Pričo so na sodišče pripeljali policisti

Z zaslišanjem prič se je na koprskem sodišču danes nadaljevalo sojenje v zadevi Beltinci, na zatožni klopi sta ostala le nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar in Milan Pučko, ki je bil v takratni upravi izvršni direktor. Tožilstvo je pred kratkim predlagalo postavitev izvedenca, v spis je vložilo še nekatere listine in predlagalo zaslišanje novih prič.

Marjan Babič, nekdanji član uprave Luke Koper Foto: Tomaž Primožič/FPA
Marjan Babič, nekdanji član uprave Luke Koper Foto: Tomaž Primožič/FPA

KOPER > Po tem ko je soobtoženi Robert Graj že pred časom s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, se na ponovljenem sojenju v zadevi Beltinci zagovarjata le še Robert Časar in Milan Pučko. Sodnik Matej Štros je na prvem sojenju vse tri spoznal za krive, Časarja je zaradi zlorabe položaja obsodil na dve leti in tri mesece zapora, Pučka pa na dve leti zapora. Graju, nekdanjemu direktorju podjetja Inženiring Graj, pa je prisodil tri leta zapora, ki bi ga lahko odslužil z vikend zaporom.

Višji sodniki sodbo razveljavili, dva pa oprostili

Višje sodišče je sodbo predlani razveljavilo, Graj pa se je nato s tožilstvom dogovoril dve leti enotne zaporne kazni, ki jo bo odslužil s 1460 urami dela v splošno korist. Po prvem sojenju je sodnik Štros zaradi pranja denarja na pogojni kazni obsodil tudi Jožefa Pavlinjeka iz družbe Inoks in Mevmeda Šerifoskega iz podjetja Isbe, a je višje sodišče oba zaradi zastaranja oprostilo.

Na eni od prejšnjih obravnav so že zaslišali Graja, včeraj pa je na prostor za priče stopil Pavlinjek. Iz Prekmurja so ga pripeljali policisti, saj se na prvo vabilo sodišča ni odzval.

Pavlinjekovo podjetje naj bi za Graja izdelovalo mejna znamenja, ki naj bi jih potrebovali v okviru projekta Panonija, prav tako pa naj bi na Časarjevi hiši v Portorožu postavilo nadstrešek in ograjo iz inoksa. Za tožilstvo naj bi bila ta dela povezana s pranjem denarja. Pavlinjek je ponovno potrdil, da so za Graja res izdelovali mejna znamenja. Ko ga je državna tožilka Barbara Milič Rožman vprašala, kako komentira pričanje njegovega zaposlenega, da to ni res, ji je odvrnil, da ga to čudi. Govoril je tudi o tem, kako so opravljali dela na Časarjevi hiši. Njegova mama je nato uveljavljala reklamacijo zaradi slabo opravljenih del.

Glede plačil se ni prav dobro spomnil

Tožilko je zanimalo, kako je bilo s plačili za ta dela oziroma zakaj niso bila prikazana na karticah podjetja, pa je dejal, da se tega ne spomni. Spomni pa se, da je Časarjeva mama dela reklamirala, saj je to nekaj najhujšega, kar se zgodi podjetju. Pripovedoval je tudi o hišni preiskavi, ki so jo v njihovem podjetju opravili koprski kriminalisti. “Bil je strašen pressing,” je dejal.

Danes so ponovno zaslišali še Erika Sarkiča, ki je v tistem obdobju delal v službi trženja Luke Koper, in Marjana Babiča, ki je bil v tistih letih v podjetju član uprave, pristojen za področje financ in računovodstva. Babič je med drugim dejal, da ga takrat ni nihče opozarjal, da bi v okviru omenjenega projekta prihajalo do preplačil storitev oziroma drugih nepravilnosti.

Luko oškodovali za 660.000 evrov
Po obtožbi naj bi se Robert Časar, Milan Pučko, Robert Graj in Jožef Hozjan (krivdo je kot še nekaj drugih obtoženih priznal) že pred več kot desetimi leti dogovorili, da bo Inženiring Graj v okviru projekta Panonija Luki Koper zaračunaval previsoke cene svojih storitev, v Luki pa da ne bodo preverjali opravljenih del. Graj naj bi izdajal napihnjene račune ali račune za storitve, ki so bile že plačane oziroma niso bile izvedene. Pučko pa naj bi račune likvidiral in brez preverjanja odobril izplačila. Po prvotni obtožbi naj bi Luko oškodovali za več kot milijon evrov, tožilstvo pa je nato znesek znižalo na približno 660.000 evrov. Nezakonito pridobljeni denar naj bi nato nekateri obtoženi pomagali oprati.

Tožilstvo predlaga izvedenca in nove priče

Državna tožilka je že pred časom glede na napotke višjega sodišča predlagala, da sodišče postavi izvedenca, ki bo preveril morebitno oškodovanje v tem primeru. V spis je vložila dodatno dokumentacijo, med drugim tudi podatke iz nekaterih pomurskih občin o cenah, ki so jih plačevali za podobne storitve Grajevemu podjetju. S tem naj bi dokazovala, da so bile cene, ki jih je Graj zaračunal Luki, napihnjene. Čeprav gre za obsežno dokumentacijo, je Pučko za sodišče že pripravil prve pripombe, iz katerih izhaja, da ne gre za primerljive podatke.

Odvetnik Daniel Planinšec, ki zagovarja Časarja, je sodniku dejal, da gre le za zavlačevanje postopka. “Obramba meni, da bi sodišče moralo zaključiti postopek,” je poudaril. Sojenje se bo nadaljevalo sredi junija.


Najbolj brano