


Najbolj brano