Migracije dvigujejo pokrov

Nedeljski mini vrh v Bruslju ni prinesel nobene konkretne rešitve glede migracijske problematike, ki v zadnjem času vse bolj vre pod pokrovom evropskega lonca. Miro Cerar, predsednik slovenske vlade, ki opravlja tekoče posle, sicer zagotavlja, da je Slovenija varna in budna.

A budna je tudi Avstrija, ki je včeraj na avstrijsko-slovenski meji, tik ob mejnem prehodu Šentilj, uprizorila vajo ukrepanja v primeru navala večjega števila migrantov. Avstrijci, ki v nedeljo prevzemajo polletno predsedovanje EU, ne želijo, da bi se ponovilo leto 2015, ko je skozi Slovenijo na njihovo ozemlje prišlo na deset tisoče migrantov, ki so sicer v večini primerov potovali naprej v Nemčijo. V Nemčiji pa je zaradi migracijske politike pod vprašajem koalicija, ki so jo z veliko težavo komaj sestavili nekaj mesecev po volitvah. Merklovi je krščansko-demokratska unija dala čas do nedelje, da doseže evropsko rešitev glede sekundarnih gibanj prosilcev za azil, sicer pa naj jih začne zavračati že na meji ...

Salvinijev obisk Libije kaže na iskanje alternativ, ki jih Evropska unija v nekaj letih ni zmogla ali hotela poiskati.

Karte je temeljito premešal novi italijanski notranji minister Matteo Salvini, ki vztraja, da mora vsa Evropa prevzeti enakovredno breme in odgovornost za migrante, ki po “naravni poti” prihajajo v Italijo. Njegov obisk Libije, iz katere v Italijo prihaja največ čolnov z migranti in kjer naj bi po njegovem predlogu uredili begunske centre, kaže na iskanje alternativ, ki jih Evropska unija v nekaj letih ni zmogla ali hotela poiskati. Ni nujno, da je predlog najboljši od možnih, je pa, hkrati z zavračanjem migrantov, tudi tistih na trgovskih ladjah, zbudil evropske birokrate iz globokega sna in jih prisilil k razmišljanju. Ni jim dal možnosti, da bi do evropskih volitev, ki bodo prihodnje leto, zgolj pasivno spremljali dogajanje in sprejeli še kakšno deklaracijo.

Oči so zdaj uprte v Bruselj, kjer bodo migracije v središču pozornosti vrha EU. Bo zmožen postaviti pravila igre, ki bo zaznala razliko med ekonomskimi migranti in begunci? In pravične porazdelitve znotraj evropskih držav? Ne pozabimo, da so nekatere države meje že tesno zaprle in sploh nočejo slišati o beguncih. Odprto pa ostaja vprašanje, kaj lahko stori bogatejši del sveta, da bi ekonomski migranti svojo prihodnost videli v domačih okoljih, beguncem pa ne bi bilo treba bežati pred vojnim opustošenjem. A to je druga zgodba.


Preberite še


Najbolj brano