Janez Janša 3.0

Izvolitev 14. slovenske vlade sama po sebi ne bo prinesla dviga življenjskega standarda, krajših čakalnih vrst v zdravstvu in boljših plač, kot menijo verniki prvaka Slovenske demokratske stranke, a prav tako ne bo avtomatično prinesla totalitarizma, revščine, sovraštva, v kar na podoben način verjamejo njegovi zakleti nasprotniki. Iz njegovega današnjega nagovora predstavnikom ljudstva in podpisanega koalicijskega sporazuma ne moremo jasno razbrati, kakšen slog vladanja bo v svojem tretjem mandatu na čelu vlade ubral Janez Janša, enfant terrible slovenske politike. Papir namreč prenese vse in to za slovensko politiko velja še toliko bolj.

Enega od članov novopečene opozicije je celo presenetila Janševa mlačnost in pomanjkanje energije, marsikoga pa tudi, za njegove standarde, dokaj nekonkretno izdelan program, podoben prostemu spisu želja ob nastopu Cerarjeve in Šarčeve vlade. V njem so sicer pravilno naslovljene tri največje težave slovenske družbe, t.i. 3DE: demografija, debirokratizacija, decentralizacija. Tudi sicer je Janševa stranka v tem sklicu delovala manj ostro in napadalno do nasprotnikov kot v prejšnjih sklicih. A je tudi to zadostovalo, da se je peterček, ki je bil najprej šesterček, sesul sam vase, Marjan Šarec pa je žezlo predsednika vlade Janši skoraj potisnil v roke. Nekdanji zavezniki tega niso preboleli in bodo še nekaj časa valili krivdo drug na drugega. Tudi sicer kaže, da nova opozicija ne bo tista, ki bi Janšo lahko predčasno zrušila.

Janševa stranka je v tem sklicu delovala manj ostro do nasprotnikov kot v prejšnjih sklicih. A je tudi to zadostovalo, da se je peterček sesul sam vase.

Večja nevarnost za novo vlado preži iz nepolitične neparlamentarne opozicije: sindikatov, medijev, organizacij civilne družbe in drugih podsistemov, ki se lahko takšni vladi uprejo. Janšo bi lahko omejevali tudi koalicijski partnerji, med katerimi bo največ odvisno prav od SMC, še največji motiv za omejitev v svojem avtoritarnem načinu vladanja pa lahko najde v sebi: ne sme si namreč privoščiti teptanja koalicijskih partnerjev, kadrovskega cunamija, odpiranja ideoloških tem, če želi tudi po naslednjih volitvah računati na sodelovanje s politično sredino. V nasprotnem se bo okrog nje na naslednjih volitvah vzpostavil podoben sanitarni kordon kot po prejšnjih. Zato je pravzaprav glavno vprašanje v zvezi z Janšo 3.0, ali je sploh možno, da izkušen človek pri 60 letih zamenja način delovanja, razmišljanja in odločanja? Samo čas bo pokazal.


Preberite še


Najbolj brano