Zasegli 15 ton tobačnih listov in tobak za prodajo

Najdba 15 ton tobačnih listov in “predelovalnice” tobaka v Mariboru je sicer stara že nekaj mesecev. Dokazuje pa, da se s tovrstnimi posli ne ukvarjajo le v drugih državah, pač pa tudi pri nas. Odjemalci pridejo do tobaka ceneje, država pa od tega seveda nima nič. Z obema primeroma so se ukvarjali delavci finančne uprave (Fursa).

V delavnici so našli tudi že razrezan, a še nepakiran tobak. Foto: Furs
V delavnici so našli tudi že razrezan, a še nepakiran tobak. Foto: Furs

MARIBOR > Uslužbenci Fursa so februarja ob nadzoru skladiščnih prostorov v Mariboru zasegli 15.000 kilogramov neprijavljenih tobačnih listov. Za tovrstno blago je po zakonu o trošarinah gibanje takšnega blaga treba prijaviti davčnemu organu, prav tako skladiščenje.

Tobačne liste naj bi pripeljali iz Nemčije

Glede na informacije, ki so jih zbrali, so uslužbenci Fursa pred skladiščnimi prostori v Mariboru pregledali tovornjak s tujimi registrskimi oznakami. Iz vozila so bili že delno preloženi kartoni s tobačnimi listi na drugo tovorno vozilo s slovenskimi registrskimi tablicami, delno pa na plato pred skladiščnimi prostori. Iz prevozne listine je bilo razvidno, da so bili tobačni listi pripeljani iz Nemčije.

Tobačne liste so zasegli in prepeljali v skladišče finančnega urada. Odgovornim pravnim osebam, ki so kršile zakon o trošarinah, grozi od 4000 do 75.000 evrov globe, odgovornim osebam pravne osebe pa od tisoč do 10.000 evrov globe. O prekršku in usodi blaga bo odločalo sodišče.

Če bi zasežene tobačne liste predelali v tobačne izdelke, bi bil, ob takšni količini, proračun odškodovan za najmanj 1,41 milijona evrov. Trošarina za drobno rezani tobak znaša najmanj 94 evrov na kilogram.

Ustavili proizvodnjo

So pa uslužbenci Fursa, prav tako v februarju, v Mariboru odkrili nezakonito proizvodnjo drobno rezanega tobaka. Proizvodnja je potekala v najetih prostorih v Mariboru, kjer so odkrili stroj za rezanje tobaka, stroja za pakiranje drobno rezanega tobaka, 21 kosov razpršil za čiščenje strojev za pakiranje, 97.000 praznih potiskanih embalaž za pakiranje drobno rezanega tobaka ter 71 kolutov nalepk za zapiranje embalaže za pakiranje.

Zaradi suma izvajanja dela na črno so pregledali več prostorov. Kot so pojasnili na Fursu, so poleg opreme za proizvodnjo zasegli še 1750 kilogramov neprijavljenih tobačnih listov, 784 zavojčkov pakiranega drobno rezanega tobaka (približno 45 kilogramov), 194,5 kilograma drobno rezanega tobaka v vrečah, ki še ni bil pakiran, in štiri litre arome za tobak.

Fizična oseba je proizvodnjo opravljala brez ustrezne prijave, dejavnosti s trošarinskimi izdelki pa tudi ni prijavila davčnemu organu. Pakiran drobno rezan tobak ni bil označen s predpisanimi tobačnimi znamkami v skladu z zakonom o trošarinah. Uporabljena pa je potiskana embalaža za pakiranje s tujo blagovno znamko, za katero pa fizična oseba ni imela dovoljenja imetnika. Če bi posel izpeljali do konca, bi proračun oškodovali za najmanj 220.000 evrov.


Najbolj brano