Brez zveze

“Zelo sem zaskrbljen, a ne nujno samo zaradi košarke. Gre za nekaj precej večjega, za življenja ljudi. Za vprašanje, ali bodo moji otroci sploh lahko šli v šolo ali ne, skrbi me, ali ravnamo prav. Gre za povsem nov položaj, ki ga nihče od nas ne pozna. V takem primeru košarka postane drugotnega pomena," je na vprašanje o njegovem pogledu na koronavirus, ki je zajel in ohromil ves svet, odgovoril Mark Cuban, lastnik moštva NBA lige Dallas Mavericks, za katerega igra tudi slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić.

Povedal je vse, šport se umika iz medijskega ospredja. Kdaj bo spet čas zanj, ne ve nihče. Šport pooseblja predvsem veselje in zabavo, prireditelji športnih dogodkov, od tistih na nižji ravni do globalno odmevnih, pa si prizadevajo za spektakel, ki je lahko tudi zelo donosen posel. Da to postane, mora biti predvsem zanimiv za gledalce. Brez vzpodbujanja s tribun športna tekmovanja izgubijo smisel. Zato je odpoved tekmovanj na vseh ravneh, ki jo zadnje dni sprejemajo slovenske in mednarodne panožne krovne organizacije, v trenutnih razmerah edina logična. Tekme zaradi samega tekmovanja ter za zaprtimi vrati stadionov, dvoran in drugih prizorišč so enostavno - brez zveze.

Tekme zaradi samega tekmovanja ter za zaprtimi vrati stadionov, dvoran in drugih prizorišč so enostavno - brez zveze.

Ponekod so sicer poskušali veliko škodo, ki nastaja ob umikanju (športnih) prireditev iz javnega življenja, omiliti s tekmami brez gledalcev na različnih ravneh. Toda televizijski prenos tekme nogometne lige prvakov brez gledalcev na stadionu ni gledljiv niti iz domačega naslonjača. Si predstavljate, kakšna kazen bi bila sprva napovedana jutrišnja rokometna tekma prve državne lige med Izolo in Koprom brez gledalcev v dvorani v Kraški ulici? Igralci vso sezono živijo za takšno tekmo, gledalci pa tudi. Edino prav je torej, da takih tekem enostavno ni, ker so same sebi nepomembne. Šport se je zdaj zaradi splošnega stanja in obupnih poskusov raznih globalnih kriznih štabov, kako ukrotiti že preveč izpuščenega duha iz steklenice, začasno povsem umaknil iz javnega življenja. Zdaj ni čas zanj, zdaj ni čas veselja in zabave. Zadeve so zelo resne in tekma je skupna: za zdravje gre. Če bodo ukrepi z umikom javnih prireditev količkaj doprinesli k umiritvi za zdaj še vedno nenadzorovanih razmer in vrnitvi v običajen vsakdanjik, bo tudi za zabavo in veselje še dovolj časa.


Preberite še


Najbolj brano