V obtoku več ponarejenih bankovcev

V zadnjih tednih so pri štetjih izkupičkov gostiln in prodajaln odkrili več ponarejenih bankovcev za 100 evrov, kroži pa tudi tako imenovani filmski denar, lažni bankovci za 50 in 20 evrov. Policisti zato svetujejo previdnost pri poslovanju z denarjem.

V  obtoku  se  je pojavil  tudi  “filmski”  denar,  na  bankovcih za  50  
evrov  je  napis  v  turškem  jeziku.  Foto: policija
V obtoku se je pojavil tudi “filmski” denar, na bankovcih za 50 evrov je napis v turškem jeziku.  Foto: policija

SLOVENIJA > Največ ponarejenih bankovcev so policisti v zadnjem mesecu zasegli na Štajerskem, nekaj ponarejenega denarja so odkrili tudi na območju Ljubljane in v nekaterih drugih krajih.

Z njimi so ljudje plačevali račune v gostinskih lokalih, trgovinah, trafikah, na bencinskih servisih, pa tudi dostavljalcem hrane ter pri spletnih nakupih mobilnih telefonov in druge zabavne elektronike. “Ker je lahko v obtoku več ponarejenih bankovcev, občane pozivamo, da so pozorni pri poslovanju z gotovino,” svetujejo na policiji.

Pred dnevi so o ponarejenem denarju poročali tudi s koprske policijske uprave. Na eni od koprskih bank so sredi meseca pri štetju denarja odkrili ponarejen bankovec za 100 evrov. Občasno pa naletijo tudi na ponarejene bankovce za 20 ali 50 evrov.

In kako prepoznati ponarejen denar? V večini primerov je dovolj, da bankovec pogledamo, otipamo in obrnemo proti viru svetlobe, ponarejeni zaščitni elementi so tako opaznejši. Ponarejene bankovce lahko prepoznamo tudi na otip, po reliefu, ponaredki ga namreč velikokrat nimajo.

Ko pristen bankovec pogledamo proti svetlobi, opazimo portretni vodni znak in varnostno nit, pri večjih vrednostih še portretno okence. Pri nagibanju bankovca naprej in nazaj na srebrnem traku opazimo portret Evrope v prosojnem okencu, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki.

Ponarejeni bankovci so brez vrednosti in jih ni mogoče zamenjati za druge bankovce. “Pri tem se je treba zavedati, da spravljanje ponarejenih bankovcev in kovancev v obtok predstavlja kaznivo dejanje, za katero je zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do osmih let,” še opozarjajo na generalni policijski upravi.

Če kljub previdnosti dobimo v roke ponarejen bankovec, policisti svetujejo, da o tem takoj obvestimo najbližjo policijsko postajo ali pokličemo telefonsko številko 113. Občanom, ki sumijo, da so dobili ponarejen bankovec, svetujejo, da si poskušajo zapomniti čim več informacij o tem, kdaj, kje in od koga so bankovec dobili. Te informacije so lahko kasneje koristne pri preiskavi kaznivega dejanja ponarejanja denarja.

Policisti so zaznali tudi unovčevanje filmskega denarja. V teh primerih je ponarejen denar natisnjen na navaden papir in je zelo podoben pravemu. Ti ponaredki običajno nimajo nobenega zaščitnega elementa, le barvni odtis podobe evrskega bankovca, na sprednji ali zadnji strani bankovca pa je dodan le manjši napis (denimo copy ali movie money), ki ga je ob površnem pogledu težko opaziti.


Najbolj brano