Begunci med nami

Begunski val je že preplavil države v ukrajinski soseščini, počasi pa se začenja število žensk in otrok, ki se umikajo pred vojno, večati tudi pri nas. Sočutje in solidarnost, ki jo prebivalci Slovenije izražamo ob tej nepojmljivi Putinovi noriji, sta morda botrovala prehitro izrečenim besedam, da lahko Slovenija zagotovi prostor za do 200.000 ukrajinskih beguncev.

Kapacitete se bodo povečevale sproti in glede na potrebe, a kot kaže zdaj, je težko najti prostor že za te, ki v Slovenijo prihajajo prek sorodstvenih in prijateljskih stikov. Sistem se šele vzpostavlja, zato je to po svoje razumljivo.

Pri sprejemanju beguncev še zdaleč ne bo šlo samo za prostor.

Begunci, s katerimi se soočamo v zadnjih letih, našo državo večinoma le prečkajo. Izkušnje z zagotavljanjem nastanitve za nedoločen čas, ima Slovenija iz zadnje balkanske vojne pred skoraj 30 leti. Spomini pri marsikom sežejo v stare vojašnice, kjer so begunci živeli kot v getu.

Urad za oskrbo in integracijo migrantov zdaj pospešeno ureja in vzpostavlja nastanitve v večjih nastanitvenih centrih, ki bodo gotovo delovali po sodobnih smernicah. Vlada je tudi že sporočila, da bo Ukrajincem, ki ne bodo živeli v nastanitvenih centrih, finančno pomagala, da se sami oskrbijo, a za zdaj še ne vemo, kakšna bo ta pomoč.

Pri sprejemanju beguncev pa še zdaleč ne bo šlo samo za prostor. Šlo bo tudi za nadzor, da ne bi prihajalo do zlorab, ko bi, denimo, lastniki stanovanj spremenili pogoje in začeli zaračunavati visoko najemnino, kar se je po izkušnjah humanitarnih organizacij v preteklosti že dogajalo.

Šlo bo tudi za integracijo teh ljudi v družbo. Kot nam je dejal Primož Jamšek iz Slovenske filantropije, je treba za dobro integracijo ljudem omogočili čim več druženja s slovenskim prebivalstvom. Begunci na takšen način najbolje spoznajo slovensko družbo in tkejo socialno mrežo. Za dobro integracijo je ključno tudi takojšnje učenje slovenščine, saj ta odpira vrata do delovnega mesta in do tega, da postaneš samostojen.

Gotovo bodo tudi velike potrebe po psihološki pomoči. K nam prihajajo ženske in otroci, ki so v Ukrajini pustili del družine, ki trepetajo za življenje očeta, ki se morajo znajti v povsem novem okolju.

Vsaj v delu premoščanja teh izzivov lahko pomagamo vsi, tudi tisti, ki ne moremo ponuditi stanovanja ali izdatnejše materialne pomoči. Pomagamo lahko z odprtostjo do otrok, ki bodo začeli obiskovati naše vrtce in šole, s sklepanjem prijateljstev in prijaznostjo do mater, ki bodo pospešeno iskale delo in morda postale naše sodelavke.


Preberite še


Najbolj brano